Кіпр позбавив громадянства 77 осіб, серед них – Дерипаска і Коломойський
Кіпр позбавив громадянства 77 осіб, серед них – Дерипаска і Коломойський

Кіпр позбавив громадянства 77 осіб, серед них – Дерипаска і Коломойський

Кіпр відкликав більше паспортів у людей, які отримали громадянство за допомогою суперечливої схеми "золотих віз".

Про це, як пише "Європейська правда", повідомляє Politico з посиланням на кіпрські ЗМІ.

Програма "паспорт за готівку", яка була призупинена у 2020 році під зростаючим тиском, надавала іноземцям право на проживання та громадянство, якщо вони інвестували в країну мільйони євро.

Але на засіданні Ради міністрів цього тижня уряд вирішив відкликати ще 77 "золотих" паспортів, більшість з яких належать громадянам Росії.

Серед них – російський олігарх Алексєй Кузьмічов, металургійний барон Олег Дерипаска, колишній слідчий ФСБ Сергєй Ковбасюк та український мільярдер Ігор Коломойський, заарештований у Києві за звинуваченням у шахрайстві та відмиванні грошей.

Малайзійський бізнесмен і фінансист-втікач Джо Лоу також був у списку осіб, які втратили кіпрське громадянство.

Два урядовці відмовилися коментувати цей процес, зазначивши, що уряд у Нікосії "не коментує публікації, що стосуються конфіденційних рішень Ради міністрів або питань, які стосуються суто особистих даних".

Причинами анулювання паспортів є неправдиві декларації, кримінальне минуле і невідповідність вимогам натуралізації.

Загальна кількість анульованих паспортів зросла до 286.

Схема "Золота віза", створена у 2013 році, принесла Кіпру близько 7 мільярдів євро.

Найбільшими учасниками схеми були громадяни Росії та Китаю, а курортне місто Лімасол тепер відоме як "Лімассолград", оскільки багато нерухомості в ньому належить росіянам.

Десятиліттями середземноморська країна будувала економіку, яка обслуговувала росіян і мала сумнозвісну репутацію каналу для незаконних грошових потоків.

За останнє десятиліття країна пройшла довгий шлях до розв'язання цих вузлів, але процес різко прискорився після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році.

На початку цього року США та Кіпр оголосили, що посилять свою співпрацю з метою підвищення спроможності Кіпру протидіяти та переслідувати незаконні фінансові операції за підтримки Міністерства юстиції США та ФБР.

Іноземці, які хочуть отримати посвідку на проживання, як і раніше, можуть вкладати свої гроші в інвестиційні фонди.

Іспанія також заявила, що скасує програму з видачі "золотих віз", що надає право на проживання іноземцям, які роблять великі інвестиції в нерухомість.

Європейська комісія вже давно закликає припинити всі подібні програми, посилаючись на ризики для безпеки.

Джерело матеріала
loader
loader