З НАБУ звільнився детектив, що розслідував закупку дронів за завищеними цінами. Причини такого рішення він назвав у листі
З НАБУ звільнився детектив, що розслідував закупку дронів за завищеними цінами. Причини такого рішення він назвав у листі

З НАБУ звільнився детектив, що розслідував закупку дронів за завищеними цінами. Причини такого рішення він назвав у листі

З НАБУ звільнився детектив, що розслідував закупку дронів за завищеними цінами. Причини такого рішення він назвав у листі

За словами Андрія Денисюка, розкраданням коштів на закупівлі безпілотників у НАБУ майже ніхто не займається.

Із Національного антикорупційного бюро звільнився детектив Андрій Денисюк, який зокрема, займався розслідуванням зловживань узакупівлях дронів Держспецзв’язку, передає hromadske. Вказано, що своїм колегам він розіслав листа, де вказав причини звільнення. Зокрема, за його словами, розслідуванням розкрадання коштів на закупівлі безпілотників у НАБУ «займаються 1,5 людини», і хоча в Бюро справу називають пріоритетною, результатів досі немає.

У hromadske нагадали, що раніше їхні розслідувачі повідомляли про переплату державою майже 600 млн грн на закупівлях для ЗСУ дронів EVO MAX 4T. Ті закупки проводилися за контрактами, які укладав ексочільник Держспецзв’язку Юрій Щиголь у межах проєкту «Армія дронів».

Після публікації розслідування голова Мінцифри Михайло Федоров заявив, що дізнався про завищені ціни у вересні 2023 року. Тоді за словами міністра, Міністерство цифрової трансформації почало моніторинг та за його результатами звернулось до Національного антикорбюро. Своєю чергою НАБУ в січні 2024 року відкрило справу з цього приводу, але підозри досі ніхто не отримав.

hromadske опублікувало текст звернення вже колишнього детектива Андрія Денисюка до його колег з НАБУ, який отримало в розпорядження із власних джерел. Журналісти також звернулися із запитом до НАБУ щодо викладеної Денисюком інформації. 

«Колеги, сьогодні мій останній робочий день в НАБУ як старшого детектива 4 ПД 1 ГПД. Таке рішення я зробив після тривалих роздумів на цю тему. Я не буду традиційним і не буду всім розказувати зрозумілі речі, про те, хто ми є (або були) і як я цим пишаюся (або пишався)», – написав Денисюк. 

За словами ексдетектива, він вирішив розповісти про події, які відбувалися з кількох причин:

  • у стилі Денисюка, але, як він стверджує, не в стилі бюро, діяти відповідно до принципу прозорості та підзвітності в першу чергу для внутрішніх комунікацій;
  • він вважає справедливим, аби співробітники з першоджерел знали про можливі конфлікти та кризи, а не додумували й збирали чутки;
  • Денисюку не байдуже, де і яке буде НАБУ в майбутньому, а замовчування, підкреслив ексдетектив, породжує ще більшу внутрішню напругу і потім може призвести або до повної деградації або до колапсу;

«Наші детективні розуми люблять і звикли до категорії «поза розумним сумнівом», але ані ситуація з Углавою, ані моя ситуація, мабуть, немає такого фактажу, однак все ж. Моєю основою претензією є груба безвідповідальність із непрофесійністю (або ж взагалі недобросовісним умислом), проявлена у небажанні проводити розслідування по зловживаннях у закупівлях дронів, а також відсутність прозорої та зрозумілої комунікації в таких рішеннях із визначенням персональної відповідальності», – зазначив Денисюк. 

Він додав, що під час розслідування корупції при закупівлі у сфері ІТ в Держспецзвʼязку у квітні 2023 року НАБУ виявило кричущі факти корупції при закупівлі дронів. За словами Денисюка, детективи отримали факти на рівні голови служби: переписки, дійові особи, відкати, готівка та інше. Однак цього все ж не вистачило для повної картини та підозри.

«Розуміючи, що ресурсу на одночасне розслідування двох напрямків не вистачить, я узгодив з керівником ГПД, кого залучити в допомогу, і передав матеріали в інший відділ та підрозділ. Очевидно, очікуючи на комплексні та професійні дії в рамках ОРС чи КП. Регулярно запитуючи у виконавця про стан справ по дронах, дізнавався лише обмежену інформацію про те, що вони чимось займаються», – пише Денисюк у листі.

Вже у листопаді 2023 року, за його словами, детективам НАБУ вдалося довести справу щодо ІТ до підозри керівництву Держспецзв’язку. Однак останнє всупереч всім процедурам звільнили того ж самого дня.

Водночас інший підрозділ, який розслідував закупівлю дронів, за шість місяців роботи зміг як результат провести перевірку та надати лист на три аркуші, де повідомлялися про чиновників, потенційно причетні до схеми щодо завищеної ціни на один із дронів. І це, додав Денисюк, без жодної оперативно-розшукової справи (ОРС) та кримінального провадження (КП). Та й сам результат відділ показав після підозри керівництву Держспецзв’язку.

«Як наслідок підозри керівництву ДССЗЗІ та несамовитого переляку корумпантів, які побачили, що не все під контролем в цьому органі та куруючому міністерстві, тільки по одному виробнику дронів (по якому написали лист на 3 аркуші) зменшено ціни на дрони вдвічі, а загальна сума економії при перегляді контрактів по цьому ж виробнику —  понад 2,5 млрд грн. Масштаби приблизного розкрадання думаю зрозумілі», – йдеться у листі.

Однак, додав Денисюк, замість того, аби провести якісне та своєчасне розслідування чи ОРС, коли для початку кримінального провадження було більш ніж достатньо доказів, а також суб’єктивної й об’єктивної сторони злочину, «колеги чомусь займалися підсвічуванням виявлених злочинів без їх фіксації». 

«Як виявилося потім це було вже не перше їх «підсвічування» цьому ж міністерству. Потім цих же колег, незрозуміло за які «заслуги», підвищують по посадах, забезпечуючи стрімкий кар’єрний ріст і можливості масштабуватися», – додає Денисюк.

За його словами, вищевказані розслідування НАБУ перелякали учасників схем  та надалі стали причиною зменшення ціни на дрони. Тоді як надісланий лист став елементом унеможливлення, чи щонайменше значного ускладнення, притягнення до відповідальності через відсутність збитків державі. Однак, підкреслив Денисюк, руками тих же дійових осіб, як на загальнодержавному, так і на міжнародному рівні, цю «економію» демонструють як неймовірну антикорупційну діяльність куруючого міністерства.

«Причини нерозслідування злочинів по дронах з боку керівництва того відділу, яке мало цим займатися, пояснювалися «рішенням керівництва» (Углави), тому на той час у 2023 році цю історію я не підіймав. Після скандалу з Углавою і збільшенні сумнівів у його доброчесності виникли більші сумніви у доброчесності процесів та рішень по дронах», – йдеться у листі. 

Через це, зазначив Денисюк, минулого року він написав заяву щодо проведення службового розслідування. Адже детектив був переконаний, що рівень очікуваних можливостей Управління внутрішнього контролю НАБУ значно перебільшений і що там можуть дійти висновків лише щодо очевидних та часто формальних порушень. Однак дива за його словами не сталося і порушень ніхто не виявив, хоча й вичерпних відповідей на більшість ключових зауважень не було. Як результат – службове розслідування закрили.

«Нам говорять ловити «велику рибу». Але коли ця риба та інші потенційні «великі риби» вже на гачку, і ми просимо допомогти її «тягнути», починають відбуватися дивні речі, на кшталт тих, що я описав вище. І ці речі не мають логічних і вичерпних пояснень. То чи потрібна тоді вам ця «велика риба»?», – йдеться у листі.

За словами Денисюка, зараз більшість розслідувань НАБУ щодо дронів, розпочатих після підозри у 2023 році, мають проблематику якісного доведення, передусім, суб’єктивної сторони службових осіб Держспецзв’язку з «бізнесменами», які укладали майже всі свої договори впродовж літа 2023 року. 

«І зараз кажуть, що це пріоритет №1. А займається цими провадженнями аж 1,5 людини (себе вже не рахую). Це лише основна маленька складова цих подій, не буду переобтяжувати деталями. Я не сприймаю себе як жертву системи, однак прийняв рішення ставати сильнішим і розвиватися поза системою. Я не маю ненависті відносно жодних дійових осіб цього процесу. Скоріше розчарування і відразу. До того лицемірства, яке культивується у бюро», – йдеться у листі.

Денисюк також висловив сум з приводу ситуації, яка, за його словами, зародилася із сильним стрижнем, але багатьма проблемами в оптимізації та покращенні процесів. Адже зараз хоч і відбуваються якісь процеси з розв’язання проблем, що існували роками, все ж у Бюро, як вказано в листі, відчувається тотальна втрата цього стрижня.

«Як каже мій хороший друг «красять губки», в той час, як в душі щось гниє. Прозорість і підзвітність — для мене перш за все про чесну та якісну комунікацію всередині. Бо ми не терпимо брехні та лицемірства, я не терплю», – додав Денисюк.

Він подякував більшості із співробітників НАБУ за те, що вони є справедливими, відданими, чесними та професійними. А тим, хто такими не є, побажав «не зациклитися у злобі відносно цієї чи інших ситуацій або людей, а знайти краще в собі та боротися за це, в першу чергу для себе».

«Я назавжди залишаюся другом інституції і буду боротися в першу чергу із собою, щоб залишитись вірним тим цінностям, які нею задекларовані. Повага тим працівникам Бюро, хто на ділі дотримується цих цінностей і тягне цю структуру на своїх плечах. Мої знання, моє серце і ресурси (в міру можливостей) для вас завжди доступні, якщо потрібно! Дякую», – підсумував Денисюк.

За словами міністра оборони Рустема Умєрова, щомісяця між бригадами ЗСУ розподілятимуть 2,5 млрд гривень. У грудні бойовим підрозділам Сил оборони, додав очільник МОУ, передали 2,1 млрд на дрони

У статті «Чому українські дрони мають бомбити Москву» експерт у галузі БпЛА Юрій Касьянов пояснює, чому просто збільшити кількість апаратів мало, якщо вони не здатні досягти ключових цілей.

Джерело матеріала
loader
loader