Таку думку на брифінгу в Медіацентрі Україна висловив директор консалтингової групи "А95" Сергій Куюн, передає кореспондент Укрінформу.
За його даними, 95-й бензин за рік здорожчав на 9,5%, додавши до ціни 4,7 грн, дизпальне - на 4,7% (+2,4 грн за літр) а скраплений газ - на 12% (+3,1 грн).
“Половина з цього подорожчання, або навіть більше, становило саме підвищення податків, тобто акцизного збору”, - пояснив Куюн.
Він нагадав, що влітку 2024 року в Україні був ухвалений закон, який запроваджує поступове підвищення акцизного податку на пальне, і він розрахований на 4 роки, до 2028 року. Акциз має досягти мінімальних європейських ставок, які є на сьогодні.
Перший етап підвищення акцизу був із 1 вересня. Тоді, за словами експерта, податок на бензин-дизель додав приблизно 2 грн за літр, а більш суттєвого підвищення зазнав скраплений газ - на 5 грн.
Другий етап стартував із 1 січня, коли підвищення акцизу по бензину-дизелю і скрапленому газу становило по 1,30 грн відповідно.
Крім того, важливим елементом формування цін в Україні є світова ціна на нафту. Торік вона знизилася до 75 дол. за барель, у тоді як у 2023 році була на рівні 85 дол. за барель, а в 2022-му - 100 дол.
Однак, пояснив Куюн, хоча світова ціна на нафту падає, через девальвацію гривні та курс валют ціна на пальне в Україні залишається високою, адже його купують за валюту. Тож чим вона дорожча, тим вища ціна на колонці.
До того ж зауважив експерт, акцизи теж встановлені в євровалюті, тому їхній вплив посилився як через підвищення податкової ставки, так і через курс гривні.
Як повідомлялось, зростання інфляції у грудні торік до 12% у річному вимірі викликане як тимчасовими чинниками, зокрема ефектом нижчих врожаїв, так і фундаментальними, зокрема тиском із боку витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці, а також ефектами від послаблення обмінного курсу гривні.
Зокрема, пальне за підсумками 2024 року здорожчало на 4,8%.