Як створити новорічний настрій під час війни: поради психологів
Як створити новорічний настрій під час війни: поради психологів

Як створити новорічний настрій під час війни: поради психологів

Наближаються зимові свята, а настрою немає: над головою дзижчать шахеди, світло відключають, грошей в обріз... А тут ще й психологи стверджують - "Святкувати обов'язково треба! ”.

Може, й треба. Але де взяти настрій, щоби зустрічати зимові свята з посмішкою вже на третій рік війни. І чому це важливо? Відповіді на ці запитання журналістка Коротко про шукала разом із психологами Анастасією Караченковою та Ольгою Голубицькою.

Анастасія Караченкова: "Помічайте свято у всьому!"

Анастасія Карченкова. Фото: facebook.com/anastasia.karchenkova.ua

- Анастасіє, чи можна на третій рік війни не втратити здатність відчувати свято? Що нам потрібно для новорічного настрою та як його знайти?
- На тлі війни минуле довоєнне життя та метафоричне майбутнє можуть здаватися безхмарними, але безхмарного життя не буває. Завжди є якісь неприємності – якщо не глобально у країні, то точково у долі окремої людини.
Незважаючи на війну, відключення світла, люди якимось чином відзначають дні народження, одружуються, справляють ювілеї, влаштовують на роботі корпоративи – продовжують жити, відокремлюють будні дні від вихідних та свят. Так само слід чинити з новорічними святами.

Кожна сім'я має свої традиції та способи, як відчути свято. Для когось це ялинка, для когось – новорічні фільми, мультфільми, новорічний стіл, мандарини. Хтось пише листи з побажаннями Діду Морозу, щоби той виконав мрії. Хтось запрошує гостей чи сам іде у гості.

Грошей немає, а вихід є

- Мандарини, новорічний стіл, вбрана ялинка, подарунки – це чудово. Але ціни так зростають, що грошей на свята практично не лишається.

- У такі моменти я згадую, як ми відзначали 2015-й Новий рік. Тоді ми приїхали з Донецька до Кременчука, у нас було грошей обмаль. 31 грудня, коли ялинки віддавали за безцінь, чоловік взяв мало не безкоштовну ялинку. І з подарунками викрутились. Звернулися до центру соціальних служб, куди люди віддають якісь речі, іграшки. Я туди пішла і отримала безплатно якихось ляльок, іграшки. Так, вони були старенькі, вживані, але все ж таки всі атрибути свята у нас були. Ми поклали їх під нашу бюджетну ялинку, і діти мали свято. Ну а на гроші, які нам вдалося заощадити, ми таки щось купили до столу. Завжди є те, що залишається в наших силах.

Наразі багато благодійних фондів, волонтерських організацій, куди можна звернутися по допомогу. Напередодні зимових свят якусь допомогу надає і держава – тому потрібно не здаватися, а шукати, хто може допомогти у вашому регіоні.

Настрій – це наше рішення та дії

- А з настроєм як бути? Силою ж не змусиш себе радіти.

- Силою - ні. Але перше, що має бути – намір створити собі настрій. Це вже наша відповідальність. Ми його або створюємо, або фокусуємося на неприємних частинах життя, або вирішуємо хоча б на два тижні сфокусуватися на хороших моментах - забути про труднощі з грошима, зі здоров'ям та атмосферою.

Суть Нового року в тому, що ми глобально фіксуємось на святі та обмінюємося позитивним настроєм. Звужуємо свою увагу до радісних моментів і підмічаємо свято у всьому.

Наприклад, йдеш вулицею – і помічаєш святкові лампочки, вбрані ялинки, людей, звертаєш увагу, як прикрашені магазини, на шоколадних дідів-морозів та інші новорічні товари. Ось із цих елементів можна створювати собі настрій.

Слава Богу, у всіх є інтернет і хоч якийсь гаджет. З його допомогою можна подивитися новорічні мультфільми, фільми, поспілкуватися з близькими, друзями, з усіма, за ким ви скучили. Напередодні Нового року краще не просто надіслати листівку з банальним привітанням, а все-таки знайти час зателефонувати і більше поспілкуватися з тими, хто тобі дорогий.

– А як допомогти створити святковий настрій дітям?

– Для дітей важливо створити відчуття таємничості та казки – писати листи Діду Морозу, залучити дітей до прикраси будинку та ялинки, разом вибрати продукти та приготувати щось на святковий стіл, залучити дітей до вибору фільмів, мультфільмів, які можна подивитися.

Перегляд різдвяних та новорічних фільмів зближує. Фото: Pinterest

Конкретно

Способи повернення святкового настрою

1. Згадуємо щасливі свята

– Добре допомагає пам'ять, - вважає Анастасія. - Згадайте найкращі "нові роки", які у вас були. Дуже добре, коли людині є що згадати. У цьому можуть допомогти фотографії, відео. А як це було того року, а як цього? Людина згадує, що у ці дні вона була із близькими, як готувалася до чергового Нового року. Спогади ці можна нанизувати, як намистини, і у результаті в кожного вийде своє намисто.

Це допомагає відчути перебіг та насиченість прожитих років, усвідомити, що життя не минає, як один рік: гарних моментів було чимало.

2. Різдвяні та новорічні фільми

Прості та знайомі з дитинства сюжети дарують нам відчуття спокою та якоїсь стабільності. Милі та наївні, вони сповнені чудес і допомагають повірити у диво і нам.

Часто ці фільми про сім'ю, про романтику, що дозволяє нам подивитися на наші стосунки по-іншому, можливо, щось змінити. А спільний перегляд та обмін емоціями дозволяє нам стати ближчими один до одного, тому психологи і радять, що краще ці фільми дивитися у колі дорогих нам людей.

Навіть те, що різдвяно-новорічні фільми передбачувані, теж має свою цінність – вони хоч трохи компенсують стрес від сьогоднішніх щоденних новин. До того ж старі, багато разів переглянуті фільми можуть бути як візит до старого друга.

3. Спілкування з близькими

У цей час важливо возз'єднатися в емоційному контакті з близькими та у відчутті життя, того, як воно протікало, як проходили свята та минулі "нові роки".

Навіть якщо ваші рідні за кордоном чи в іншому місті, зараз є технічні можливості, коли можна на ноутбуці чи планшеті подивитися щось разом по відеозв'язку.

Можна, паралельно спілкуючись, готувати щось на святковий стіл, разом випити келих шампанського. Таку практику я зустрічаю у своїй роботі серед багатьох пар, які знаходяться далеко одне від одного і не можуть бути разом. Часом вони проводять в онлайн-спілкуванні цілі вечори, влаштовують спільні вечері, разом готують та дивляться фільми, залишаючись на зв'язку.

У такі моменти ти можеш бачити і чути людину. Єдине - не можеш торкнутися. Так, це недосконале спілкування, але дуже хороша допомога. Головне, не заперечувати такий варіант. За наявності технічних можливостей спільно можна проводити багато годин.

4. Заглядаємо в майбутнє та пишемо листи бажань

Не менш важливо звернутися до майбутнього, дивитися в нього як у простір можливостей, коли можна сфокусуватися на мріях та бажаннях. Наприклад, написати листи бажань.

Причому їх важливо писати в теперішньому часі. Наприклад, я вже здорова, багата, щаслива, реалізована. Але я говорю абстрактно, а треба конкретно. Наприклад: "у мене здорове серце, здоровий кишечник, мої очі бачать чітко й добре…" Все, що хочеться, щоб справдилося зараз. Пишіть такі листи зараз і про все, що хочеться, щоб справдилося.

Навіть якщо ви далеко від родини, інтернет допоможе вам зустріти свята разом. Фото: letsroam.com

Ольга Голубицька: “Святкувати треба. Це посилює нашу здатність боротися”

Ольга Голубицька. Фото: facebook.com/olga.golubytska

- Ольго, порадьте, як бути, щоб Новий рік не пройшов непомітно, а свято було святом?

– Це вже не перший наш Новий рік під шахеди. У нас вже є досвід і розуміння того, що тебе тригерить, а що піднімає настрій. Якщо це поки що не ясно, дуже важливо виписати ці моменти і розібратися в собі. А потім наголошувати на позитиві.

Тому потрібно знайти такий тригер, який змусить вас посміхнутися. Ви заходите в магазин, там є багато стендів. На що у вас буде реакція? Від чого тепло розіллється в тілі, а що, навпаки, викликатиме відторгнення?

Наприклад, останніми роками стали популярні великі різдвяні гноми, вони добре продаються… Люди сприймають їх як втілення добра та оберіг, безпеку. Це як раніше вірили в домових, а тепер багато хто бере цих гномів. Вони досить великі за розміром, смішні, приємні на дотик і викликають позитивну реакцію. Особливо стали популярними після вторгнення.

– Дуже складно знайти позитив. Бо навіть вихідних на свята не буде. Чим так важливе святкування, якщо це Різдво чи Новий рік стали звичайним буднім днем?

- Щодо святкування - святкувати треба! Завжди про це говорю. Так ми посилюємо нашу здатність боротися.

Нині у суспільстві великий акцент робиться на виснаженні та втраті смислів. Все наче затягло туманом. Такий стан забирає здатність акумулюватись, боротися самому та допомагати іншим людям.

Тому святкування – це не просто позитив. Це вимога, необхідне збереження психічного здоров'я, вміння зібратися, акумулюватися і перейти на новий рівень. Свята у цьому разі – ритуальні заходи, які допомагають проходити життєві етапи та планувати майбутнє.

– Що ви розумієте під ритуальними заходами?

- Чому корисно відзначати Новий рік? Це допомагає перейти на наступний етап життя. Люди підбивають підсумки, роблять висновки. Новий рік допомагає свідомо продовжувати свою лінію життя, розуміти, де ти перебуваєш і як би хотів жити.

Новий рік і саме святкування, як і Різдво, – це торжество життя над смертю, символ боротьби, внесок у своє ментальне здоров'я – і це особливо важливо зараз. Напередодні Нового року корисно проаналізувати, що є твоєю стратегією виживання, що допомагає тобі оновлюватись. Добре зробити резюме, звернути увагу на те, як довго ти борешся, на що ти спираєшся, хто ці люди поряд з тобою.

Теги за темою
Свята
Джерело матеріала
loader
loader