Ціни на каву зростають так само стрімко, як і кількість кав'ярень у великих містах. Але чи винні лише економічні чинники? Олексій Гонтар, обсмажчик Foundation Coffee Roasters і проєктний менеджер їхньої спешелті лінійки High5, в ексклюзивній колонці для AIN розповідає, чому ціна на каву б'є рекорди та чого чекати в майбутньому.
Олексій Гонтар,
обсмажчик Foundation Coffee Roasters
Кава — це більше ніж напій. Це культура, ритуал і задоволення. Втім, ціни на неї помітно зростають. Це стосується і зерен, які ви можете придбати додому, і чашки фільтру в кав'ярні, який ви звикли брати перед роботою. І на те є низка причин, які на ринку неможливо ігнорувати.
Причина перша: нестабільність валютного ринку
Курс долара, подібно до ранкової кави, підвищує «градус» у світі кавового бізнесу. Для багатьох країн-виробників кави, таких як Бразилія та В'єтнам, долар є основною валютою розрахунків. Будь-яка його зміна автоматично впливає на ціну зелених зерен. І якщо долар стає «гарячішим», то і ваша чашка капучино, на жаль, стає дорожчою.
Причина друга: глобальна логістика та криза в Червоному морі
Сьогодні транспортування кави — це майже як сценарій пригодницького фільму. У Червоному морі, через яке проходить значна частина світових товаропотоків, ситуація загострилася через конфлікти та загрози піратських атак. Замість звичного маршруту через Суецький канал, кораблі змушені обходити Африку через мис Доброї Надії, що значно подовжує шлях і збільшує витрати на доставку.
Крім того, світова криза логістики, викликана пандемією та економічними труднощами, теж грає свою роль. Недостатня кількість контейнерів, затори в портах і зростання вартості пального лише додають складнощів.
Фото надане командою Foundation Coffee Roasters
Причина третя: боротьба з вирубкою лісів
Європейський Союз ухвалив нові правила щодо вирубки лісів. Цей регламент (EUDR) вимагає, щоб виробники кави та інших товарів доводили, що їхня продукція не спричиняє вирубування чи деградації лісів. Хоча цей закон наразі відкладений до 2025 року, його перспектива вже впливає на виробників. Адже сертифікація та дотримання нових екологічних стандартів потребують часу та додаткових витрат.
Причина четверта: зміна клімату
Кліматичні умови не сприяють кавовим плантаціям. У Бразилії — а це найбільший постачальник арабіки — посуха сильно скоротила врожай. У В'єтнамі, який спеціалізується на робусті, ситуацію погіршили тайфуни. У результаті, обсяг виробництва не відповідає зростаючому попиту, що призводить до дефіциту та підвищення цін.
Кавова платнація в Колумбії
Що це означає для споживачів
Якщо ви думаєте, що подорожчання кави обмежується лише кількома гривнями, маємо невтішні новини. Зростання витрат виробників і логістів неминуче відобразиться на ціні вашого еспресо чи лате. Ми у Foundation Coffee Roasters намагаємося, наскільки це можливо, прогнозувати ціноутворення наперед та оперативно реагувати. Всіх наших гуртових клієнтів попереджаємо завчасно та даємо час на адаптування до нових цін, щоб це не стало несподіванкою для їхніх кінцевих споживачів.
Фото надане командою Foundation Coffee Roasters
Також ми шукаємо нові сорти кави, які ще не є розповсюдженими. Таким чином, можемо знайти заміну популярним дорожчим зернам зі схожими властивостями за смаком та ароматом, але за більш приємну ціну.
Незважаючи на всі труднощі, ми впевнені, що ринок знайде баланс, а споживачі завжди знайдуть спосіб насолоджуватися улюбленим напоєм. Адже кава — це не тільки про ціну, а й про той самий момент спокою, коли ви тримаєте в руках теплу чашку.
Чи буде колись спад цін? Так, звісно, але капучино по 40 грн ви вже навряд чи зустрінете.
Читайте також: Шоколад невпинно дорожчає. І справа не тільки в кліматі — колонка