На 23 лютого у Німеччині призначені дострокові вибори у Бундестаг. Урядова коаліція, нагадаємо, розвалилася ще у кінці минулого року.
Міграція та економіка — ось дві головні теми виборчої кампанії. Згідно з даними свіжого опитування Deutschlandtrend, проведеного на замовлення громадсько-правового телеканалу ARD, 37% жителів Німеччини вважають головною для країни проблему міграції. Аналітики пояснюють це терактом у Магдебурзі.
На другому місці — економічні негаразди в Німеччині, вони є головною проблемою для 34% опитаних.
Усі інші теми, як-от війна Росії проти України, зміна клімату, соціальна справедливість, освіта або злочинність, сильно відстають.
То який же план у найбільших політичних сил країни?
СДПН
Соціал-демократи від самого початку поставили у фокус своєї передвиборної кампанії саме економічну тематику. На плакатах — канцлер Олаф Шольц на тлі державного прапора та обіцянок «безпеки», «стабільних пенсій», «»", «підвищення зарплат», «економічного зростання».
СДПН збирається в разі переобрання канцлером Шольца щорічно виділяти по 18 млрд євро на доплату до приватних інвестицій. «»...наш бонус „Made in Germany“ — це премія за капіталовкладення, покликана сприяти зростанню економічної кон'юнктури в Німеччині", — повідомив Шольц.
Держава за програмою СДПН має взяти на себе 10% приватних інвестицій у розширення або модернізацію виробництва. За оцінками керівництва партії, один цей захід додасть до приросту ВВП Німеччини 0,2 відсоткових пункта.
Крім того, соціал-демократи обіцяють стабільні пенсії, зниження податкового навантаження для родин з дітьми та захист від звільнень. Мінімальний розмір оплати праці вони хочуть підвищити до 15 євро на годину (з 12,82 зараз) і обмежити можливість укладати з працівниками тимчасові, а не безстрокові трудові договори.
Усім, хто досяг 17 років, СДПН готова видати з бюджету по 500 євро «премії мобільності». Її можна буде витратити, наприклад, на автошколу або на проїзд залізницею. А ПДВ на продукти харчування соціал-демократи планують знизити з 7 до 5 відсотків.
Стимулювати економіку соціал-демократи збираються зі спеціально створеного для цієї мети фонду обсягом 100 мільярдів євро. При цьому додаткові бюджетні асигнування планується здійснювати після «реформи» так званого боргового гальма.
Нагадаємо, Schuldenbremse — це обмеження розміру боргу, що може взяти на себе уряд. За цим правилом структурний бюджетний дефіцит федерального уряду не має перевищувати 0,35% річного ВВП (тобто уряд не може взяти в борг суму, що перевищує 0,35% ВВП).
Хоч «боргове гальмо» закріплене у Конституції, його дію можна призупиняти. Наприклад, при складанні бюджету на минулий рік в Німеччині призупиняли його четвертий рік поспіль, зокрема через війну в Україні.
Gruenen
Економіку ставлять на чільне місце у своїй передвиборній програмі і Gruenen («зелені»). Упродовж останніх трьох років «зелені» Роберт Габек очолював Міністерство економіки і захисту клімату, а тепер партія висунула його кандидатом у наступні канцлери.
Партія обіцяє виборцям знизити ціни на енергоносії, дати відсіч бюрократії і, як і соціал-демократи, стимулювати економіку. Податок на електроенергію Gruenen мають намір знизити до «європейського мінімуму» і оплачувати з державної скарбниці користування міжрегіональними лініями електропередачі. Підтримують вони і соціал-демократичну ідею про 10-відсоткову доплату з бюджету до промислових інвестицій, а також план реформи Schuldenbremse.
Фінансувати такі проєкти вони хочуть не тільки за рахунок додаткової державної заборгованості, а й, наприклад, за допомогою податку на мільярдерів і скасування винятків з оподаткування спадщини.
Крім того, Зелені обіцяють повернути в дещо зміненому вигляді терміново скасовані Габеком держдотації на купівлю електромобілів. Жителям Німеччини з малими і середніми доходами надалі обіцяно можливість виключати з оподаткування суму, витрачену на придбання такого автомобіля, субсидовану картку для його заряджання на громадських станціях і пільгові (за рахунок державних дотацій) умови придбання електромобілів у лізинг.
ХДС/ХСС
Кандидат у канцлери від ХДС/ХСС Фрідріх Мерц, на відміну від конкурентів, вважає, що премії та субсидії не надто допоможуть.
На передвиборному з'їзді 3 лютого консерватори мають намір затвердити програму економічних заходів, які вони обіцяють ухвалити в разі перемоги на дострокових виборах.
Свою економічну програму в ХДС вирішили назвати «Agenda 2030». Це явне відсилання до програми економічних і жорстких соціальних реформ, яку на початку нульових років провів канцлер від СДПН Ґергард Шредер. Його «Agenda 2010», вважають експерти, дозволила Німеччині подолати спад і досягти значного економічного зростання.
От і зараз консерватори вважають за необхідне скоротити бюджетні видатки за соціальними статтями і зробити гнучкішими правила, що регулюють відносини роботодавців із працівниками на їхніх підприємствах.
Запроваджену урядом Олафа Шольца програму «Гроші для громадян» (Buergergeld) вони мають намір зовсім скасувати і замінити набагато скромнішим «новим базовим матеріальним забезпеченням» (Neue Grundsicherung). І позбавляти його навіть тих, хто ухиляється від запропонованої на біржі праці роботи. А закон, що регулює тривалість робочого часу, ХДС збирається реформувати таким чином, щоб він встановлював максимальну тривалість не робочого дня, а трудового тижня.
Водночас консерватори планують провести в чотири етапи велику податкову реформу: знизити податки для підприємців, верхню шкалу прибуткового податку застосовувати, починаючи зі щорічного заробітку в 80 тиc. євро (зараз вона діє з доходу в 66,76 тис. євро), щорічно підвищувати неоподатковувану частку доходу. Понаднормові заробітки взагалі не повинні оподатковуватись, а працівникам, які досягли пенсійного віку, але продовжують працювати, обіцяно повне звільнення від податків із заробітку в межах 2 тис. євро на місяць.
Загалом сума відрахувань до бюджету і фондів соціального страхування, вважають консерватори, не повинна перевищувати 40% заробітку (нині вона сягає 48%).
Крім того, ХДС має намір забезпечити зниження для промислових підприємств цін на електроенергію на 5 центів за кВт-год (зараз вона становить приблизно 17 центів), зменшити національні збори та плату за користування мережами, а також анулювати заборону на продаж автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння, що має почати діяти в Євросоюзі за десять років.
Усі ці заходи, впевнені консерватори, призведуть до щорічного економічного зростання в Німеччині щонайменше у 2% ВВП.
Що з коаліціями
Варто зазначити, що економічна програма ХДС найкраще гармонує з уявленнями ліберальної FDP (Freie Demokratische Partei, «Вільної демократичної партії»). Але її рейтинг зараз становить лише близько 5%, а для проходження у парламент треба 5% і більше.
Навіть якщо FDP знову опиниться в Бундестазі, її потенційна коаліція з ХДС/ХСС навряд чи матиме парламентську більшість, необхідну для обрання канцлера і формування нового уряду.
Тому найбільш імовірним видається союз консерваторів або з соціал-демократами («Велика коаліція»), або з Gruenen.
Усе наразі йде до першого варіанта. Баварський ХСС взагалі вважає неможливою участь «зелених» у майбутньому уряді під керівництвом консерваторів. Крім того, Мерц останніми днями став ще критичніше відгукуватися про економічні уявлення Gruenen, звинувачуючи насамперед саме їх у пробуксовуванні німецької економіки.