В результаті зміни директора та команди Департаменту охорони здоров'я при Міноборони реформи ВЛК та медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) можуть зупинитися. Про це розповіла директорка Департаменту Оксана Сухорукова.
За її словами, реформа ВЛК - складний і тривалий, триетапний процес, який має на меті відділити ВЛК від ТЦК, розширити мережу закладів, де проводиться така комісія, дозволити людям проходити ВЛК там, де їм зручно, плюс цифровізація всіх процесів і розділення проходження медичного огляду та військово-лікарської експертизи. Процес ВЛК мав стати деперсоналізованим — виключно на основі медичних документів.
На сьогодні у 402-й наказ (положення про військово-лікарську експертизу) внесено зміни. Зміни необхідно також внести у постанову «Про порядок призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» і ці два накази синхронізувати.
Проте з приходом нової команди їм доведеться вивчати заново, як побудовані процеси.
"Хоч би яка людина зайшла, відбувається провисання, бо людям потрібен час на адаптацію, на те, аби наново налагодити всі процеси. А потім починається формування вже іншої державної політики. У результаті користувачі цих наказів — медичні служби військових частин, госпіталі, медики — не розуміють, чого їм чекати від держави завтра, якими будуть зміни. Через якийсь час і цього керівника поміняють. Прийде інший з іншою політикою. В країні немає сталості держслужби і державної політики. Змінюється керівник — змінюється політика", - наголошує вона.
Оксана Сухорукова перерахувала, що після її звільнення на якийсь час зупиниться формування процесів (правил) збору геномної інформації для ідентифікації тіл загиблих.
Вона нагадала про те, що у межах цього проєкту тільки днями було підписано директиву про створення Центру обліку геномної інформації.
Також зупиниться наказ по модульній системі і невідомо, що буде з цифрою, оскільки щоб вона запрацювала, потрібна повноцінна інтеграція з Електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ). А в країні достатньо невелика кількість людей, які взагалі розуміються на структурі даних ЕСОЗ.
Переймається Сухорукова і новим проєктом - реінтеграцією звільнених із полону на базі госпіталю.
"Але центр — це ж не тільки про стіни, це про підходи, про навчання спеціалістів, знов-таки, про правила та процедури. Цей процес набирає обертів. Що з цим буде далі? Мені страшно подумати, через що ці люди пройшли і через що вони ще пройдуть. Кілька місяців — невеликий строк з погляду історії людства, але це ціле життя для тих, хто повертається. І перші дні після повернення надзвичайно важливі для їхнього подальшого життя", - зазначила Сухорукова.
Чому директорку Департаменту охорони здоров’я Міноборони звільняють із посади? Чому разом із нею департамент залишає вся команда і які наслідки чекають на військову медицину, якщо реформатори підуть геть?
Ексклюзивні деталі про реформу ВЛК, тактичну медицину та "фокус" міністерства — у відвертій розмові Лесі Литвинової з поки що директоркою Департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксаною Сухоруковою: "Протягом останніх місяців команда живе в умовах, коли нас намагаються знищити"