Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт, яким внесла зміни до Бюджетного кодексу щодо порядку розподілу інвестиційних проєктів (№12245).
Про це повідомив перший заступник керівника Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк у Telegram.
За його словами, законопроєкт є одним із маяків програми МВФ.
Він передбачає створення умовно загального фонду публічних інвестицій, який буде розподілятися Стратегічною інвестиційною радою в уряді.
«Тобто всі видатки типу: дорожній фонд, фонд поводження з радіоактивними відходами, фонд розвитку водного господарства, фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації, фонд внутрішніх водних шляхів і ще багато субвенцій — все буде тепер у цьому «фонді фондів», а потім уряд їх розподіляє», — пояснив Железняк.
Як повідомила голова комітету Роксолана Підласа («Слуга народу») у Facebook, такий підхід має низку переваг. Це, зокрема:
- пріоритизація капвидатків на рівні уряду і концентрація фінансового ресурсу на найбільш важливих проєктах, а не розпорошення по сотнях об'єктів у десятках розпорядників бюджетних коштів;
- можливість практичного середньострокового планування капітальних видатків не тільки на папері;
- відбір проєктів за єдиними правилами і критеріями, а не окремі процедури для кожного фонду чи субвенції;
- фінансування з бюджету лише тих об'єктів, які пройшли оцінки і визнані такими, які можна і потрібно реалізувати (що усуває персональний політичний вплив на розподіл коштів);
- наявність єдиного портфелю інвестиційних проєктів, які можна пропонувати до фінансування міжнародним донорам;
- відображення процесу прийняття рішень щодо публічних інвестиційних проєктів та досягнутих результатів онлайн.