Що таке дофамінове голодування та чи може воно впливати на задоволення
Що таке дофамінове голодування та чи може воно впливати на задоволення

Що таке дофамінове голодування та чи може воно впливати на задоволення

У мозку дофамін відповідає за передчуття винагороди, мотивацію, а також бере участь у процесах пам'яті, русі, уваги, навчання та інших важливих функціях. Як гормон, дофамін також залучений до реакцій на стрес і пов'язаних із цим фізіологічних процесів, пише 24 Канал з посиланням на Cleveland Clinic.

Дофамінове голодування

Вважається, що під час надмірного отримання швидких задоволень, таких як нескінченне прокручування стрічки соціальних мереж або вживання солодощів, рівень дофаміну зростає, в той час, як чутливість до нього знижується.

В результаті нам важко зупинитися, хоча задоволення, яке ми отримуємо, зменшується, оскільки мозок звикає до швидких задоволень і починає вимагати їх для досягнення попереднього рівня насолоди.

Прихильники концепції дофамінового голодування стверджують, що тимчасове виключення цих стимулів може відновити чутливість до дофамінових рецепторів і нормалізувати його рівень у мозку. Однак це міф.

Чому це не працює

По-перше, дофамін є життєво важливим нейромедіатором. Його не можна просто "перезавантажити" або "занулити" шляхом відмови від задоволень. Без дофаміну нам було б складно отримувати задоволення від їжі, сексу чи спілкування – у нас просто не було б мотивації.

Відмова від стимулів не очищує мозок від дофаміну, оскільки його рівень постійно регулюється природним чином. Низький рівень дофаміну пов'язаний із серйозними розладами, такими як хвороба Паркінсона і депресія.

По-друге, покращення самопочуття після відмови від соціальних мереж, відеоігор чи солодкого пояснюється зміною поведінки та розвитком самоконтролю. Обмеживши доступ до "швидких задоволень", людина вчиться управляти своєю увагою та концентруватися на довгострокових і значущих цілях.

Це, по суті, застосування методів когнітивно-поведінкової терапії для зміни звичок. Ці зміни відбуваються не внаслідок миттєвої відмови від стимулів, а поступово, у процесі цілеспрямованої роботи над своєю поведінкою та мисленням.

Джерело матеріала
loader
loader