Озлоблена, жорстока та п'яна – продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум
Озлоблена, жорстока та п'яна – продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум

Озлоблена, жорстока та п'яна – продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум

Озлоблена, жорстока та п'яна – продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум

У Бурятії п'ють сім'ями. Якщо чоловік "у відрядженні в Україні", то дружини пропивають гроші, які одержують. У них щодня свято, доки похоронка не прийде.

За три роки війни з Україною Росія досягла безперечних «успіхів» в алкоголізації власного населення. Особливо активним був 2024 рік - дані Росалкогольтабакконтролю за 10 місяців минулого року показують, що роздрібні продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум.

Про це пише ресурс Сибір. Реалії.

Відтоді як у 2017 році вперше стали публікувати офіційну статистику, обсяги продажів зросли на 60% і стали рекордними за останні 8 років. «Спиртних напоїв всього продано за 11 місяців 2024 року на 4,6% більше за аналогічний період 2023 року», - заявив керівник Центру розробки національної алкогольної політики Павло Шапкін.

Причому якщо міцного алкоголю продається все більше і більше, то слабоалкогольних напоїв росіяни стали пити значно менше. З січня по жовтень 2024 року їх було продано 19,8% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Експерти попереджають: те, що росіяни підвищують градус, знову повертаючись до міцних напоїв, - ще більш небезпечна тенденція, ніж збільшення обсягів споживання.

Росія банально спивається. Напої міцністю від 40° у країні в різні періоди становили від 70 до 82% у загальній структурі споживання. Внесок алкоголю в передчасну смертність населення Росії оцінюють майже в 12% - у тих, хто зловживає нею, її вірогідність у 25,5 раза вища. Якщо в Євросоюзі «випадкові отруєння алкоголем» вбивають менше однієї людини зі 100 тисяч, то в Росії - дев'ять.

З 2000 року обсяги продажів міцного алкоголю незмінно падали, все більше людей зовсім відмовлялися від алкоголю. Купувати більше спиртного росіяни знову стали 2020 року на тлі пандемії коронавірусу - продажі міцного алкоголю тоді зросли на 3,3%. Результат не забарився: алкогольна смертність одразу ж зросла на 6% порівняно з 2019 роком.

Така ж тенденція спостерігалася в багатьох країнах світу: пити більше міцного спиртного тоді почали майже скрізь. Щоправда, щойно пандемія закінчилася, криві пішли вниз, але тільки не в Росії. Коли інші країни повернулися до нормального життя, Росія почала війну.

2022 року росіяни почали купувати ще більше алкоголю, ніж під час пандемії, - його споживання, за підрахунками аудиторської компанії FinExpertiza, зросло на 7,5%, із 6,4 до 6,8 літра на людину на рік. У 2023 році тенденція продовжилася: споживання міцного алкоголю сягнуло 7,2 літра на людину, а зростання продажів за підсумками року становило 3,6%.

Третій рік війни побив усі рекорди. Частка дорослих, які вживали горілку протягом останнього року, зросла до 42,4%. Міністр охорони здоров'я Росії Михайло Мурашко змушений був констатувати, що процес зниження споживання алкоголю «призупинився». Міністр визнав, що 2023 року рівень споживання на душу населення становив 8,49 чистого етанолу на рік. Згідно з даними ВООЗ, показник у 8 літрів уже вважається критичним і становить реальну загрозу здоров'ю нації, а тут критичну позначку вже перейдено.

До 2021 року в Росії постійно знижувався найважливіший показник - кількість вперше виявлених людей з алкогольною залежністю та алкогольними психозами. «Багато залежних людей взагалі нікуди не звертаються. Вони можуть потрапити в поле зору лікарів, тільки якщо їх позбавлять автомобільних прав або коли у них розвинуться ускладнення на ґрунті алкоголізму. Тому більш показовий фактор - статистика щодо алкогольних психозів. Лише коли у людини трапиться психоз, вона неминуче потрапить у поле зору лікарів, і тоді їй уперше поставлять діагноз», - пояснює цей механізм Сергій Качусов, лікар-психіатр, нарколог, психотерапевт, директор мережі наркологічних клінік “Неро-Мед” з філіями у Новосибірську, Єкатеринбурзі, Омську, Барнаулі та Кемерові.

Якщо 2010 року під диспансерне спостереження було взято 153,9 тис. пацієнтів зі встановленим уперше діагнозом «алкогольна залежність», то 2015 року - 103,6 тисячі, а 2021 року - 53,3 тисячі. Однак із початком війни звернулася назад і ця сприятлива тенденція: наприкінці грудня 2023 року було опубліковано збірник Росстату «Охорона здоров'я в Росії - 2023». Він уперше за десять років зафіксував зростання випадків постановки діагнозу «алкогольна залежність»: у 2022 році під диспансерне спостереження було взято 54,2 тисячі нових пацієнтів.

Експерти вважають, що реальна цифра ще вища, оскільки останніми роками зростає кількість людей, які звертаються анонімно до недержавних установ і не потрапляють у статистику.

Приватні клініки столиці також зафіксували зростання кількості пацієнтів з діагнозом «алкоголізм», поставленим уперше. У «Клініці доктора Ісаєва» зростання кількості таких пацієнтів порівняно з 2022 роком становило 44%, у «Клініці Маршака» - 27%, у клініці «ПроМед» - 15,5%.

Ситуація в регіонах, особливо депресивних, ще гірша, ніж у центрі країни. У Вологодській області, наприклад, рівень захворюваності на алкоголізм зріс на 30%». За даними дослідників проєкту «Якщо бути точним», найбільше п'ють на Далекому Сході та Північному Заході, а безумовні лідери - Курганська область і Єврейська автономна область.

Така ж ситуація і в національних республіках, з яких найбільше мобілізованих поїхало воювати проти українців - таких, як Бурятія. До початку війни вона вже входила до числа найбільш питущих регіонів Росії. У рейтингу тверезості 2022 року її обійшли тільки Сахалін, Чукотка і Курганська область. Водночас республіканською специфікою дослідники називали відносно низький рівень продажів алкоголю за високого рівня злочинів, скоєних у стані алкогольного сп'яніння.

На третій рік війни пити в Бурятії стали ще більше. П'ють цілими сім'ями - якщо, звісно, чоловік не у відрядженні (так у Бурятії заведено говорити про тих, хто пішов на війну в Україну). А якщо у «відрядженні», то дружини пропивають гроші, які отримують за чоловіків. У них тепер щодня свято, поки похоронка не прийде. Жодні погрози відібрати дітей не допомагають, підкреслює видання.

Експерти попереджають: один із неминучих наслідків збільшення споживання алкоголю - зростання кількості насильницьких злочинів. За підрахунками адвокатського об'єднання «Травмпункт», 70-80% випадків убивства в Росії відбуваються в стані алкогольного сп'яніння.

Зовсім недавно в журналі Journal of Studies on Alcohol and Drugs опублікували свіже дослідження співробітників університету штату Огайо. Автори вкотре підтвердили, що п'яні люди поводяться набагато агресивніше за тверезих. А в російському суспільстві, де рівень агресії і без того зашкалює, ефект сп'яніння призводить до найсумніших наслідків ще частіше. Тому зростання злочинності неминуче.

Цей прогноз уже знаходить підтвердження на практиці: у 2023 році кількість тяжких і особливо тяжких злочинів зросла на 10% порівняно з 2022 роком і досягла максимуму за 12 років. А цифри 2024 року, найімовірніше, настільки високі, що з весни минулого року МВС перестало публікувати статистику про стан злочинності в Росії.

Другий неминучий наслідок збільшення споживання алкоголю - зростання алкогольної смертності. Вона була дуже високою в Росії ще до пандемії. За даними Інституту вимірювання та оцінки показників здоров'я МОЗ РФ, 2019 року від причин, зумовлених споживанням алкоголю, померло 19,4 із кожних 100 тисяч росіян. Це друге місце у світі після Білорусі - і в п'ять разів більше, ніж у країнах Західної Європи.

Директор Центру досліджень федерального і регіонального ринків алкоголю (ЦИФРРА) Вадим Дробиз згоден із цією оцінкою: «Алкоголь є найважливішим гостросоціальним продуктом харчування. Так завжди було, є і буде, в кризи і поза кризами. Населення може прожити без м'яса, хліба, але без алкоголю, на жаль, не може».

Істотно знизити алкогольну смертність могла б своєчасна медична допомога. Але в Росії і з цим серйозні проблеми.

Горілка в Росії дешева. Щоб стало зрозуміліше, експерти наводять такі цифри: 1972 року на середню зарплату можна було купити 36 півлітрових пляшок горілки, 2006-го - 135 пляшок, а зараз - уже 177. Рівень цін на алкоголь у Росії один із найнижчих у світі - на 37% нижчий за середньосвітовий. Крім того, є величезна частка нелегального алкоголю, особливо серед міцних напоїв - близько 30%. А з контрафактом проблема навіть не в тому, що він часто неякісний. Він дешевший за легальний, а отже, він ще більш доступний для бідних людей. Тому обсяг роздрібних продажів не надто добре відображає реальне споживання алкоголю. Якщо враховувати нелегальний алкоголь, то в перерахунку на горілку росіяни, старші за 15 років, випивають не менше ніж по півлітровій пляшці алкоголю на тиждень.

Експерти оцінюють розмір ринку неврахованого спиртного від 28 до 45% від загального обсягу споживаної алкогольної продукції. У деяких регіонах розмір цього ринку доходить до 50%.

Ось така країна зараз воює з нами: озлоблена, жорстока і п'яна. А п'яну людину легше спонукати на вбивство і підлість.

Нагадаємо, наприкінці грудня 2014 року президент РФ Володимир Путін висловився проти підвищення цін на алкоголь, після чого було ухвалено рішення знизити ціни. Відтоді ціна все падає. Втім, як і вся Росія.

Джерело матеріала
loader
loader