Тепла зима не зашкодила перезимівлі озимих та плодових культур - експерти
Тепла зима не зашкодила перезимівлі озимих та плодових культур - експерти

Тепла зима не зашкодила перезимівлі озимих та плодових культур - експерти

Рекордна аномально висока температура повітря цієї зими не зашкодила перезимівлі озимих та плодових культур, проте в разі різкого похолодання можливі ускладнення.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє інформаційно-аналітичний портал "АПК-Інформ" з посиланням на звіт Укргідрометцентру.

Так, тривала та висока позитивна аномалія температури повітря нинішньої календарної зими до того спостерігалася лише у 2005 році.

“Середня температура за дві декади січня 2025 року перевищила норму в середньому на 4,2°С. На початку січня відхилення середніх добових температур від норми досягали + 5-7°С. Максимальні температури повітря підвищувалися до +10-15°С, на півдні – до +16-18°С. До того ж у другій половині грудня теж було дуже тепло”, - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що такий температурний режим уповільнив накопичення тепла, якого було недостатньо для відновлення вегетації. Водночас рослини витрачали запаси вуглеводнів, що знижувало їх морозостійкість.

У січні в Україні також спостерігався дефіцит опадів, лише у західних областях їх кількість була близькою до норми, а в інших регіонах – від 20 до 50% норми. У південних областях та прилеглих районах інших областей майже не було опадів, а сніговий покрив на полях відсутній.

У другій декаді січня зимуючі культури переважно були у стані неглибокого зимового спокою. Проте в окремі дні, коли денна температура піднімалась до +7-14°С, рослини озимих культур почали повільно відновлювати вегетацію. В деяких районах центральних та південних областей відбулися зміни у фазах розвитку, зокрема з’явилися сходи, 3-й листок і навіть початок кущіння.

Аналітики зауважили, що загрозливих явищ для перезимівлі озимих та плодових культур не спостерігалося, однак у разі різкого та тривалого похолодання можливе ускладнення перезимівлі, особливо на пізніх посівах.

Як повідомлялося, на Вінниччині обсяги посівних площ під урожай 2025 року будуть на рівні 1,6 млн га, прогнозується збільшення частки ярих зернових, соняшнику та цукрових буряків.

Теги за темою
Україна прогноз погоди
Джерело матеріала
loader
loader