Автоматизація на фермах в Україні поступово стає усе більш популярною. У великих сільгосппідприємствах, котрі спеціалізуються на вирощуванні тварин, активно користуються шафами управління. Що це за обладнання, і яка його роль в господарстві?
Шафи управління допомагають контролювати різні параметри мікроклімату: вентиляцію приміщень для підтримання оптимальної температури та вологості, системи освітлення з урахуванням тривалості світлового дня, кормові дозатори й напувалки для дотримання рівномірного годування. Окрім фермерських комплексів, таке технічне обладнання задіяне і в тепличному господарстві, з яким легше управляти великими обсягами виробництва.
Багато сучасних шаф обладнані системами збору інформації, яку можна переглядати на дисплеї чи навіть через віддалений доступ.
Шафи управління складаються із контролера, який є основою системи та керує усіма під’єднаними пристроями; реле і пускачів, котрі вмикають і вимикають окремі модулі; датчиків, що збирають інформацію про основні параметри навколишнього середовища; екрану чи панелі управління; модулів захисту, які оберігають систему від перепадів напруги, коротких замикань чи перевантажень; і комунікаційних модулів, – розповідає інженер компанії VADA Олександр Сакун.
Зараз такі шафи управління стають невід’ємним атрибутом у сільгоспкомплексах та теплицях. Адже є зручним елементом управління, який за початкової інвестиції економить потім господарству чимало витрат. Зокрема, у теплицях автоматизується система поливу, опалення, вологості та регулювання світлом, керуючи насосами, фільтрами, обігрівачами чи охолоджувачами.
На фермах із гідро- та аквапонікою шафа моніторить рівень води, освітлення і температуру, допомагає відстежувати концентрацію поживних речовин, що є критично важливими для досягнення високої урожайності.
З кожним роком усе більше малих та середніх фермерів проявляють інтерес до новітніх технологій, бо розуміють їх переваги, – зауважує Олександр Сакун. – Для агрохолдингів це питання швидше уже як необхідність, адже це зручно і вигідно. Скажімо, наші шафи управління працюють на птахокомплексах корпорації “Агро-Овен” та ТОВ “Улар”. З менших клієнтів можу виокремити ТОВ “ЛПУ”. І приємно відзначити, що кількість замовлень зростає.
ТОВ VADA пропонує як збір шафи з усіма побажаннями замовника, так і монтаж її на підприємстві. Можливий і такий варіант: спеціалісти компанії збирають шафу управління, а господарство самостійно її встановлює у себе з урахуванням рекомендацій інженерів. Якогось єдиного стандарту не існує, адже кожна шафа робиться під конкретні потреби господарства. Від цього залежить і її кінцева вартість.
Розрізняють шафи за функціоналом: вони є однозадачні (відповідають за роботу якоїсь однієї системи), або багатофункціональні з комплексним управлінням. За рівнем автоматизації шафи є ручні, напівавтоматичні і повністю автоматичні.
Що важливо враховувати під час вибору шафи? Розмір ферми чи теплиці, особливості тварин, птиці чи вирощуваних культур та їхні специфічні вимоги, наявність дистанційного керування через смартфон чи ПК, гарантія та сервісне обслуговування. Аби самому не ламати голову, зверніться до досвідчених спеціалістів, які вам усе порахують та порекомендують кращий варіант під ваші потреби.
Яку б шафу ви собі не обрали, з цією спеціалізованою електротехнічною системою ваше підприємство однозначно вийде на новий рівень господарювання.