За справу взялися "божевільні істоти": бактерії добули рідкісні елементи зі старих батарей
За справу взялися "божевільні істоти": бактерії добули рідкісні елементи зі старих батарей

За справу взялися "божевільні істоти": бактерії добули рідкісні елементи зі старих батарей

Без допомоги бактерій у людства може закінчитися сировина для виробництва турбін, електромобілів і сонячних панелей.

Учені сформували незвичайний альянс у боротьбі зі зміною клімату. Тепер бактерії "добувають" рідкісні метали, які так необхідні для зелених технологій, пише The Guardian.

За словами авторів дослідження, без допомоги мікробів у людства може закінчитися сировина для виробництва турбін, електромобілів і сонячних панелей.

Робота вчених з Единбурзького університету показала, що бактерії можуть витягувати зі старих батарей та іншого обладнання літій, кобальт, марганець та інші важливі мінерали.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

"Якщо ми хочемо відмовитися від нафтохімії та покладатися на електрику для опалення, транспорту і харчування, то ми будемо ставати дедалі більш залежними від рідкісних і дорогих металів", — каже завідувачка кафедрою стійкої біотехнології в Единбурзі Луїза Хорсфолл.

Але проблема не тільки у вартості рідкісних металів, а й у політиці. Наприклад, Китай не тільки контролює основні поставки рідкоземельних елементів, а й домінує в їхній переробці.

"Для того, щоб розв'язати ці проблеми, необхідно розробити метод, який дасть змогу повторно використовувати рідкоземельні елементи скрізь, де це можливо. На Землі їхня кількість обмежена, і ми більше не можемо дозволити собі викидати їх як відходи. Нам необхідні нові технології переробки, якщо ми хочемо зупинити глобальне потепління", — каже Хорсфолл.

Судячи з усього, ключем до такої переробки стали бактерії.

"Бактерії — це чудові, маленькі божевільні істоти, які відповідають за деякі дивні та вражаючі процеси. Наприклад, вони можуть синтезувати наночастинки металів. Ми вважаємо, що бактерії роблять це в процесі детоксикації. По суті, вони прикріплюються до атомів металів, а після випльовують їх у вигляді наночастинок, щоб не отруїтися", — розповідає експерт.

Хорсфолл із командою взяли певні штами бактерій та відходи електрообладнання. Останні розчинили та використали бактерії для прикріплення до певних металів у відходах.

"Спочатку ми зробили це з марганцем. Пізніше провели експеримент із нікелем і літієм, а потім використовували інший штам бактерій, щоб отримати кобальт і нікель", — каже Хорсфолл.

Вчені додають, що такого результату вдалося домогтися з бактеріями, які не піддавалися жодним модифікаціям. Тому в майбутньому команда хоче провести ті самі експерименти з відредагованими бактеріями, щоб збільшити ефективність методу.

Далі команді належить довести, що витягнуті метали за допомогою бактерій, можуть бути використані повторно.

Нагадаємо, щось змушує бактерії переливатися яскравими кольорами. Попри відсутність пігменту бактерії переливаються яскравими кольорами і тепер вчені вважають, що нарешті знайшли причину цього.

Джерело матеріала
loader