У Тернополі військові отримали інноваційні прилади до протезів від австрійської компанії
У Тернополі військові отримали інноваційні прилади до протезів від австрійської компанії

У Тернополі військові отримали інноваційні прилади до протезів від австрійської компанії

У Тернопільському національному медичному університеті австрійські фахівці Аарон Пітшл та Крістіан Боуда презентували інноваційну систему, яка допомагає відчувати протез як власну кінцівку. Два такі прилади вже використовують тернопільські військові.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ця технологія дозволяє відновити периферичну чутливість та відчути протез наче власну кінцівку. Вона базується на основі винаходу, відзначеного Нобелівською премією у 2021 році. Нам важливо впровадити наші напрацювання в Україні, щоб допомогти людям, які стали жертвами цієї несправедливої війни. Українські військові зможуть отримати наші прилади безкоштовно завдяки допомозі донорів», - зазначив фінансовий директор австрійської компанії Saphenus Medical Technology Крістіан Боуда.

Як розповіли австрійські фахівці, розробка приладу тривала 7 років. Він отримав грант Європейської Ради інновацій від Європейської комісії. Його вартість – близько 10 тисяч євро.

У Тернополі військові отримали інноваційні прилади до протезів від австрійської компанії - Фото 1

Понад 600 людей у Європі та США використовують цю систему. Зокрема двоє військових у Тернополі, яким австрійська компанія безкоштовно надала обладнання. Серед них - 46-річний Руслан Пелехатий отримав важке поранення на Бахмутському напрямі. Вночі, коли йшов з позицій, наступив на протипіхотну міну.

«Я почав користуватися цим приладом понад два тижні тому. Спершу були незвичні відчуття, але за тиждень я до нього звик, почав відчувати протез як свою ногу. Тепер значно швидше ходжу по нерівних поверхнях – ґрунтових дорогах, сходах. Ця система дає мені відчуття, чи зробив я крок, навіть коли я цього не бачу – до прикладу, в темряві. Я ходжу набагато чіткіше і впевненіше», - розповів Руслан Пелехатий.

У Тернополі військові отримали інноваційні прилади до протезів від австрійської компанії - Фото 2

Австрійські фахівці приїхали в Україну на запрошення Тернопільського національного медичного університету. Заклад цьогоріч започаткував підготовку протезистів і налагоджує міжнародну співпрацю у цій сфері.

«Цей проєкт є дуже важливим, адже у зв’язку з війною в Україні є дуже багато людей з ампутаціями кінцівок. За неофіційними даними, ця кількість сягає близько 200 тисяч осіб. До цього року в нашій країні не було системи підготовки протезистів. У 2024 році чотири університети в Україні, зокрема і наш заклад, вперше відкрили магістерські програми з підготовки протезистів-ортезистів. Саме тому ми шукаємо різні можливості міжнародної кооперації, щоб закордонні колеги з великим досвідом у виготовленні протезів передали нашим студентам свої знання та досвід».

У Тернополі військові отримали інноваційні прилади до протезів від австрійської компанії - Фото 3

Австрійська компанія лише починає роботу в Україні. Програму підтримує та фінансує благодійний фонд Firuza Foundation. В її рамках планують налагодити роботу з реабілітаційними центрами, де проходять протезування українськівійськові. Також закликають благодійників долучитися до цієї ініціативи.

Як повідомляв Укрінформ, у Тернополі посадили іменні дерева та зібрали понад ₴1,7 мільйона на дрони для ЗСУ.

Фото Юлії Томчишин

Теги за темою
Австрія Тернопіль
Джерело матеріала
loader
loader