Заборона РПЦ в Україні: з'явилася реакція представників ПЦУ та УПЦ МП
Заборона РПЦ в Україні: з'явилася реакція представників ПЦУ та УПЦ МП

Заборона РПЦ в Україні: з'явилася реакція представників ПЦУ та УПЦ МП

Релігійні організації, що мають керівний центр у Росії мають припинити свою діяльність в Україні. В УПЦ вже заявили, що закон про заборону РПЦ та пов'язаних із нею організацій не відповідає Конституції. ПЦУ прийняття закону схвалює.

У вівторок, 20 серпня, Верховна рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Згідно з ним, вони мають припинити свою діяльність в Україні. За документ проголосували 265 народних депутатів. Закон набирає чинності через 30 днів з дня його опублікування. На закон відреагували представники Української православної церкви (УПЦ) та Православної церкви України (ПЦУ).

Реакція Української православної церкви

УПЦ (МП), як і ПЦУ, і Українська греко-католицька церква, вважає себе прямою спадкоємицею Київської митрополії X століття. ЇЇ головою є Митрополит Київський Онуфрій.

Митрополит Онуфрій
Фото: УПЦ МП

В Українській православній церкві вважають, що закон про заборону в Україні Російської православної церкви (РПЦ) та пов'язаних з нею організацій не відповідає Конституції.

Про це заявив голова інформаційно-просвітницького відділу УПЦ митрополит Климент. За його словами, Українська православна церква не має ознак, які відносять її до об'єктів цього закону. А сама УПЦ є самостійною та незалежною у своєму управлінні.

Головним лобістом закону Климент вважає партію "Європейська солідарність" та її голову Петра Порошенка.

Також Климент зауважив, що церкву заборонити неможливо, оскільки "вона не від світу цього і існує за Божими законами".

"Можна лише дискримінувати її вірян – свідомих громадян України, тисячі з яких воюють у лавах ЗСУ. Можна позбавити їх права вільно сповідувати свою релігію, можна вигнати їх із храмів, які вони збудували чи самостійно відновили, можна системно відносити до людей другого ґатунку, травити, висміювати", — заявив митрополит Климент і додав, що закон "не проти церкви. Він проти самої держави".

Реакція Православної церкви України

Константинопольська православна церква визнає саме ПЦУ єдиною канонічною правонаступницею Київської митрополії Х сторіччя. Надання томоса про автокефалію ПЦУ не визнала РПЦ, а також її закордонні підрозділи.

Головою ПЦУ є Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

Митрополит Епіфаній
Фото: ua.news

Єпископ православної церкви України Никодим (Кулигін) Херсонський і Таврійський вважає, що через тривалу війну Росії вже давно назрів законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. І він схвалює його ухвалення.

На його думку, роль церкви у війні із Росією не підлягає сумніву, але дивує "наче поблажливе ставлення до багатьох фактів колаборації, які відбувалися з боку людей, які перебувають у канонічній єдності з Російською православною церквою (РПЦ)".

На його думку, не можна толерувати діяльність РПЦ на території України, яка страждає від війни, надто з огляду на те, що патріарх РПЦ Кирило благословив вбивства українців і знищення української державності.

"Тому я вважаю, що сьогодні ухвалили дуже важливий закон. Це великий крок у правильному напрямі", — додав він.

На його думку, люди, які все ще "в єдності з московським патріархатом", роблять це за інерцією.

"Людям непросто залишити свою парафію. До того ж люди були в очікуванні, бо в УПЦ МП їм розказували, що обов'язково дадуть другий Томос для УПЦ, яка в єдності з Московським патріархатом", — заявив Никодим, але зауважив, що це була омана, адже томос ПЦУ надали, щоб саме навколо цієї церкви єднались усі православні України.

Що передбачає закон про заборону РПЦ

У законопроєкті №8371 йдеться про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Згідно з ним, вони мають припинити свою діяльність в Україні.

Він має унеможливити діяльність церков, які керуються державою, яка здійснює агресію проти України, тобто — Росією.

Патріах Московський Кирило та Володимир Путін
Фото: Getty Images

Релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення — ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації.

Спікер парламенту Руслан Стефанчук розповів, що релігійним організаціям після рішення комісії дадуть 9 місяців, щоб порвати зв'язки з Росією. Якщо зв'язки з країною-агресором не будуть припинені, ДЕСС подасть на цю конкретну юридичну особу позов до суду, який і матиме право ухвалити рішення про заборону.

Що відомо про заборону УПЦ (МП) в Україні

У реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має приставки Московський патріархат. Назву УПЦ (МП) ще можна побачити у звіті Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті за 2021 рік.

Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесли зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Попри це, релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви. Також відомо, що митрополит Онуфрій є громадянином РФ. Сам він це заперечує, кажучи, що відмовився від російського паспорта.

Фокус розбирався, чи можлива заборона УПЦ в Україні, та як це можна зробити.

Теги за темою
ПЦУ
Джерело матеріала
loader