Миколу Олещука 30 серпня було звільнено указом президента Володимира Зеленського з посади командувача Повітряними силами ЗСУ. З 2021 року він був головним у небі України – більшість цього часу припала на повномасштабне вторгнення Росії. З перших днів війни ПС під командуванням Олещука захищали небо над українцями, збивали ворожі ракети й дорогі літаки, втім мали і власні серйозні втрати.
OBOZ.UA нагадує про важливі операції Повітряних сил ЗСУ під командуванням Миколи Олещука.
Розбудова багатоступеневої ППО
Під час повномасштабного російського вторгнення генерал-лейтенант організував ефективну протиповітряну оборону Києва, Одеси, Львова, Дніпра. Станом на сьогодні в Україні побудована та розвивається багаторівнева система ППО.
Перший рівень включає радари, які здатні своєчасно розпізнати застосування ворогом тих чи інших озброєнь. Другий рівень включає системи запобігання атакам. Це засоби радіолокаційного, інфрачервоного наведення та вогневого контролю.
Третій рівень – система перехоплення та знищення цілей (ЗРК, зенітні гармати та інші засоби бойового ураження). В ешелоновану протиповітряну оборону входять засоби радіоелектронної боротьби, які можуть "пригнічувати" або підміняти координати крилатих ракет та дронів.
Повітряні сили ефективно використовують сучасні системи ППО Patriot, NASAMS, IRIS-T та ЗРК SAMP/T,а також радянські С-300.
Збиття "Кинджалів"
Весною 2023 року українські військові першими у світі збили російську ракету "Кинжал", яку Москва називає гіперзвуковою. Зробити це вдалося за допомогою ЗРК Patriot.
Згідно з підрахунками Генерального штабу ЗСУ, станом на літо 2024 року Повітряними силами було збито над Україною 28 ракет Х47м2 "Кинжал". Таким чином, українські ПС розвінчали міф окупантів, які представляли ці ракети як "непереможні".
Операція у Брянській області
13 травня 2023 року для російської авіації виявився скорботним днем. У Брянській області впали відразу два вертольоти Мі-8 і два бойові літаки – Су-34 та Су-35. Спочатку повідомлялося, що їх було збито російською ППО, проте пізніше виявилося, що знищена техніка росіян – на рахунку українських Повітряних сил.
Мі-8 збили в районі села Сурецький Мураха та біля села Волкустичі Брянської області. А бомбардувальник Су-34 та винищувач Су-35 були збиті неподалік українського кордону під Стародубом біля села Істрівка.
Сушкопад
У лютому 2024 року українські Повітряні сили встановили справжній рекорд – протягом місяця було збито щонайменше 13 літаків, з яких 10 – бомбардувальники Су-34.
Видання Forbes припускало, що успіх ПС у збитті російських літаків пов'язаний з використанням цінних ракет до Patriot та NASAMS, а також "сліпих зон" росіян після втрати ними третини літаків далекого радіолокаційного виявлення А-50.
Збиття А-50 та Ту-22М
Завдяки ПС під командуванням Олещука у Росії зменшилася кількість літаків далекого радіолокаційного виявлення типу А-50. Один із таких літаків був знищений 14 січня 2024 року, ще один 23 лютого. А 2023 року аналогічний літак вивели з ладу білоруські партизани на авіабазі Мачуліщі.
Збиття російського А-50 стало першим в історії знищенням літака далекого радіолокаційного виявлення.
Усього в Росії залишилося не більше восьми таких повітряних суден, причому частина з них не модернізована або несправна.
У квітні 2024 року Повітряні сили України у співпраці з ГУР МО збили російський стратегічний далекий бомбардувальник Ту-22М3, з якого російські військові обстрілювали українські міста.
Обстріл аеродрому Кульбакіно
Російські окупанти 24 лютого 2022 року обстріляли військовий аеродром Кульбакіно у Миколаївській області, а також нафтобазу. Це стало суттєвою втратою для української армії, оскільки там було знищено багато техніки, і, очевидно ударом по іміджу самого Олещука. На цьому летовищі дислокувалася 299-а та 204-а бригада тактичної авіації.
Автор моніторингового каналу "Николаевский Ванек", коментуючи звільнення Олещука, написав, що кадрове рішення "напрошувалося саме ще після Кульбакіно".
Втрата Patriot
У березні 2024 року західні ЗМІ повідомили, що в районі міста Покровськ у Донецькій області було знищено дві пускові установки ЗРК Patriot. Російський безпілотник нібито виявив установки неподалік лінії фронту під час їх транспортування, після чого туди влучила балістична ракета Іскандер.
Це перший випадок за понад два роки широкомасштабної війни Росії проти України, коли росіянам вдалося знайти та знищити установи українських Patriot. Збройні сили офіційної це не коментували.
Втрата F-16
28 серпня Повітряні сили офіційно підтвердили, що втратили один із винищувачів F-16, які передали міжнародні партнери для відбиття російських повітряних атак. Це сталося під час однієї з найбільш масованих ракетних атак окупантів по Україні 26 серпня. Пілот літака Олексій Месь (Мунфіш) загинув.
Нардепка Мар'яна Безугла тоді накинулася на Олещука з критикою та вимагала його відставки. Вона видала версію про те, що F-16 міг бути збитий українською ППО.
Причиною падіння винищувача вона назвала "дискоординацію між підрозділами" військових та звинуватила командування Повітряних сил ЗСУ та інших представників армії у поганій "системі управління військовими рішеннями".
Олещук тоді не підтвердив, але й не заперечував версії про знищення літака українською ППО. Він запевнив, що причини падіння F-16 будуть встановлені, триває розслідування із залученням американських партнерів.
"Як би важко нам не було, але вже точно не буде соромно", – Валерій Залужний", – так прокоментував своє звільнення Микола Олещук.
Українські Повітряні сили під командуванням генерал-лейтенанта значно розвинулися і щодня показують приголомшливі результати у захисті українського народу від ракетних і дронових атак ворога, і завдаючи російській авіації нищівних втрат. Очивидно, що Олещук як командувач ПС мав як перемоги, так і поразки. Втім перших значно більше.
Як повідомляв OBOZ.UA, після звільнення Миколи Олещука посаду командувача Повітряними силами тимчасово обійматиме командувач повітряного командування "Центр" Анатолій Кривоножко.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!