Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням
- «Газпром» підраховує чергові збитки
- Що дасть Україні членство в МКС
- Кремль розширює свій «гібридний фронт»
- Наступна «електоральна» ціль Москви – Берлін
«Газпром» підраховує чергові збитки
«Припинення транзиту газу через Україну матиме суворі наслідки для всіх країн ЄС, але не зашкодить Росії», – переконував 1 січня прем’єр Словаччини Роберт Фіцо.
НАСПРАВДІ, під «всіма країнами ЄС» Фіцо мав на увазі виключно Словаччину та Угорщину. Будь-яких серйозних коливань цін на газ на біржах після зупинки українського транзиту не фіксують, — повідомляє австрійський регулятор E-Сontrol.
Ключових втрат зазнає саме «Газпром», у якого станом на 31 грудня 2024 року залишалося два канали поставок газу в Європу: «Балканська» нитка «Турецького потоку», постачання якою торік сягнуло 45 млн кубометрів газу на добу, та українська ГТС, за допомогою якої «Газпром» торік щодобово експортував в середньому 43 млн кубометрів блакитного палива.
Таким чином, з 1 січня «Газпром» втратив половину поставок газу в Європу. Наслідки цього очевидні: у 2023 році, коли акціонери «Газпрому» отримали збиток у 629,1 млрд рублів, обсяг поставок газу з РФ до ЄС становив 67 млн кубометрів на добу. Тепер, після припинення «українського» транзиту, цей обсяг не перевищуватиме 45 млн м³. За попередніми оцінками, відтепер РФ втрачатиме близько 5 млрд євро на рік.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Путін став головним лузером 2024 року
Втім, мова не лише про гроші. 1 січня 2025 року завершився і півстолітній період газової залежності Європи від Росії. На початку правління Путіна рівно 25 років тому російський транзит газу в Європу через Україну становив 130 млрд кубометрів, а зараз дорівнює нулю. І це стало черговою ланкою у ланцюжку поразок, яких Путін зазнав протягом минулого року.
Що дасть Україні членство в МКС
Україна з 1 січня офіційно стала учасницею Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду. В Гаазі, у будівлі суду серед стягів держав-учасниць тепер встановили й український прапор.
Ця подія НАСПРАВДІ непересічна. І не тільки тому, що участь у МКС є однією з умов для вступу України до ЄС, прописаних ще в угоді про асоціацію.
Україна у підсумку отримала такі самі права, як і інші 124 держави — учасниці МКС. Повноцінна участь України у МКС спростить доступ її громадянам, які постраждали від російських злочинів, до спеціального Цільового фонду МКС для потерпілих.
Тепер Україна зможе голосувати на виборах суддів та інших виборних посад у МКС, висувати своїх кандидатів на посади суддів і прокурорів, впливати на бюджет суду і його розподіл, зокрема й на те, скільки ресурсів виділяється на його роботу в самій країні.
Україна отримає й інші важливі права, наприклад — можливість передавати прокурору для розслідування ситуації, пов’язані зі скоєнням злочинів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Юридичний вимір війни: перемоги України в міжнародних судах
МКС пообіцяв почати розслідування за третім пріоритетним напрямком, окрім уже наявних двох (якими є злочини проти дітей та напади на цивільних осіб і критично важливу інфраструктуру). Українська правозахисниця з організації-лауреата Нобелівської премії миру «Центр цивільних свобод» Олександра Матвійчук вважає, що наступна справа суду може торкнутися злочинів проти людяності, скоєних росіянами в місцях тримання під вартою: незаконного позбавлення волі, тортур, зґвалтувань, вбивств військовополонених і незаконно затриманих цивільних.
Кремль розширює свій «гібридний фронт»
Цілком можливо, що предметом розгляду МКС у майбутньому стануть і наслідки гібридної війни, яку РФ веде проти західних країн. Операції із втручання у справи інших держав тривали і в останній місяць минулого року. 25 грудня було пошкоджено підводний електрокабель Estlink 2, що з’єднує Естонію і Фінляндію.
Обмежувальні заходи застосовано до в/ч ГРУ РФ №29155 (секретний підрозділ, відомий участю в убивствах і дестабілізаційній діяльності за кордоном, зокрема, з використанням вибухових пристроїв і за допомогою кібератак у країнах Європи), а також до низки її військовослужбовців.
У списку є також кілька африканських компаній, які займаються дезінформацією і проводять приховані інформаційні проросійські операції, є й низка чиновників РФ, які займаються проєктами з маніпуляції інформацією, і низка осіб, які проводили «операції російської розвідки проти Федеральної розвідувальної служби Німеччини, під час якої ФСБ отримала високосекретні дані».
Про розкриття секретних операцій та інцидентів, включно з підпалами, організованими останніми місяцями російськими спецслужбами, офіційно заявляли влада ФРН, Великої Британії, Латвії, Литви, Польщі та Естонії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Інциденти» в Європі, з яких стирчать російські вуха
Оцінивши кількість і високий ступінь небезпеки, яку становили російські гібридні атаки у 2024 році, міністр оборони ФРН Борис Пісторіус у грудні заявив, що «Путін добре знає Німеччину, вона входить до сфери його інтересів, тому він розуміє, де може вколоти». Серед прикладів він назвав сферу енергопостачання та особливо вразливу інфраструктуру в акваторії Північного і Балтійського морів. «Ми повинні бути готові впевнено протистояти путінській загрозі. Якщо будемо ігнорувати її, оскільки нам це доставляє незручність, вона не стане меншою, а більшою», – попереджає Пісторіус.
Заступник помічника генерального секретаря НАТО з інновацій, гібридних і кібертехнологій Джеймс Аппатурай також у грудні заявив, що «передбачувані гібридні атаки Росії вже досягають масштабів, які були б абсолютно неприйнятними ще п’ять років тому».
Наступна «електоральна» ціль Москви — Берлін
2 січня стало відомо, що США запровадили санкції проти двох груп, пов’язаних з іранськими та російськими зусиллями з дезінформації американців напередодні президентських виборів цього року.
«Уряди Ірану і Росії націлилися на наші виборчі процеси та інститути і намагалися розділити американський народ за допомогою цілеспрямованих дезінформаційних кампаній», — заявив в.о. заступника міністра фінансів США з питань тероризму та фінансової розвідки Бредлі Сміта.
Росію у цьому списку, зокрема, представляє Центр геополітичних експертиз, який контролював створення, фінансування та поширення дезінформації про американських кандидатів, включно з відеороликами deepfake.
У США стверджують, що цей Центр використовував штучний інтелект для швидкого створення фальшивих відеороликів про кандидатів, десятків фейкових новинних сайтів, які мають вигляд законних, і навіть платив американським вебкомпаніям за створення проросійського контенту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У вибори президента США намагались втрутитись три держави: огляд основних загроз
Тегеранську сторону у нових санкціях США представляє група Cognitive Design Production Center, яка є дочірньою компанією іранської воєнізованої Революційної гвардії, яку США внесли до списку іноземних терористичних організацій. Цей центр працював щонайменше з 2023 року над розпалюванням політичної напруженості у США.
Американські спецслужби звинувачують іранський уряд у прагненні заохотити протести в США проти війни Ізраїлю проти ХАМАС у Газі, у зламі облікових записів нинішніх і колишніх високопосадовців США, включно з високопоставленими членами команди Дональда Трампа.
Одним із показників зростаючої загрози є те, що офіційні особи США, які займаються боротьбою з іноземною дезінформацією, стверджують, що «протягом минулорічного виборчого циклу вони видали вдвічі більше попереджень кандидатам, виборчим комісіям та іншим особам, які стали мішенню іноземних груп, ніж у попередньому циклі виборів».
НАСПРАВДІ, наступного року відбудуться ще кілька виборів у провідних країнах світу. Найближчі — у ФРН, де у Росії, як відомо, є власні «альтернативні» інтереси. Тому її першочерговою «електоральною» ціллю тепер стане Берлін.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.