Прем’єр Хорватії в Давосі: «Втрати сили з боку Путіна не видно, а плив РФ у демократичному світі збільшився»
Прем’єр Хорватії в Давосі: «Втрати сили з боку Путіна не видно, а плив РФ у демократичному світі збільшився»

Прем’єр Хорватії в Давосі: «Втрати сили з боку Путіна не видно, а плив РФ у демократичному світі збільшився»

Прем’єр Хорватії в Давосі: «Втрати сили з боку Путіна не видно, а плив РФ у демократичному світі збільшився»

Андрей Пленкович зазначив, що санкції, введені проти РФ, не змогли змінити мислення росіян.

Російський вплив у демократичних країнах посилилася протягом останніх років, заявив прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович під час «Українського сніданку» в Давосі. При цьому він підкреслив, що не можна допустити, аби можлива мирна угода увічнила окупацію українських територій РФ.

«Я вважаю, що ми за останні кілька років побачили не лише брутальну агресію проти України. І тут я звичайно особливо дякую і вітаю українських військовослужбовців та військовослужбовиць за зусилля щодо захисту їхньої країни. Але ми також побачили, що вплив Росії у демократичному світі зріс. Час спливає, у нас відбуваються нові вибори. І виявляється тенденція, що до урядових позицій приходять політичні сили, якщо не самі по собі, то принаймні в коаліції з тими, кого нібито можна назвати лідерами, що виступають за мир», – заявив Пленкович. 

Однак, наголосив хорватський прем’єр, насправді за мир виступають всі. Але різниця в тому, що хтось хоче миру за рахунок зняття санкцій з агресора і фактичного визнання того, що окуповані території будуть навічно під російським контролем. А інші хочуть поважати суверенітет і територіальну цілісність, існування своїх сусідів.

Пленкович додав, що останнім часом Росія витрачає 40% свого бюджету на Сили безпеки та оборони, 9% ВВП йде на оборону. Крім того, Москва має можливість нескінченно призивати та мобілізувати росіян хоч з середини країни, хоч ззовні, або навіть додавати північних корейців. Водночас Пленкович не бачить жодної втрати сили з боку Владіміра Путіна. 

«І так, Путіна вже ізолювали впродовж 9-10 років. Насправді зовсім мало лідерів на Заході, які при владі та мають з ним особисті контакти. Я б сказав, таких не більше п’яти. Це означає, що немає довіри і є обмежений вплив… Мені здається, що росіяни повернулися розумово до першого року війни, коли казали «ви не українці, ви малороси, України немає». У другий рік казали, що будуть виходити з ситуації, а третій рік – це новий світовий порядок. А тепер я бачу, що вони повертаються до риторики першого року. І я вважаю – це дуже небезпечно», – заявив прем’єр Хорватії.

Говорячи про новий імпульс президента США Дональда Трампа, з яким його адміністрація хоче розпочати переговори між Україною та РФ, Пленкович наголосив, що ні в якому разі не можна потрапити у пастку, яку в цьому контексті виставляє Росія.

«Я не бачу насправді нічого такого, що б у внутрішньому житті РФ, у їхньому мисленні змінили ці 15 чи 16 пакетів санкцій. Тому посилюємо Україна наскільки ми можемо. Дотримуємося наших принципів та зробимо так, щоб, коли буде якась мирна угода, то це не виявилась оборудка, яка б увічнила окупацію українських земель», – додав Пленкович.

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп погрожує Росії новими санкціями та тарифами, якщо диктатор Владімір Путін не піде на угоду щодо врегулювання війни в Україні. Республіканець попередив Москву, що «далі буде тільки гірше», та закликав її завершити війну «легким способом».

Водночас радник президента США з нацбезпеки Майк Уолтц підкреслив, що телефонна розмова між Трампом і Путіним може відбутися «найближчими днями або тижнями». Сам республіканець раніше заявляв, що вже йде підготовка його зустрічі із президентом РФ. У Кремлі тим часом зазначають, що Москва вітає бажання США вести діалог, але підготовка до діалогу ще не почалася.

Детальніше про те, чи вдасться Трампові припинити повномасштабне вторгнення РФ, читайте у статтях колишнього посла України в США Олега Шамшура «Трамп готує «шок і трепет». Якою ціною він може закінчити війну в Україні?» та В'ячеслава Ліхачова «Трамп-миротворець. Важливі висновки для України» на ZN.UA.

Джерело матеріала