Леонід Кравчук
  • Дата народження
    10 січня 1934
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Леонід Кравчук
3384

Леонід Кравчук

Кравчук Леонід Макарович: перший президент України, голова української делегації в ТКГ

Кравчук Леонід Макарович — перший президент незалежної України, колишній нардеп кількох скликань ВРУ, Герой України з 2001 року, голова української делегації в Тристоронній контактній групі з врегулювання російсько-українського конфлікту на Донбасі з 2020 року.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки
  7. Посилання

Біографія

Кравчук Леонід Макарович народився 10 січня 1934 року в селищі Великий Житин на Рівненщині.

Сім’я

Батько політика служив у польській кавалерії. Загинув на фронті, коли хлопчикові було 10 років. Сина виховувала мати, яка вийшла заміж вдруге. Померла в літньому віці від інсульту.

Леонід Кравчук одружений на доцентові економічного факультету КНУ ім. Т. Шевченка Антоніні Михайлівні Мішурі, з якою живе і понині. У подружжя народився син Олександр, який зараз веде власний бізнес. Його дружина викладає в Київському національному університеті. У політика вже є дорослі онуки і маленькі правнуки.

Освіта

Першу вищу освіту Леонід Кравчук отримав у Київському національному університеті. Трохи пізніше закінчив аспірантуру в Академії суспільних наук при ЦК КПРС. Є кандидатом економічних наук.

Кар’єра

Після закінчення вишу в 1958 році Кравчук протягом двох років викладав в Чернівецькому фінансовому технікумі. Потім ще близько 7 років працював методистом у Будинку політпросвіти, а також займав різні посади в Чернівецькому обкомі КПУ (був лектором, помічником секретаря, заввідділом агітації).

Закінчивши аспірантуру в Академії суспільних наук при ЦК КПРС, протягом 18 років працював в ЦК КПУ. У 1988 році очолив ідеологічний відділ Компартії. У 1990 році вийшов з КПРС і отримав членство в Політбюро КПУ. Очолював Верховну Раду УРСР, неодноразово ставав народним депутатом.

Президентство Леоніда Кравчука

У грудні 1991 року Кравчук Леонід Макарович був обраний Президентом України. 8 грудня 1991 року підписав Біловезьку угоду, якою засвідчив припинення існування СРСР і початок незалежної України. У червні того ж року всі згадки про СРСР були повністю виключені з тодішньої конституції України.

Політична діяльність після президентства

У липні 1994 року Леонід Кравчук програв чергові президентські вибори прем'єр-міністрові Леоніду Кучмі. Наступні 8 років залишався в Раді народним депутатом України. Входив до Комітету Верховної Ради у закордонних справах і зв'язках з СНД.

Згодом Леонід Кравчук обійняв посаду президента українського муніципального клубу, а через рік очолив Всеукраїнську благодійну організацію "Місія "Україна - Відома".

У 2002 році політик знову був обраний народним депутатом України від СДПУ. Крім того, став членом Комітету ВРУ у закордонних справах і зв'язках з СНД. Тоді ж очолив партію, за списками якої пройшов в Раду.

Вибори в 2006 році були не такими успішними, як попередні: на цей раз експрезидент не пройшов до парламенту, оскільки не набрав мінімальної кількості голосів. У квітні того ж року він заявив про своє звільнення з партії і намір більше присвятити себе суспільно-політичній діяльності.

Леонід Кравчук став очільником громадської організації “Рух за Україну в НАТО” у 2015 році. А через рік зробив резонансні заяви про особливий статус Донбасу та автономію Криму в складі України. 

Наукова та громадсько-політична діяльність

Крім політичної кар'єри, Леонід Кравчук також активно займався науковою діяльністю. Свого часу захистив кандидатську дисертацію в сфері економічних наук.

Багато часу політик присвячував і громадській діяльності: написав більше 500 статей і кілька книг, таких як: "Держава і влада: досвід адміністративної реформи" (2001), "Маємо те, що маємо" (2002), "Одна Україна, єдиний народ" (2010) та інші. Бувши професором, викладав в ряді вітчизняних і закордонних університетах. Донині займає високі посади в багатьох українських і закордонних громадських організаціях.

Діяльність останніх років

У 2020 році розпорядженням глави держави Володимира Зеленського Леоніда Кравчука було призначено головою української делегації в Тристоронній контактній групі, що займається врегулюванням конфлікту на Донбасі. Кравчук обійняв цю посаду на громадських засадах. Кравчук є очільником делегації в ТКГ до сьогодні. 

У 2021 році Леонід Кравчук переніс складну операцію на серці, що позначилося на його роботоздатності. Він не прийматиме участі у засіданнях ТКГ орієнтовно до грудня 2021 року за станом здоров’я. Після операції, яку зробили Кравчуку наприкінці червня, він близько місяця перебував у реанімації.

Компромат

Обеззброєння України

Для багатьох українців період початку 90-х років, коли до влади прийшов Леонід Кравчук, запам'ятався крахом звичного способу життя, економічним занепадом, великою інфляцією, розквітом корупції і криміналу.

Багато жителів країни ходили з ручними візками (так званими "кравчучками"), а сам президент невпинно повторював "маємо те, що маємо".

За термін свого президентства Кравчук зробив багато того, за що його можна як похвалити, так і розкритикувати. Найбільше політику не можуть пробачити те, що він відмовився від ядерної зброї, підписавши міжнародну угоду, в результаті якої держава залишилася беззахисною на світовій політичній арені.

Присвоєння Чорноморського пароплавства

Леонід Кравчук на посаді глави держави провернув схему, в результаті якої присвоїв собі велику кількість активів Чорноморського пароплавства (ЧМП), перетворивши держпідприємство в приватну компанію "Бласко".

Нагадаємо, що до 1991 року ЧМП, маючи в своєму розпорядженні 350 суден основного флоту і понад 1000 допоміжного, приносило державі дохід у розмірі близько 1 мільярда доларів на рік. На думку експертів, вартість основних фондів підприємства становила 6-7 мільярдів американських доларів. На пароплавстві працювало більше 27 тисяч чоловік.

Однак через 2 роки (в 1993-му) виявилося, що борги ЧМП різко досягли 200 мільйонів доларів. До того ж, компанія повинна була віддати ще близько 400 мільйонів гривень нібито за порушення фінансових зобов'язань. Багато активів підприємства (кораблі, майно і т.д.) були розпродані і виведені в офшори. Цікаво, що всі документи, пов'язані з цією справою, кудись зникли.

У результаті схем до 2006 року ЧМП втратило понад 105 мільйонів гривень, а до 2008-го на колись успішному Чорноморському пароплавстві залишилося всього 6 суден. Підприємство настільки розграбували, що в нинішній час, за словами представника Компартії Євгена Царькова, на флоті залишився всього лише один катамаран для прогулянок.

Примітно, що в тому ж 1993 році, коли були виявлені борги у ЧМП, Леонід Кравчук дав згоду на заснування приватного акціонерного концерну "Бласко", куди перереєстрували судна ЧМП. Компанію "Бласко" на той час очолив Павло Кудюкін, якого невдовзі засудили до 10 років позбавлення волі. У в'язниці екскерівник підприємства відсидів лише половину терміну, оскільки наступний президент Леонід Кучма прийняв рішення про його помилування.

Притягнути до кримінальної відповідальності Генпрокуратура спробувала і самого Леоніда Кравчука. Проти політика було заведено кримінальне провадження на підставі того, що незабаром після заснування концерну "Бласко" син президента отримав від новоствореної компанії близько 1 мільйона 300 тисяч доларів на свій рахунок у швейцарському банку. Однак на той час, коли правоохоронні органи почали розслідування справи, Кравчук став народним депутатом і зняв з себе всі обвинувачення, назвавши їх замовленими. Справа була закрита, так і не будучи доведеною до кінця.

Участь у російських ток-шоу

Наприкінці 2018 року колишній президент України Леонід Кравчук взяв участь у популярному російському ток-шоу штатної пропагандистки Ольги Скабєєвої. Пряму трансляцію з українським політиком транслював телеканал "Росія-1".

У програмі Кравчук розповів багато цікавої інформації про Україну і Росію, чим викликав усмішки у російської аудиторії і засудження у співвітчизників. Тоді, коли чинний президент і багато українських політиків не дають коментарів російським журналістам і телевізійникам, Леонід Кравчук дозволяє собі висловлюватися про нагальні події на всю Росію, тим самим діючи на руку агресорам.

У лютому 2021 року Леонід Кравчук також брав участь у ток-шоу в Росії. В ефірі Першого каналу Кравчук зіткнувся з Денисом Пушиліним. Деякі українські політики засудили виступ першого президента на рос-ТВ. Наприклад, Ірина Геращенко назвала таку поведінку недопустимою. Однак очільник МЗС України Дмитро Кулеба відзначив, що Кравчуку за статусом та роллю, яку він відіграв в Україні, дозволено трохи більше, ніж іншим політикам. На захист Кравчука став також Олексій Арестович, зазначивши, що російська сторона продовжує вести проти України інформаційну війну, тож не слід засуджувати Кравчука за виступ на російському телеканалі.

Про долю Росії в разі захоплення України

У березні 2019 року Леонід Кравчук висловився про те, що в разі повної окупації України Росія як держава перестане існувати. Експрезидент упевнений, що у РФ не вистачить ресурсів на те, щоб утримувати під своїм контролем всю Україну. Все тому, що російському уряду для утримання територій потрібно буде привести в нашу країну половину армії і витратити близько 70 % бюджету, а це вже через рік призведе до краху РФ.

"Якби зараз Росія зійшла з розуму і прийшла в Україну, окупувала її, то через рік Росії б не стало", - заявив журналістам Леонід Кравчук, додавши, що їй складно справлятися з Кримом, не те, що з цілою державою.

"Кравчучка" як символ 90-х

З Леонідом Кравчуком пов'язано багато цікавих фактів, один з яких - поява так званих "кравчучок", які увічнили прізвище експрезидента. Таку назву ручні візки для перевезення невеликих вантажів отримали тому, що на початку 90-х набули масового поширення. Створений українським інженером-конструктором Олексієм Сергєєвим візок був настільки зручним, що ним почали користуватися як дрібні торговці, так і прості дачники.

Заяви про зброю

У квітні 2021 року Леонід Кравчук в ефірі програми «Час Голованова» на телеканалі «Україна 24» прокоментував загострення ситуації на Сході України. Він зазначив, що «від Росії можна чекати будь-чого», тому не став би виключати можливість початку повномасштабних військових дій на Донбасі.

Саме тому сам Кравчук тримає вдома біля ліжка «начищену готову до використання зброю». Він заявив, що буде стріляти до останнього, «доки руки триматимуть зброю», якщо знадобиться.

Статки

Декларація Леоніда Кравчука на сайті реєстру НАЗК відсутня, оскільки він працює в ТКГ на громадських засадах.

 На початку 90-х років, коли в країні була повна розруха економіки, Леонід Кравчук через фірми "Бласко" і "Varex" орудував мільйонами доларів. За деякими даними, перший президент України, крім вищеназваних компаній, був причетний і до інших підприємств, фінансових пірамід і трастів.

Цікаво, що при цьому Леонід Кравчук завжди говорив про себе як про дуже "бідну" людину. Ще в 90-х політик скромно назвав свою нерухомість в Швейцарії "хатинкою". Крім житла за кордоном, експрезидент має справжній палац на батьківщині.

Вілла розташована в історичному районі Києва - Конча-Заспі і займає 1,2 гектара землі, на що він знову ж досить скромно відповідає: потрібно ж десь вигулювати собак.

За даними ЗМІ, половину цієї території він успішно викупив у держави за 625 000 гривень. Іншу частину землі відповідно до законодавства безкоштовно отримали всі члени його сім'ї. У нинішній час вартість особняка з земельними ділянками становить приблизно 2,5 мільйонів доларів. Більш точну оцінку зробити не виходить, оскільки за високий паркан нікого зі сторонніх не пускають.

Посилання

Леонід Кравчук у мережі Фейсбук

Згадки про персону