18 грудня у світі відзначають свято - Міжнародний день мігрантів, в Україні - День військової контррозвідки Служби безпеки. Це професійне свято було створене указом президента Леоніда Кравчука 1991 року. Віряни сьогодні вшановують пам'ять святого Севастіана. До нового року залишається 13 днів.
Яке сьогодні церковне свято
Віряни 18 грудня вшановують пам'ять святого Севастіана - римського християнського святого та мученика, тіло якого прошили безліч стріл. Він вважається покровителем спортсменів-лучників і захисником від мору.
Святий мученик Севастян народився в місті Нарбоні (Галлія), а освіту отримав в Мілані. При імператорах-співправителях Діоклетіані і Максиміані (284–305) він обіймав посаду начальника придворної варти. Святий Севастіан користувався авторитетом і любов'ю у воїнів і придворних, бо був людиною хороброю, сповненою мудрості, правдивим в словах, справедливим в суді, розсудливим в пораді, вірним на службі і у всіх завданнях. Будучи сам таємним християнином, святий багато допомагав братам по вірі.
В кінці життя зазнав мученицької смерті. Його допитував особисто імператор Діоклетіан і, переконавшись в незворушності святого мученика, наказав відвести його за місто, прив'язати до дерева і розстріляти з луків. Жінка чиновника Кастула, Ірина, прийшла вночі, щоби поховати святого Севастіана, але знайшла його живим і принесла у свій дім. Святий Севастіан згодом одужав. Християни умовляли його покинути Рим, але він відмовився. Підійшовши до язичницького храму, святий побачив імператорів, що йшли туди, і публічно звинуватив їх в безчесті. Діоклетіан наказав відвести святого мученика на іподром і стратити. Святого Севастіана вбили, а тіло його кинули у стічну канаву. Святий мученик уві сні явився християнці Лукині і повелів їй взяти тіло і поховати в катакомбах. Благочестива християнка з честю поховала тіло святого. Над його могилою споруджена церква Сан Себастьяно фуорі ле Мура.
Що не можна робити 18 грудня
- Не можна лаятися з рідними людьми — може трапитися нещастя.
- Заборонено бити посуд — це призведе до лайок.
- Триває Різдвяний піст, тож не варто їсти м'ясні, молочні продукти, яйця.
Народні прикмети та традиції на 18 грудня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, дивилися, який сьогодні день: яка погода — таким буде червень, чим сильніший мороз, тим менше снігопадів буде у майбутньому, на полях дуже мало або взагалі немає снігу — наступний рік буде неврожайним, сніг падає лапатий — до потепління, південно-західний або західний вітер - до відлиги.
Наші предки цього дня обов'язково купували новий віник — це було доброю прикметою. Також передбачали свою долю за допомогою ворожіння.
Як назвати дитину, народжену 18 грудня
Сьогодні іменини святкують - Вікторин, Зоя, Клавдій, Марк, Михаїл, Модест, Севастіан (Севастян), Флор. Талісманом людини, народженої 18 грудня, є гематит. Цей мінерал дуже часто зустрічається у природі. Ще в давнину вірили, що порошок з гематиту здатний зупинити маточні кровотечі у жінок. Також існувала думка, що амулети з ним захищають від злих сил.
Історичні події 18 грудня
1104 — Никифор I був призначений керувати Київською Митрополією.
1890 — у Лондоні відкрили першу у світі підземну електрифіковану залізницю (метрополітен). Перед тим поїзди метро рухали паротяги.
1917 — у Києві відкрито Українську державну академію мистецтв, першим її ректором став графік Георгій Нарбут.
1920 — Раднарком УРСР ухвалив постанову "Про облік музичних інструментів" - один із нормативних актів, за якими переслідували кобзарів.
1940 — в Третьому Рейху затвердили директиву № 21 («план Барбаросса» — кодова назва плану нападу Німеччини на СРСР).
1972 — президент США Річард Ніксон віддав наказ про бомбардування Північного В'єтнаму. Операція тривала 11 днів.
1998 — вперше за 130 років Палата представників Конгресу США почала слухання з імпічменту президента Білла Клінтона, якого звинуватили у брехні під присягою про стосунки з Монікою Левінскі у ході сексуального скандалу.
2007 — Юлія Тимошенко вдруге стала прем'єр-міністром України. На пленарному засіданні Верховної Ради України за неї віддали голоси 226 народних депутатів України від парламентської коаліції БЮТ та НУ-НС.
2008 — спекуляції на валютному ринку України досягли верху: слідом за міжбанком курс гривні в обмінних пунктах опустився до позначки близько 9,50—10,20 за долар.
2016 — Кабінет міністрів України ухвалив рішення про націоналізацію ПАТ "Приватбанк".