Міжнародний кримінальний суд (МКС) домагається видачі ордерів на арешт лідерів руху «Талібан» за ймовірні злочини на гендерному ґрунті, оскільки це угруповання продовжує придушувати права жінок в Афганістані.
Новина про те, що МКС порушив справу проти двох високопоставлених чиновників «Талібану», зустріла негайний відгук, що був негайно зустрінутий афганськими жінками і правозахисниками, пише CNN.
Це «дає нам надію на те, що наші голоси не забуті - що світ все ще чує наш заклик до рівності та справедливості», - сказала афганська активістка, яка в умовах жорстких обмежень проводить уроки базової грамотності для дівчаток у сільських районах Афганістану «від дверей до дверей». Вона попросила не називати її імені, побоюючись репресій.
У заяві, зробленій у четвер, головний прокурор МКС Карім Хан заявив, що «є достатні підстави вважати, що верховний лідер талібів Хайбатулла Ахундзада і головний суддя »Ісламського емірату Афганістан» Абдул Хакім Хаккані несуть кримінальну відповідальність за злочин проти людяності - переслідування за ознакою статі».
«Мій офіс дійшов висновку, що ці два громадянина Афганістану несуть кримінальну відповідальність за переслідування афганських дівчаток і жінок, а також осіб, яких таліби вважали такими, що не відповідали їхнім ідеологічним очікуванням щодо гендерної ідентичності або самовираження, і осіб, яких таліби вважали союзниками дівчаток і жінок», - заявив головний прокурор МКС Карім Хан.
Опозицію талібам «жорстоко придушують шляхом вчинення злочинів, включно з убивствами, ув'язненням, тортурами, зґвалтуванням та іншими формами сексуального насильства, насильницькими зникненнями та іншими нелюдськими діями», - ідеться в заяві Хана.
Заявки на видачу ордерів на арешт, запитувані прокурором МКС, ще мають бути схвалені суддею. Якщо ордери будуть санкціоновані, суд, що базується в Нідерландах, не має власного механізму примусового виконання і покладається на підтримку країн-підписантів для проведення арештів.
Прокурор додав, що найближчим часом його офіс домагатиметься видачі нових ордерів на арешт інших високопоставлених членів «Талібану».
Відтоді як у серпні 2021 року таліби знову захопили контроль над Афганістаном, жінки та дівчата були практично викреслені з суспільного життя. Спочатку уряд талібів уявляв себе поміркованішим за ту версію угруповання, яка правила в 90-ті роки, і навіть заявляв, що дозволить жінкам продовжити освіту. Натомість жорстке ісламістське угруповання зробило зворотний хід і заборонило жінкам вступати до університетів, закрило середні школи та салони краси, а також заборонило жінкам працювати в неурядових організаціях, зокрема в ООН.
Один з останніх указів уряду талібів свідчить, що нові будівлі не повинні будуватися з вікнами, через які можна побачити жінок. Наявні будівлі з вікнами мають бути замуровані або закриті. «Бачити жінок, які працюють на кухні, у дворі або набирають воду з колодязів, може призвести до непристойних дій», - сказав Забіхулла Муджахід, представник уряду.
Організація Human Rights Watch (HRW) привітала подачу заявок на видачу ордерів на арешт у четвер, назвавши їх «нагадуванням про те, що правосуддя може восторжествувати».
Жодна країна офіційно не визнає талібів законними правителями Афганістану, але деякі держави, такі як Росія, Китай і Пакистан, встановили дипломатичні відносини з цим угрупованням.
Нагадаємо, угруповання “Талібан”, яке наразі керує Афганістаном, хоче “перезавантажити” відносини з США на тлі повернення до Білого дому президента-республіканця Дональда Трампа. Також таліби хочуть отримати доступ до понад дев'яти мільярдів доларів США резервів Центробанку Афганістану, які були заморожені три роки тому.
“Ми прагнемо до нової глави у відносинах з адміністрацією Трампа і хочемо, щоб нова адміністрація Трампа відповіла нам взаємністю”, - заявив голова політичного офісу “Талібану” в Катарі Мохаммад Сухаїл Шахін.
Встановлення нормальних відносин із США допомогло б талібам отримати міжнародне визнання їхнього уряду, а отримання коштів стало б величезним полегшенням для угруповання, яке перебуває у скрутному фінансовому становищі, намагаючись відновити економіку, зруйновану санкціями та втратою міжнародної допомоги.