Сировинна пастка: економіст розповів як Україна може зупинити економічне падіння
Сировинна пастка: економіст розповів як Україна може зупинити економічне падіння

Сировинна пастка: економіст розповів як Україна може зупинити економічне падіння

Зупинити сповзання України в яму сировинної економіки, з якої вже не буде виходу і яка сформує портфель держави до кінця 21 століття, можливо.

Як це зробити у своєму телеграм-каналі розповів економіст Олексій Кущ, зупиняючись на двох аспектах. Перше, на чому експерт акцентує увагу - виведення капіталу через експорт сировини.

"Це коли сировинні товари експортуються за заниженою ціною (порушується трансфертне ціноутворення) і з'являється проміжний покупець — фіктивна компанія, яка контролюється продавцем сировини — українською ФПГ", - пояснює Кущ.

Він додає, що як правило, така прокладка реєструється в офшорі, під виглядом "торгового дому" і є по статусу прихованою "контрольованою іноземною компанією", зареєстрованою на венських чи люксембурзьких "бомжів".

"Наприклад, залізна руда, яка коштує 100 доларів, продається на таку прокладку за 60 доларів, тобто 40 доларів не потрапляє у фінансовий результат українського експортера", - акцентує економіст.

Другий момент, про який говорить Кущ — це перетворення України на сировинний придаток, коли з України йде експорт залізної руди та металобрухту на заводи українських ФПГ в Європі, де й сплачуються податки та створюються робочі місця. І здійснюються прямі іноземні інвестиції. Зрозуміло, що все це є особистою стратегією кожного окремого бізнесу. Ми не маємо права вказувати власнику, як йому вести свій бізнес, наголошує експерт.

"Але ми не повинні платити за ці "іменини серця" за рахунок відшкодування ПДВ, загальний обсяг якого створюється бабусею, що купує батон і перераховує в його ціні 6-7 грн ПДВ", - додає він.

Зважаючи на ситуацію, Олексій Кущ пропонує скасувати нульову ставку ПДВ на операції з зовнішніми експортними прокладками та вертикально інтегрованими компаніями в рамках однієї групи, які знаходяться в інших країнах.

Більш того, експерт каже, що варто не просто скасувати нульовий ПДВ у межах технологічної ланцюжка, що виходить за кордон (Україна — сировина; іноземна компанія — готовий продукт), але й ввести підвищений ПДВ — не базову ставку в 20%, а збільшену на 30%.

"Хочеш створювати в Італії металургійний комбінат і постачати на нього лом і залізну руду з України — плати на точці виходу з країни в рамках цієї технологічної ланцюжка 30% ПДВ на експорт", - пояснює економіст.

Поки наше суспільство не готове до введення ПДВ і мита на експорт усіх видів сировини з України. Тому експерт пропонує почати з фіскальної корекції сировинних технологічних ланцюгів в межах одних і тих самих ФПГ, які зараз активно переміщають свої активи за кордон, але при цьому зберігають своє домінування і в Україні, бо тут багато брухту і цінної природної сировини.

"Це було б одним із моїх рішень, якби я отримав повноваження міністра економіки. Тому я ним ніколи й не стану", - підсумовує Кущ.

Останні новини України:

Також Politeka писала, що буде з гривнею у 2025 році, якщо триватимуть активні бої

Теги за темою
Україна Економіка
Джерело матеріала
loader
loader