Вдруге ідуть в СЗЧ: адвокат розповів про "багато випадків" повторного дезертирства
Вдруге ідуть в СЗЧ: адвокат розповів про "багато випадків" повторного дезертирства

Вдруге ідуть в СЗЧ: адвокат розповів про "багато випадків" повторного дезертирства

Люди після СЗЧ не повинні опинятись штрафних батальйонах і їх не мають кидати на штурми, заявив юрист Роман Лихачов. Серед дезертирів є люди, які мають підстави піти з армії, тому слід окремо розбирати кожен випадок.

Військовослужбовців, які вперше самовільно залишили частину (СЗЧ), можуть втекти з ЗСУ повторно, якщо причина втечі збереглась. Наприклад, це роблять через бюрократію та неможливість звільнитись на законних підставах. Крім того, з такими людьми слід додаткового працювати, щоб зрозуміти мотиви й не допустити повторного дезертирства. Про причини СЗЧ та про особливості нового закону юрист Роман Лихачов розповів в ефірі телеканалу "Київ 24".

СЗЧ в ЗСУ - коментар Лихачова див. з 15:30

Лихачов підтвердив, що військовослужбовці, які здійснили СЗЧ, скористались можливістю та повертаються у свої частини. Згідно з його даними, ідеться, орієнтовно, про тисячу випадків, а більш точні дані мають бути в Генштабу ЗСУ. Таких випадків не надто багато, а більшість "відловлює на вулицях військова служба правопорядку". Крім того, юрист згадав про певну кількість повторних дезертирств. Причина таких вчинків — невирішення проблем, через які людина пішла у першу "самоволку", сказав він.

"У нас є багато вже випадків, коли люди поверталися і знову вчиняли СЗЧ. Тому що їхні питання так і залишились невирішеним. Досить часто СЗЧ військові розглядають як просто акцію протесту", — наголосив Лихачов.

Юрист згадав про конкретний випадок повторної втечі з армії. Наприклад, чоловік, батько трьох дітей, мав право на звільнення з ЗСУ, але через бюрократію його не звільняли. Через це військовий знов дезертирував, пролунало в ефірі.

"Вважаю, що взагалі з тим, хто пішов в СЗЧ, треба комплексно працювати в форматі реабілітації, розв'язувати ті питання, щоб людина знову не скоїла самовільне залишення військової частини. Не просто зразу ж він прийшов і зразу відправити його кудись на штурм, як в штрафбат. З ним дійсно треба працювати і виясняти, які причини були", — підсумував юрист.

СЗЧ в ЗСУ — деталі

Лихачов також торкнувся інших питань СЗЧ. Зокрема, він заявив, що дані про 60 тис. дезертирів "викривлені": інформацію надали органи прокуратури, але не ясно, про які саме роки ідеться. Крім того, раніше командири просто писали доповіді про такі інциденти, а тепер слідкують, щоб ДБР дійсно відкрило провадження. Ще одна проблема — причина втечі з частин. Юрист назвав дві причини — втому від участі у бойових діях без звільнення чи відпусток та "несправедливість з боку командування".

Крім того, ведуча телеканалу також просила прокоментувати інформацію про те, що при добровільному поверненні в частину справи не закриваються. Лихачов припустив, що ДБР просто може не встигати виконувати процедуру закриття або командири не надали усі необхідні дані.

Зазначимо, у вересні 2024 року Роман Лихачов повідомив, що за понад два роки повномасштабного вторгнення відбулось понад 100 тисяч СЗЧ. З його слів, Держане бюро розслідувань не встигають з потоком справ, в яких інколи буває по 20 фігурантів. При цьому начальник штабу 3 ОШБр Максим Жорохов заявив, що його підрозділ готовий дати таким військовим другий шанс. Офіцер заявив, що аналізують кожен випадок, з'ясовують обставини і бувають випадки, коли людина тікає через "ідіота-командира".

Тим часом 28 листопада президент України Володимир Зеленський підписав закон про СЗЧ. Один з пунктів нового нормативно-правового акту — можливість добровільно повернутись в підрозділ і тоді бійця не повинні карати. При цьому у людей є один місць: якщо вони повернуться до 1 січня, то зможуть воювати далі і термінів не буде.

Нагадуємо, 2 грудня Фокус писав про інтерв'ю генерал-майора у відставці Дмитра Марченка, у якому він, серед іншого, розповів про причини СЗЧ.

Теги за темою
Збройні сили України
Джерело матеріала
loader
loader