В Україні найгірша в світі ситуація з народжуваністю – дослідження MGI
В Україні найгірша в світі ситуація з народжуваністю – дослідження MGI

В Україні найгірша в світі ситуація з народжуваністю – дослідження MGI

В Україні найгірша в світі ситуація з народжуваністю – дослідження MGI

Загалом найкраща ситуація з народжуваністю на Африканському континенті.

Сьогодні у більш ніж половині країн світу, де проживають дві третини людства, рівень народжуваності впав нижче показника відтворення населення, що становить 2,1 дитини на жінку, йдеться у дослідженні McKinsey Global Institute (MGI) щодо ситуації з демографією у світі. І якщо «великим економікам» загрожує демографічний колапс до 2100 року, то в Україні він вже настав.

Так, згідно з дослідженням, 2023 року середній рівень народжуваності у світі становив 2,3 дитини на одну жінку. І це трохи перевищувало коефіцієнт відтворення населення. Загалом, за даними дослідження, за останню чверть століття рівень народжуваності знизився у 90% країн світу.

Як зазначили в OBOZ.UA, аналітики McKinsey Global Institute показали на карті дані щодо народжуваності по всьому світу.

Блакитна та синя зони означають, що ті території перебувають у такій собі «демографічній безпеці». У «синіх» та «блакитних» країнах на одну жінку припадає понад дві дитини. А це означає, що пара дорослих людей залишить після себе пару дітей та відбудеться заміщення поколінь.

Найкраща ситуація з народжуваністю сьогодні склалася у Субсахарській Африці, адже там 10 пар дорослих у середньому залишають по собі 44 дитини. Найбільше дітей народжується у найбідніших країнах.

Україна, як і Великий Китай (Тайвань, КНР, Гонконг, Макао і Сінгапур), зображені на карті найтемнішими плямами. Це означає, що рівень народжуваності тут найгірший у світі. Однак, якщо у Китаї на одну родину народжується одна дитина, то в Україні рівень народжуваності – на 10 родин шестеро дітей. 

При цьому погана ситуація не лиш в Україні, а й у всій Європі. У середньому на європейському континенті рівень народжуваності становить 1,4 дитини на одну пару або 14 дітей на 10 пар. Це вдвічі кращий показник, ніж в Україні, однак значно гірший, ніж мало б бути для зупинення депопуляції.

Раніше завідувач відділу Моделювання соціально-економічних процесів і структур в Інституті демографії Володимир Саріогло зазначав, що серед головних демографічних викликів, які стоять перед Україною, - зменшення населення, зниження народжуваності, масштабна міграція, деформація статево-вікової структури, старіння населення, гендерні проблеми тощо.

З огляду на вказані виклики, в Інституті демографії розглядають три можливі сценарії зміни чисельності населення до 2036 року: базовий, помірно-песимістичний та песимістичний. Зокрема, за базовим сценарієм до 2036 року чисельність населення України складе 31,6 мільйона людей (за оцінками, у 2023 році вона склала 31,7 мільйона). За помірно-песимістичним, чисельність населення нашої країни скоротиться до 30,2 мільйона, а за песимістичним – до 27,6 мільйона.

При чому зниження народжуваності прогнозується у кожному зі сценаріїв. Наприклад, у базовому сценарії до 2036 року, за прогнозами, буде народжуватися 234 тисячі малюків порівняно з 267 тисячами у 2023 році. 

У кожному зі сценаріїв також очікується зменшення частки людей у віці до 35 років. Зміниться і вікова структура населення, при базовому сценарії середній вік для жінок складе 48 років, а для чоловіків – 43 роки. В песимістичному ж сценарії середній вік для жінок складе 50 років, а для чоловіків – 45.

Водночас Юрій Ганущак у статті «Питання без відповідей у Стратегії демографічного розвитку України до 2040 року» зазначає, що до 2040 року українців залишиться лише 29 мільйонів, а до 2050-го — взагалі 25 мільйонів. І навіть якщо впровадити заходи, визначені концепцією Стратегії, то кількість населення 2030 року становитиме 34 мільйони, але 2050-го однаково впаде до 31,6 мільйона жителів. І це у випадку, якщо війна чи принаймні її активна фаза закінчиться.

Джерело матеріала
loader
loader