Якщо в п’ятку потрапив малий фрагмент скла, він не переміститься до серця і залишиться на місці. Однак процес видалення може заподіювати більше болю, ніж сама заноза, пише Cleveland Clinic.
Найпоширеніші занози – дерев’яні – радять видаляти. Це також стосується інших органічних матеріалів, адже вони можуть призвести до бактеріальних або грибкових інфекцій.
Як видалити занозу
Краще за все видалити занозу протягом доби: це мінімізує ризик інфекції та запобігає утворенню нового шару шкіри, що ускладнює процес вилучення.
Для цього вам знадобляться вода, мило, антисептик, лупа, пінцет і іноді голка.
- Добре помийте руки та місце шкіри, куди потрапила заноза, з милом. Потім висушіть шкіру серветкою.
- Використовуйте лупу, щоб оцінити розмір занози, її глибину і кут входу; перевірте, чи виступає кінчик.
- Якщо заноза маленька і виступає зі шкіри, візьміть пінцет. Протріть його спиртом, схопіть занозу та акуратно потягніть в тому ж напрямку, з якого вона увійшла. Уникайте надмірного стиснення, щоб не зламати занозу.
- Якщо заноза повністю увійшла під шкіру і схопитися за неї неможливо, використовуйте голку. Проведіть дезінфекцію спиртом, акуратно проколіть шкіру біля одного з країв занози, а потім спробуйте витягнути її кінець. Коли це вдасться, скористайтеся пінцетом, як описано в пункті 3.
- Після видалення занози промийте рану з милом. Для додаткового захисту можна нанести вазелін або мазь з антибіотиком.
Якщо ви не можете самостійно видалити занозу, краще звернутися за медичною допомогою. Педіатр Вільям Мадд з Клівлендської клініки радить це зробити через 10 – 15 хвилин безуспішних спроб. У деяких випадках краще відразу звернутися в травмпункт:
- якщо заноза велика або глибоко застрягла;
- якщо заноза потрапила в око або поруч із ним;
- якщо рана забруднена і немає щеплення від правця.
Правець — серйозна інфекція, що потрапляє в організм через рану, яка контактувала з землею. Таким чином, забруднена заноза може призвести до цієї хвороби. Щеплення від правця входить до національного календаря вакцинації для дітей, але дорослим потрібна ревакцинація кожні 10 років.
Альтернативні методи
Тим, кому використання пінцета і голки здається нецікавим, пропонують народні способи видалення скалок. Зазвичай вони полягають у застосуванні чогось, що можна прив’язати або приклеїти до місця, куди потрапив сторонній предмет, і чекати. Це можуть бути половинки винограду, цибулі, картоплі, шматочки банана або часнику.
Практично будь-який вологий предмет може розм’якшити шкіру навколо занози, що спростить її видалення. Деякі лікарі рекомендують потримати ногу або руку в теплій воді перед видаленням занози. Однак органічні матеріали на пошкодженій шкірі самі по собі можуть викликати ризик інфекції, особливо якщо їх тримати довго.
Проте один із методів з приклеюванням все ж варто спробувати. Використання скотчу безпечне і може бути менш болючим, ніж використання голки. Просто приклейте скотч до занози, а потім акуратно зніміть.