У Міжнародному валютному фонді розробили два сценарії розвитку економіки України в залежності від того, як довго триватиме війна. За найкритичнішим прогнозом, війна триватиме до середини 2026 року
Про це йдеться у меморандумі Фонду.
Зазначається, що базовий прогнозний сценарій передбачає закінчення війни до кінця 2025 року.
Економічні наслідки зимового дефіциту енергії можуть бути більш обмеженими, ніж раніше передбачалося через інвестиції бізнесу у власні генераційні потужності, збільшення потенціалу для імпорту з Європи та зусилля з ремонту.
Ширший дефіцит поточного рахунку (8,4 відсотка ВВП) відображає оновлення первинних даних доходів, які частково компенсуються міцнішим торговим балансом.
Інфляцію на кінець року було переглянуто в бік підвищення на 1 в. п. до 10%, насамперед через подальший тиск з боку прискорення зростання цін на сирі продукти харчування, що також вплинуло на основні продовольчі товари, а також через амортизацію попередніх періодів, зростання заробітних плат та цін на енергоносії.
Прогноз зростання реального ВВП залишається без змін на рівні 2,5-3,5% у 2025 році. Це повʼязано із вищим потенціалом від прискорення ремонту енергетичних потужностей у 2024 році та введення нових потужностей у 2025 році, які однак, будуть нівельовані наслідками більш жорсткого ринку праці, що сприятиме вищому зростанню доходів та споживання на тлі послаблення цінового тиску.
Середню інфляцію у МВФ переглянули в бік підвищення відносно минулого звіту МВФ на 1,3 в.п. до 10,3%.
Водночас негативний сценарій від МВФ передбачає довшу війну, яка завершиться у середині 2026 року. Згдіно з цим сценарієм триваліший та інтенсивніший шок для економічної активності, бюджетних потреб та платіжного балансу порівняно з базовим сценарієм, з відповідними наслідками для макроекономічної політики.
Загальний дефіцит зовнішнього фінансування за погіршеного сценарію становить 177,2 млрд дол США порівняно з 148 млрд дол США за базового сценарію.
Негативний сценарій також передбачає скорочення реального ВВП з подальшим повільним відновленням; вищу та стійкішу інфляцію; погіршення балансу поточного рахунку без урахування грантів; міжнародні резерви залишатимуться нижчими за 100% за критерієм ARA до 2027 року; загальний дефіцит без урахування грантів, який залишатиметься вищим за 20% до 2026 року.
- Нещодавно прем'єр-міністр Шмигаль заявив, що Україна розраховує наприкінці грудня отримати наступний транш від Міжнародного валютного фонду у розмірі 1,1 млрд доларів.