У президентському Офісі повідомили про те, що у п’ятницю, 23 серпня до Києва прибуде прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, який нещодавно зустрічався з Путіним. Яке послання з Кремля він привезе, і яку роль може зіграти Нью-Делі у питанні врегулювання російсько-української війни, з’ясовував Фокус.
Підкресливши, що Нарендра Моді прибуде до української столиці 23 серпня — у День державного прапора, в Офісі президента особливо акцентували, що візит індійського премʼєра до України є першим в історії двосторонніх відносин держав.
"Під час візиту, зокрема, відбудуться переговори з президентом України Володимиром Зеленським, на яких вони обговорять питання двосторонньої та багатосторонньої співпраці. Також очікується підписання низки документів між Україною та Індією", — розповіли на Банковій.
Як відомо, 8 липня прем’єр Нарендра Моді прилетів до Москви, де провів тривалі переговори з Володимиром Путіним. Президент Зеленський тоді гранично жорстко розкритикував індійського прем’єра, який зустрічався з очільником Кремля в день масованого ракетного обстрілу Росією України, коли влучання було, зокрема, й у "Охматдит".
"Російська ракета влучила в найбільшу дитячу лікарню України, націлившись на маленьких онкохворих. Багато хто був похований під завалами. І це величезне розчарування та нищівний удар по мирних зусиллях бачити, як лідер найбільшої демократії світу обіймається з найкривавішим злочинцем у світі у Москві в такий день", — написав тоді Зеленський у соцмережі X.
У відповідь на це Індія викликала українського посла, "щоб обговорити слова президента України", а США висловили занепокоєння Індії щодо її відносин з РФ на тлі "загарбницької війни, яку Росія веде проти України".
Важливо Нафта, фарма i ядерний клуб. Що може дати Україні дружба з ІндієюНапередодні дебютного візиту Моді до Києва агентство Bloomberg із посиланням на джерела повідомило про те, що голова індійського уряду виключив роль посередника між Києвом і Москвою, однак погодився передавати прямі повідомлення між Зеленським та Путіним.
Bloomberg констатує, що небажання Нарендри Моді виступати посередником пояснюється залежністю Індії від дешевих постачань російських енергоресурсів та зброї. Між тим, за словами співрозмовника агентства, зустріч із Моді, який, до речі, пробуде у Києві всього лише кілька годин, надзвичайно важлива для Володимира Зеленського.
Експерти, з якими поспілкувався Фокус, не схильні аж надто перебільшувати значення для України візиту індійського прем’єра, визнаючи при цьому серйозну вагу його, передусім кулуарної компоненти.
Як Моді легалізує канал комунікації Зеленського з Путіним
Зокрема, політолог Віктор Небоженко у розмові з Фокусом зазначає: "Мир до України від Путіна Моді не привезе, а ось якийсь проєкт миру – цілком можливо. Гадаю, цей проєкт залишиться предметом обговорення на кулуарному рівні. Але у цій історії найцікавіше те, що індуси відмовляються бути чимось більшим, аніж листоношами. Тобто, Індія не являється посередником, миротворцем і гарантом, а просто лише везе якісь документи. Це, відверто кажучи, трішки бентежить, оскільки свідчить про те, що у світі дуже мало країн, які готові бути повноцінними гарантами наших переговорів з Росією".
На переконання експерта, здійснюючи візит до Києва, Нарендра Моді, серед іншого, "хоче зіграти на нервах Китаю".
"В українському питанні Китай зараз знаходиться в дуже складному становищі. У них спільно з Бразилією був свій план, під який вони зібрали ледь не сотню країн і який, серед іншого, передбачав мир в обмін на території і зупинку вогню на лінії зіткнення. Але тут Україна заходить в Курську область і таким чином лінія зіткнення виходить в районі Курська, а це руйнує весь китайський проект. І ось наразі Китай притих, а Індія натомість проявляє ініціативу. Втім, переконаний, що в подальшому Нью-Делі не буде приймати аж надто активну участь в питанні врегулювання російсько-української війни", — зауважує Віктор Небоженко.
Також політолог, констатуючи, що бути листоношею, представляючи країну з 1,5 млрд населенням, "трішки не солідно", додав: "Я думаю, що основний підтекст візиту Моді до України – це, передусім, анти китайська гра, оскільки Пекін зараз виглядає дуже і дуже непристойно зі своїми "мирними" пропозиціями. Виходить, що Китай і Бразилію підставив зі своїм планом, і інших гравців. Тому, Моді їде в Київ не через велику любов до України чи навпаки до Путіна. Він їде, тримаючи у кишенях анти китайські "цукерки".
Відповідаючи на запитання про те, що може максимально витиснути з візиту Моді офіційний Київ, Віктор Небоженко зауважив: "Індія, яка вже відчула свою глобальну силу, поводить себе зараз дуже дистанційно і тому отримати від неї якісь вагомі далекосяжні вигоди вкрай важко. А взагалі, я не виключає, що візит Моді — це може бути якась вашингтонська гра з тим, аби насторожити Китай і РФ, адже якщо Моді робиться листоношею, то в США текст послання, яке він везе до Києва також відомий напевно. Втім, думаю, нічого аж надто сенсаційного Моді не привезе".
Підкресливши, що росЗМІ останнім часом дуже активно говорять про те, що в Україні на законодавчому рівні ухвалено рішення про заборону контакту з Путіним, політолог резюмував: "З урахуванням того, що попри все, Зеленському і Путіну якось потрібно спілкуватися, цілком можливо, що Моді якраз і зніме цю перешкоду, виступаючи у ролі прямого і безпосереднього комунікатора. Бо зараз виглядає так, що Зеленський після отримання "маляви" з Кремля повинен вийти і демонстративно розірвати чистий лист паперу, допоки ніхто не прочитав, бо є ж указ – жодних, будь-яких контактів з Путіним. Але Моді не дасть йому розірвати цей папір, оскільки не для цього він долав три тисячі кілометрів, щоб йому сказали, що нічого від Путіна читати не будуть".
Таким чином, вважає Віктор Небоженко, індійський прем’єр-міністр, приміряючи на себе роль листоноші, певною мірою легалізує комунікаційний канал між Зеленським та Путіним.
Чому візит Моді в Україні може вплинути на позицію Китаю
Своєю чергою, політолог Олексій Якубін у розмові з Фокусом підкреслює: "На мій погляд, глобальна конкуренція між Індією та Китаєм наразі перенеслася і в площину російсько-української війни. Тобто, Пекін і Нью-Делі змагаються за те, хто може стати тією країною, яка зможе дати суттєвий поштовх для майбутніх перемовин між Україною і Росією за посередництва низки інших держав. Китай спільно з Бразилією, як відомо, розробив певний план врегулювання і Моді сьогодні хоче показати, що Індія в цьому напрямку теж не пасе задніх".
Візит Нарендри Моді, переконаний політолог, несе собою меседж про те, що Індія готова у разі потреби допомагати Україні взаємодіяти з РФ.
"Навряд чи індійський прем’єр оголосить про створення якогось свого мирного плану чи формування робочої групи, але Індія запропонує себе, як одну з країн, яка дійсно може брати на себе, скажімо так, частку зниження недовіри до РФ. Моді, якщо він буде проводити більш активну гру у цьому напрямку, дійсно може пристати у російсько-українській війні на сторону Києва. З іншого боку в Індії є свої серйозні економічні інтереси в співпраці з РФ, тому тут Нью-Делі все ж таки намагатиметься лавірувати, бо у них не має стійкого вектора зовнішньої політики. Тобто, індуси "танцюють" одночасно на всі сторони і головне, щоб з нами це не зіграло злий жарт, оскільки після візиту Моді ми можемо подумати, що Індія повністю схиляється до нашого підходу в питанні врегулювання війни", — наголошує Олексій Якубін.
На його думку, "як би це парадоксально не звучало", візит Моді до України може послугувати у якості додаткового важелю впливу на Китай: "Спостерігаючи за активністю Індії, Китай у пориві ревності, може захотіти продемонструвати, що він має більші, кращі і ефективніші інструменти впливу на Російську Федерацію".