Концентрація CO2 в атмосфері Землі збільшиться в рази: експеримент показав, як відреагують дерева
Концентрація CO2 в атмосфері Землі збільшиться в рази: експеримент показав, як відреагують дерева

Концентрація CO2 в атмосфері Землі збільшиться в рази: експеримент показав, як відреагують дерева

Дослідники провели експеримент у лісі, щоб зрозуміти, як дерева відреагують на збільшення вуглецю в атмосфері нашої планети.

Кліматична криза більше не є чимось, що загрожує планеті в майбутньому: вона вже тут, унаслідок чого Земля зіткнулася з неймовірними хвилями спеки та посухи, а погодні явища стали більш екстремальними. Деякі дослідження показують, якщо людство найближчим часом не відмовиться від використання викопного палива, найкращі поглиначі вуглецю на Землі — океани та ліси — можуть вийти з ладу, пише Inverse.

У новому дослідженні, проведеному Робом Маккензі з Університету Бірмінгема і Річардом Норбі з Університету Теннессі в Ноксвілі та Університету Бірмінгема, команда провела експеримент у давно сформованому лісі в Стаффордширі (Англія). Під час дослідження вчені вводили додатковий вуглекислий газ, щоб домогтися рівня, який прогнозується в атмосфері Землі вже до середини століття.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

У певному сенсі результати масштабного польового експерименту вчених дають надію: вчені виявили, що дерева почали поглинати більше CO2 з атмосфери Землі, при цьому виробництво ними деревини збільшилося на 10%.

Не секрет, що більші концентрації CO2 в атмосфері планети можуть допомогти рослинам рости більше і швидше, оскільки фотосинтез захоплює вуглець, з якого в основному і складаються рослини. Однак досі вчені не перевіряли в польових умовах зв'язок між збільшенням концентрації вуглекислого газу в атмосфері та зростанням дерев. Одне дослідження було проведено в Австралії в евкаліптовому лісі, проте вчені не виявили зв'язку.

Нова робота дослідників вказує на те, що певний зв'язок все ж таки справді існує. Принаймні, коли йдеться про поширені широколистяні ліси. Водночас учені визнають, що більш деревні ліси, на жаль, не можуть стати панацеєю від зміни клімату.

Безумовно, вуглець краще зберігається в деревах, ніж у земній атмосфері, де він лише посилює нагрівання планети. Однак зберігання вуглецю в деревах — не довгострокове рішення. За десятиліття або століття деревина гниє, і вуглекислий газ викидається назад в атмосферу. Таким чином, як сховище вуглецю дерева навіть віддалено не еквівалентні тому, що замкнене у вугільних пластах і нафтових резервуарах глибоко під землею.

У своїй роботі вчені зосередилися на тому, щоб зрозуміти, що станеться з деревами в майбутньому, коли концентрація вуглекислого газу в атмосфері Землі істотно підвищиться. Очікується, що це може статися вже до середини століття. Науковці використали метод збагачення CO2 у вільному повітрі (Face): він полягає у встановленні труб заввишки у 8 поверхів на навітряному боці різних ділянок лісу. Після цього вчені обережно випускали повітря, насичене додатковим CO2 і стежили за тим, як дерева відреагують на подібні концентрації.

Польовий експеримент було проведено на ділянках 180-річного лісу, де росте англійський дуб. Дерева в цьому лісі значно старші за ті, що вивчалися раніше. Вчені дійшли висновку, що в майбутньому дерева, ймовірно, зможуть використовувати надлишок вуглецю в атмосфері для вирощування деревини.

Попри те, що кожен ліс, по суті, унікальний, автори нової роботи вважають, що результати їхньої роботи будуть актуальними для більшості помірних широколистяних лісів на планеті. Вчені також шукали зміни в інших тканинах — листках, тонких коренях і насінні — у дерев з підвищеним вмістом CO₂, але будь-яке додаткове зростання було мінімальним і не відрізнялося від невизначеностей вимірювань.

Раніше Фокус писав про те, що щось змушує Південний океан викидати вуглець назад в атмосферу Землі: про що йдеться.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader
loader