Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру
Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру

Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру

Американська кардіологічна асоціація (AHA) рекомендує вживати не більше 6 чайних ложок (25 грамів) або 9 чайних ложок (38 грамів) цукру на день для жінок і чоловіків відповідно, пише 24 Канал з посиланням на Health.

Скільки цукру потрібно їсти

Хоча деякі джерела цукру очевидні, наприклад, газована вода, цукерки або цукор, який ви додаєте до кави, – солодке може потрапити у ваш раціон несподівано.

Для виживання організму потрібен один тип цукру – глюкоза. Ваш організм розщеплює вуглеводи до їхньої найпростішої форми – глюкози – і використовує її як основне джерело енергії.

Цукор природним чином міститься у фруктах, овочах і молоці. Споживаючи ці продукти, ви отримуєте поживні речовини, необхідні вашому організму для отримання енергії.

Їжа з додаванням цукру може бути калорійною і не мати стільки користі для здоров'я, як фрукти, овочі та інші природні джерела цукру.

Ризики для здоров'я, пов'язані з надмірним вживанням цукру

Надмірна кількість цукру може впливати на здоров'я багатьма способами. Американська кардіологічна асоціація визнає зв'язок між надлишком цукру та серцево-судинними захворюваннями.

Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру - Фото 1
Які є ризики для здоров'я, пов'язані з надмірним вживанням цукру / Фото iStock

Одне дослідження показало, що люди, які споживали від 17% до 21% калорій за рахунок доданого цукру, мали на 38% вищий ризик смерті від серцево-судинних захворювань, ніж ті, хто споживав 8% калорій за рахунок доданого цукру.

Надлишок цукру також підвищує ризик розвитку діабету 2 типу. Деякі дані свідчать про те, що кожне збільшення споживання цукру на 150 калорій на людину в день збільшує частку населення, яка хворіє на діабет, на 1,1%.7

Деякі дані вказують на зв'язок між певними видами раку та надмірним споживанням цукру. Цей зв'язок може бути прямим або непрямим, оскільки цукор сприяє збільшенню ваги, запаленню та резистентності до інсуліну. Всі ці факти підвищують ризик розвитку раку.

Надлишок цукру також впливає на здоров'я шкіри. У дослідженні 2020 року вчені виявили, що серед майже 25 000 учасників вживання напоїв з високим вмістом жиру та цукру безпосередньо пов'язане з появою акне.

Занадто багато цукру може збільшити вироблення сечової кислоти. Сечова кислота підвищує ризик розвитку подагри, болісної форми артриту.

Надлишок солодкого може позбавити вас енергії. Використовуючи дані понад 30 опублікованих досліджень, в огляді 2019 року було виявлено, що цукор впливає на настрій, включаючи втому, гнів, настороженість і депресію.

Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру - Фото 2
Скільки цукру корисно вживати людині / Фото iStock

Дослідники дійшли висновку, що люди, які їли цукор, відчували себе більш втомленими і менш бадьорими протягом однієї години, ніж ті, хто не їв, навіть під час виконання розумової та фізичної діяльності.

Так само дослідники не виявили жодного позитивного впливу на настрій після вживання цукру. Іншими словами, цукор може не підняти вам настрій.

Інші дані свідчать про те, що надмірне споживання цукру збільшує ризик депресії. Одне дослідження, в якому взяли участь понад 60 000 жінок, показало, що ті, хто споживав найбільше цукру, значно частіше страждали від депресії.

Як зменшити споживання цукру

Один з найкращих способів знизити рівень цукру – обмежити споживання таких напоїв, як газована вода, солодкий чай і лимонад. Крім того, ретельно вибирайте такі продукти, як випічка, морозиво та інші ласощі.

Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру - Фото 3
Як зменшити споживання цукру / Фото iStock

Щоб виявити приховані джерела цукру, станьте завзятим читачем етикеток. Звертайте увагу не лише на грами цукру на панелі харчової цінності, але й на список інгредієнтів.

Коли основу вашого раціону складають свіжі, необроблені цільні продукти і менше упакованих продуктів, ви автоматично скоротите споживання цукру. Такий перехід може суттєво вплинути на ваш щоденний рівень енергії та загальний стан здоров'я.

Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.

Джерело матеріала
loader
loader