Смерть від нестерпної спеки: що таке температура вологого термометра і як вона впливає на людей
Смерть від нестерпної спеки: що таке температура вологого термометра і як вона впливає на людей

Смерть від нестерпної спеки: що таке температура вологого термометра і як вона впливає на людей

Високі температури — не єдиний фактор, що впливає на екстремальність спеки й робить її небезпечною для людей, є дещо ще.

В умовах кліматичної кризи, що нависла над планетою, світ зіткнувся з неймовірними хвилями спеки та посухи. Часом температури стають настільки високими, що спричиняють хвилі тепла, які вбивають людей по всьому світу, пише Live Science.

Не секрет, що екстремальні хвилі тепла здатні спричинити зневоднення та виснаження організму, а також призвести до теплового удару, а можливо й смерті. Однак у найекстремальніших випадках спеки температура повітря — не єдиний чинник, що визначає, наскільки небезпечним буде особливо спекотний день. Вчені також використовують ще один показник, відомий як "температура вологого термометра".

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Зазначимо, що під температурою повітря, як правило, розуміють "температуру сухого термометра", тоді як температура повітря у співвідношенні з кількістю водяної пари та вологості в ньому називається "температурою вологого термометра".

За словами аспірантки з фізіології вправ в Університеті штату Пенсільванія Кетлін Фішер, для вимірювання температури вологого термометра використовують термометр, обгорнутий у бавовняну тканину, змочену водою. Якщо вологість становить менше ніж 100%, частина води з тканини випарується та охолодить термометр. Однак у більш вологому середовищі менша кількість води може випаруватися з тканини, оскільки повітря вже насичене вологою. Простими словами, що вищою буде вологість навколо, то більшу температуру показуватиме термометр, і навпаки.

Дослідники зазначають, що температуру вологого термометра обчислюють за спеціальним рівнянням, яке враховує температуру сухого термометра і відносну вологість повітря. Вважається, що розуміння температури вологого термометра корисне для розуміння того, як спекотна погода здатна впливати на організм людини.

Річ у тім, що схожий процес випаровування відбувається з людським тілом, коли ми потіємо у відповідь на високі температури. Дослідження показують, що відчуття спеки насправді може змінюватися залежно від того, в якому середовищі ми перебуваємо — сухому чи вологому.

Спочатку вчені вважали, що 35 градусів за Цельсієм — температурна межа вологого термометра, за якої людина здатна вижити, згідно з основними принципами фізіології. Щойно вологий термометр досягне цієї температури, людське тіло просто не зможе нормально охолоджуватися шляхом потовиділення.

Але тепер, нові дослідження показують, що гранична межа може різнитися залежно від людини та стану її здоров'я, а також віку та інших фізіологічних причин. Крім того, температура вологого термометра також може бути оманливою в дуже сухому середовищі, а тому слід враховувати й ці фактори.

Раніше Фокус писав про крах кліматичної системи Землі: як зміниться світ до 2050 року і скільки заплатять люди.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader