У грудні 2024 року Україна експортувала 5,5 млн тонн аграрної продукції, що на 11,1% менше показника попереднього місяця. Ці дані підтверджують у Українському клубі аграрного бізнесу (УКАБ).
Зокрема, у грудні минулого року Україна експортувала 3,6 млн тонн зернових (частка кукурудзи у загальній структурі – 74%, пшениці – 23% та ячменю – 3%), що на 13% менше показника попереднього місяця.
Олійних культур було експортовано 580,6 тис. тонн (частка сої – 62%, а ріпаку – 37%), що на 28% менше, ніж у листопаді 2024 року.
Крім того, у грудні попереднього року експортовано 421,9 тис. тонн рослинних олій (частка соняшникової олії – 90%, ріпакової – 2% та соєвої – 8%), що на 22% менше, ніж у попередньому місяці.
Водночас експорт макухи після вилучення олій зріс на 35% проти листопада 2024 року. Так обсяг експорту склав 519,1 тис. тонн (частка соняшникової макухи – 80%, соєвої – 20%).
Щодо експорту інших видів агропромислової продукції, то показник також зріс на 8% – до 432,2 тис. тонн.
За даними УКАБ, тенденція триває другий місяць поспіль. Втім, є певне оновлення: якщо раніше головним гальмівним чинником виступали дії російської армії та її удари по українських цивільних об'єктах, то зараз на перший план вийшли інші причини.
«Це скорочення пов'язане не з логістичними обмеженнями, які створює для нас російська армія, а з поточною ринковою кон'юнктурою, зменшенням запасів продовольства, призначеного для експорту, та бажанням українських аграріїв реалізувати продукцію в більш сприятливий період», – йдеться у повідомленні.
Найбільший відсоток скорочення зафіксовано в олійних культур. Експерти пов'язують це із суттєвим закінченням запасів ріпаку, призначеного для експорту, та скороченням темпів експорту сої через низьку поточну ціну на неї.
Також ринковими реаліями обумовлено зниження експорту рослинних олій. Через зростання цін на насіння соняшнику частина аграріїв не поспішала реалізовувати врожай. В свою чергу, це призвело до скорочення обсягів виробництва й експорту соняшникової олії.
Схожа ситуація зберігається з зерновими. Ціна на кукурудзу, яка займає основну частину експорту, зростає, тож частина аграріїв не хоче експортувати весь врожай у поточний період, очікуючи більш сприятливий час. Крім того, скорочення темпів експорту пшениці призвело до зниження загальних обсягів експорту зернових.