Якщо Україна не буде членом ЄС і НАТО, є значний ризик, що російська армія стоятиме на кордоні з Польщею. І тоді її громадянам доведеться захищати себе зі зброєю в руках. Про це Володимир Зеленський сказав в інтерв’ю журналістам польських медіа — Onet, Rzeczpospolita, TVN24 та Krytyka Polityczna.
Коментуючи нещодавню заяву кандидата у президенти Польщі Кароля Навроцького про те, що Україна не може стати членом Євросоюзу і НАТО без вирішення складних питань історії у відносинах з Польщею, Зеленський зазначив: якщо України не буде в ЄС і НАТО, це означає, що вона не матиме гарантій безпеки і залишиться наодинці проти Росії.
«Якщо Польща не бачить нас у цих союзах, тоді пану Навроцькому вже потрібно йти тренуватися. Оскільки може з’ясуватися, що він повинен буде взяти в руки зброю, аби спільно зі своїми земляками захищати свою країну», — сказав президент.
Крім цього, під час інтерв’ю польські журналісти запитували президента України про ситуацію на фронті, рівень забезпеченості українського війська озброєнням, перспективи використання Україною далекобійної зброї проти ворога, а також про ймовірність мирних перемовин з Росією.
Відповідаючи на питання про ситуацію на фронті, Володимир Зеленський сказав, що головною проблемою на лінії зіткнення є не брак людей, як вважають на Заході, а дефіцит техніки та ресурсів. «Бо Україна не використовує своїх людей як гарматне м’ясо, як це робить Росія», — зауважив глава держави.
За його словами, ситуація на лінії зіткнення постійно змінюється — десь ініціативу перехоплює Україна, десь ворог. «Найскладніша ситуація на сході України», – зауважив Зеленський
Говорячи про умови, за яких офіційний Київ готовий розпочати перемовини з Москвою, Зеленський наголосив, що Україна не веде ніякияких залаштункових перемовин з Росією: «Це не в наших інтересах, тому що це означає великий ризик втрати довіри партнерів, яка для нас дуже важлива. Водночас й Україна дуже жорстко реагує, коли та чи інша країна намагається вести перемовини з Росією за її спиною. Ми проти цього. Ми повинні знати і бути в одному інформполі з усіма союзниками».
Президент України вважає, що війну можна припинити дипломатичним шляхом. Але Україні необхідні гарантії безпеки. «Що Україні потрібно перед будь-яким столом перемовин? Безумовно, гарантії безпеки. Гарантії безпеки – це номер один. І це потрібно для всіх. Бо всі вже зрозуміли, що Росія – ворог і вона здатна піти війною на будь-яку країну Європи й окупувати її. У неї багато сил для цього. І на жаль, є такі бажання», — сказав президент.
Простого припинення вогню, щоб дати можливість Росії зібратись із силами для нової агресії, недостатньо, переконаний він.
На питання журналістів, чи є шанс на закінчення війни у нинішньому році, Зеленський відповів ствердно, аргументувавши це тим, що новообраний президент США Дональд Трамп неодноразово заявляв про свою готовність сприяти завершенню війни. І він той лідер, який спроможний тиснути на Росію, вважає президент України.
«Я впевнений, що Росія боїться Америку і Китай. І боїться об'єднаної Європи. Але без армії України Європа не здатна воювати з Росією. Російська армія більше, ніж уся армія Європейського Союзу. Більше зброї, більше людей і більше нахабства. Бо європейці цивілізовані і не знають, що таке війна. А Росія знає і має досвід. Без української армії у армій країн ЄС немає шансів на успіх. Тому допомога Україні у війні з Росією означає протидію окупації Європи», — пояснив Зеленський.
Він впевнений у тому, що Трамп може змусити Путіна до дипломатії, щоб завершити війну. Але водночас, за словами президента України, Трамп може запропонувати Україні реальні гарантії безпеки — такі, щоб вона могла захистити і себе, і європейські країни, якщо Путін знову розпочне війну.
Фото: скриншот інтерв'ю Володимира Зеленського представникам польських медіа
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.