Ми всі хочемо «старіти успішно» з якомога меншою кількістю проблем зі здоров’ям. Нове дослідження показує, що сон більше семи годин на добу може допомогти досягти цієї мети. У дослідженні взяли участь 3306 учасників віком від 45 років, чиї звички сну були зареєстровані у 2011, 2013 і 2015 роках, після чого через п’ять років було перевірено стан здоров’я. Дані, проаналізовані групою медичного університету Веньчжоу в Китаї, показали, що ті, хто спить щонайменше сім годин на ніч, як правило, мають значно краще здоров’я пізніше в житті.
«Успішне старіння було оцінено у 2020 році та визначено як відсутність серйозних хронічних захворювань, відсутність фізичних порушень, високі когнітивні функції, хороше психічне здоров’я та активне залучення до життя», — пишуть дослідники у своїй опублікованій статті.
До кінця періоду дослідження лише 455 осіб (13,8 відсотка) відзначили всі критерії успішного старіння. З них 307 (приблизно дві третини) постійно спали більше семи годин на добу.
Учасники були розділені на п’ять груп залежно від їхніх звичок сну протягом чотирьох років: тривалий стабільний (8-9 годин сну регулярно), нормальний стабільний (7-8 годин регулярно), зниження (від середнього понад 8 до менше ніж 6), зростаючий (від середнього менше 6 до понад 8) і короткочасний стабільний (5-6 годин регулярно).
Шанси на успішне старіння були значно вищими в групах тривалого стабільного та нормального стабільного стану (17,1 відсотка та 18,1 відсотка відповідно) порівняно з групами зниження (9,9 відсотка), зростання (10,6 відсотка) та короткостабільного (8,8 відсотка).
«Порівняно з учасниками з нормальною стабільною траєкторією тривалості сну, ті з низькою стабільною та зростаючою траєкторією мали на 36 і 52 відсотки нижчі шанси на успішне старіння відповідно», — пишуть дослідники. «Учасники зі спадною траєкторією також демонстрували нижчі шанси, хоча це не було статистично значущим, ймовірно, через обмеження розміру вибірки».
У своєму аналізі команда врахувала такі фактори, як вага, споживання алкоголю та стать, хоча природа дослідження не може підтвердити прямий причинно-наслідковий зв’язок. Те, що він пропонує, є ще одним доказом важливості постійного тривалого сну.
Попередні дослідження також підкреслювали, що сім годин на добу є потенційною найкращою точкою для сну та гарного старіння. Ми також знаємо, що існує зв’язок між сном і захистом від широкого кола проблем фізичного та психічного здоров’я.
Населення Китаю, де було проведено дослідження, одне з найшвидших на планеті, але це дуже глобальна проблема. Оскільки світ старіє, нам також потрібно подбати про те, щоб він залишався здоровим.
«Ці результати підкреслюють, що хронічна депривація сну, а також моделі збільшення та зменшення тривалості сну не є просто віковими змінами», — пишуть дослідники. «Швидше вони постають як ключові індикатори перешкод на шляху до успішного старіння». Дослідження опубліковано в BMC Public Health.