Китай, Північна Корея та Іран допомагають РФ для боротьби не стільки з Україною, скільки з колективним Заходом
Китай, Північна Корея та Іран допомагають РФ для боротьби не стільки з Україною, скільки з колективним Заходом

Китай, Північна Корея та Іран допомагають РФ для боротьби не стільки з Україною, скільки з колективним Заходом

Декілька днів тому прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф оголосив, що Нідерланди виділять 271 мільйон євро на великокаліберні артилерійські снаряди для України. Нідерланди активно підтримують Україну з початку повномасштабного вторгнення, загалом виділивши на військову підтримку 10,4 мільярди євро, з яких майже 4 мільярди євро вже використані за призначенням. Минулого року було досягнуто домовленість про передачу 42 літаків F-16, перші з яких вже знаходяться в Україні. Київ має дозвіл використовувати передані Нідерландами винищувачі F-16 по території Росії в оборонних цілях в межах міжнародного права. Крім того, міністерство оборони Нідерландів закупить для поставки в Україну безпілотників на суму 42,6 млн євро. На реалізацію Плану дій щодо безпілотників Нідерланди виділили 400 млн євро.

Одночасно Австралія вирішила передати Україні десятки танків Abrams, які перебували на озброєнні країни та замінюються новими моделями. Танки передадуть у межах нового пакета допомоги на 164 млн доларів США. Загалом йдеться про передачу 49 списаних танків. Деякі австралійські танки потребуватимуть легкого ремонту.

А от Уряд Норвегії нещодавно ухвалив рішення про виділення Україні 967 мільйонів крон (87,5 млн доларів), тоді як Данія інвестує у виробництво українського озброєння понад 562 млн євро. Для цього Копенгаген використає доходи від заморожених російських активів і профінансує виробництво 18 українських колісних гаубиць 2С22 «Богдана», які передадуть на озброєння Сил оборони. Також Данія анонсувала виділення нового пакета військової допомоги Україні на суму 2,4 млрд данських крон (приблизно 321,8 млн євро). На гроші з цього 21-го пакета військової допомоги закуплять зброю, яка вже є на складах данського оборонного відомства, так і зроблять замовлення в міжнародних постачальників.

При цьому міністр оборони Франції Себастьян Лекорню анонсував передачу Україні ще 12 самохідних артилерійських установок Caesar. Закупівлю САУ профінансують коштом російських заморожених активів. Крім того, частину грошей від заморожених російських активів спрямують на закупівлю й іншої зброї. Франція також планує придбати для України 155-мм артилерійські снаряди, ракети Aster-30, керовані бомби AASM, а також переносні ЗРК Mistral та ракети до них. У міністерстві оборони Франції нагадали, що від початку повномасштабного вторгнення країна передала Україні приблизно 60 гармат, а до кінця до 2024 року ця кількість має зрости до 80. А от Канада надасть Україні новий оборонний пакет вартістю 47 млн доларів.

Канадський міністр оборони Білл Блер повідомив, що пакет військової допомоги Україні включатиме стрілецьку зброю, а також боєприпаси та захисне спорядження. Загалом від початку повномасштабного вторгнення Росії до України Канада виділила 3,26 млрд доларів.

Проте куди більше надає Німеччина, яка вчергове передала Україні пакет військової допомоги, до якого увійшли установки ППО, бойові танки, бойові машини піхоти та боєприпаси. Німеччина надала чи зобов’язалася надати Україні військової допомоги на приблизно 28 млрд євро. У 2024 році на оборонний потенціал України країна виділила 7,1 млрд євро. Берлін оголосив про передачу Києву пакета військової допомоги на 600 млн євро та анонсував передачу ще одного пакета озброєння на 1,4 млрд євро. До майбутнього пакета допомоги увійде система ППО IRIS-T SLM, 8 танків Leopard 1 A5, 20 БМП Marder; боєприпаси для танків Leopard 1 та Leopard 2 та БМП Marder; 4 БМП MRAP; корабельні зенітні ракети малої дальності Sea Sparrow; 6 САУ Panzerhaubitze 2000; 24 тис. 155-мм снарядів; 30 безпілотників Vector.

При цьому Міністерство економіки та інновацій Литви підписало з українською стороною меморандум щодо співпраці у будівництві заводу з виробництва вибухових речовин нового покоління RDX у Литві. Очікується, що будівельні роботи розпочнуться у 2025 році. Вибухівка RDX (гексоген) має кращі властивості, ніж багато інших сучасних вибухових речовин: вона надзвичайно швидко детонує, має потужну вибухову силу тощо. Новий завод з виробництва вибухових речовин є одним з декількох запланованих спільних оборонних проєктів. Литовці та українці також обговорюють розробку безпілотників та інших оборонних технологій.

Але головною важливою подією цих днів став візит до Києва міністра оборони США Ллойда Остіна. Він зустрівся з Президентом Володимиром Зеленським та міністром оборони Рустемом Умєровим. США виділили черговий пакет оборонної допомоги Україні на суму 400 млн доларів і готують пакет на 800 млн доларів для фінансування виробництва дронів в Україні. Під час зустрічі обговорювалися конкретні кроки щодо реалізації Плану перемоги, який позбавить Росію можливості продовжувати агресію. Одним з ключових пунктів Плану перемоги є запрошення України до НАТО, що зміцнить систему євроатлантичної безпеки. Важливим питанням залишається зняття обмежень на використання західної далекобійної зброї по об’єктах в російському тилу. Документально підтверджена інформація про нарощування військової співпраці Москви і Пхеньяна та планів застосування багатьох тисяч північнокорейських військовослужбовців проти української армії вимагає жорсткої і дієвої реакції міжнародної спільноти, зокрема США. В Конгресі США назвали червоною лінією початок боротьби північно корейців проти ЗСУ, а президент В.Зеленський вказав, що це буде початком переростання війни в Україні у світову війну.

Між тим, не дивлячись на начебто різні проєкти військової підтримки України з боку країн-партнерів, можна констатувати, що її явно недостатньо. Тільки снарядів Росія отримала від Північної Кореї 5 мільйонів одиниць, а ще розконсервовану бойову техніку (танки, бронетранспортери, артилерію) та різні види балістичних ракет. Іран надав РФ ударні безпілотники та балістичні ракети різних типів. При цьому Китай компенсує Росії заміщення всього обладнання, яке раніше Москва купувала у країн заходу. При цьому навіть північнокорейські балістичні ракети мають більшість компонентів від компаній-виробників з США та західної Європи, що свідчить про низьку ефективність запроваджених санкцій.

Виходить, що Китай, Північна Корея та Іран дають Росії допомоги більше, ніж увесь колективний захід Україні. Така ситуація дуже турбує та вимагає зовсім нового переосмислення, про що і говорить План перемоги, підготовлений українською стороною. Цього року Москва витратила на оборону 130 млрд. доларів, а наступного планує 170 млрд. дол. Китай, Північна Корея та Іран допомагають Росії не стільки для боротьби з Україною, скільки для боротьби з США та колективним заходом, який ці диктаторські країни сприймають дуже вороже. Але в Україні воює не колективний Захід, а тільки ЗСУ. Коли українські війська увійшли до Курської області, то місцеве населення було переконане, що це прийшло НАТО. Всі росіяни вважають, що в Україні їх війська б’ються з НАТО. А Україна бореться бодай за отримання запрошення на членство в Альянсі. Ситуація не є катастрофічною, поки тримаються ЗСУ. Якщо ж Україна впаде, то Вісь зла піде далі. Першими будуть під ударом країни Балтії та Молдова з Грузією, потім Польща з Фінляндією, Балкани та Вірменія. Далі інші країни східної Європи з колишнього соціалістичного табору та країни Центральної Азії, які колись входили до СРСР. Якщо така перспектива влаштовує Вашингтон та колективний Брюссель, то Україні можна продовжувати надавати допомогу невеликими порціями. Проте якщо ж колективний захід бажає успішно і швидко для України і себе закінчити цю тяжку війну, то військова підтримка Києва має значно зрости, про що говориться в Плані перемоги. Так це чогось коштує, проте це в десятки разів дешевше, ніж коли війна продовжиться на теренах Європи у разі поразки України.

Джерело матеріала
loader
loader