Останніми днями в Естонії спостерігається легка паніка у зв'язку із підготовкою до можливих проблем з електрикою 8-10 лютого. Найближчої суботи, 8 лютого, країни Балтії вийдуть із так званого енергетичного кільця БРЕЛЛ – режиму синхронної роботи енергомереж Білорусі, Росії, Естонії, Латвії та Литви, а 9 лютого приєднаються до енергосистеми материкової Європи. Тобто цілу добу енергосистеми країн Балтії функціонуватимуть автономно, і це відбудеться вперше в історії. За словами прем'єр-міністра Естонії Крістена Міхала, за найгіршого сценарію розвитку подій електрики може не бути три доби.
Що відбувається
Енергетичне кільце п'яти країн є синхронізованою роботу їх енергосистем на єдиній частоті 50 Гц. Цей режим було встановлено на підставі угоди, підписаної у лютому 2001-го. У 2019-му влада країн Балтії ухвалила рішення про вихід з кільця БРЕЛЛ і повідомила про це інші країни. Договір завершить свою дію 7 лютого 2025 року.
Зараз управління частотою та всією системою здійснює РФ, з 8 лютого в Естонії цим займатиметься Elering. Зв'язуватимуть країни Балтії з іншими європейськими країнами кабелі Estlink, литовсько-шведський кабель NordBalt та кабель між Литвою та Польщею.
У Elering зазначають, що вели підготовку до синхронізації протягом кількох років, фізичні об'єкти інфраструктури здали вчасно. Однак деякі ІТ-системи будуть готові безпосередньо перед або під час синхронізації. Незважаючи на те, що це може вимагати оперативних доробок, в Elering запевняють, що енергосистема працюватиме у штатному режимі. І їхня основна мета - провести перемикання таким чином, щоб споживачі цього навіть не помітили.
Уряд Естонії інформує своїх громадян про хід робіт… Джерело: valitsus.ee
72 години без світла?
Можливо, споживачі цього справді не помітили б, адже з літа жителів Естонії періодично запевняли, що «все йде за планом». Більше того: країна готова до острівного принципу, тобто до того, що працюватиме як окремий «енергетичний острів». Це означає, що стабільне функціонування енергосистеми буде забезпечене навіть за відсутності зовнішніх з'єднань.
Але з наближенням 8 лютого питання про готовність країни до десинхронізації порушується все частіше. У соцмережах чи то жартома, чи то всерйоз роздмухується паніка, місцева влада готує «кризові центри», де можна буде зарядити телефон і пауербанки, а також поповнити запас води, а журналісти наполегливо цікавляться ризиками.
Уряд запевняє жителів Естонії, що країна до десинхронізації готова, але водночас установи та служби попереджені про можливі відключення електрики. Як ставитись до цього попередження, мабуть, вирішують самостійно на місцях. Ми зателефонували до двох музеїв Тарту та отримали протилежні відповіді. В одному сказали, що музей у суботу, 8 лютого, не працює, а в іншому – що музей працює у штатному режимі.
У відповідь на прохання журналістів відкрито розповісти про можливі ризикові сценарії, прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхал зазначив, що в кращому разі нічого не станеться, а в гіршому - доведеться перезапустити всю електросистему, на що потрібно до 72 години.
І, незважаючи на запевнення прем'єра, що до реалізації самого "чорного" сценарію справа не дійде, що для охорони об'єктів критичної інфраструктури буде задіяно масу людей, що на морі запущено операцію НАТО «Балтійський вартовий», яка виконує ті ж самі завдання, ЗМІ вхопилися саме за найгірший сценарій. І слова прем'єра були інтерпретовані - «в Естонії три доби не буде світла».
Легка паніка підтримується і новинами. Зокрема, 25 грудня 2024 року було пошкоджено кабель електропередачі Estlink 2. За даними поліції, це могло бути спричинене діями нафтового танкера: його якір зачепив дно Балтійського моря, що призвело до пошкодження кабелів. Судно зареєстроване під прапором Островів Кука, проте фінські митники та представники ЄС вважають його частиною «тіньового» російського флоту, який займається транспортуванням нафти в обхід міжнародних санкцій. 6 січня стало відомо, що на ремонт електрокабелю Estlink 2 піде кілька місяців та десятки мільйонів євро.
А 4 лютого місцеві медіа повідомили про те, що напередодні десинхронізації вийшли з ладу електростанція Аувере та ще один енергоблок Eesti Energia на Естонській тепловій електростанції.
…і нагадує, як поводитись у надзвичайній ситуації. Джерело: valitsus.ee
"У мене є камін і гриль - думаю, достатньо"
Усі ці новини не додають жителям Естонії оптимізму, але сказати, що вся країна панікує, було б перебільшенням.
– Нас важко налякати відключенням світла, – каже Олена, яка приїхала до Тарти з Харкова. – Чесно кажучи, якби не діти, взагалі б ніяк додатково до цього не готувалася. А так докупила крупи, макарони, тушонку, сіль, цукор, сірники, батарейки. Не дуже зрозуміло навіщо – магазини, найімовірніше, працюватимуть. Але всі купують – і я купила. А ще дізналася про адреси кризових центрів у місті – це щось схоже на наші «пункти незламності». Ось, мабуть, і все.
Світлана, яка приїхала з дітьми з Маріуполя, вважає, що головна підготовка до будь-яких можливих проблем – повний бак бензину. І він у неї повний. Решта – неважливо.
– Естонці до всіх цих новин по-різному ставляться, – каже мешканка Тарту Кая. – Моя подруга, наприклад, готується вже третій тиждень: повний підвал продуктів, каністри із паливом, 40 літрів води, генератор. І буквально щодня вона докуповує щось ще. У мене, щиро кажучи, думати про це немає ні часу, ні бажання. Я нічого спеціально до суботи не готую і не збираюся.
У Каї двоє маленьких дітей, і, за її словами, все ж таки запасний план на випадок тривалих відключень у неї є. І навіть не один.
- По-перше, я можу піти до подруги - даремно вона, чи що, три тижні готується, - сміється моя співрозмовниця. - По-друге, можна піти до лікарні. Там точно є генератори, розетки та кафе. А якщо серйозно, у мене вдома є камін та гриль на дровах, гадаю, цього достатньо. У найгіршому випадку будемо грітись і пекти картоплю з сосисками.
Але є й момент, який турбує практично всіх естонців. Справа в тому, що в Естонії на 1,3 млн жителів зареєстровано майже 350 тис. компаній. А періодом оподаткування в Естонії є календарний місяць, і декларувати соціальний податок та сплачувати його Податково-митному департаменту потрібно до 10-го числа наступного за ним місяця. Якщо електрики, а разом з нею і інтернету, не буде три доби, це торкнеться понеділка, 10 лютого, – «день сплати податків». Тому багато хто стурбований тим, щоб завершити всі податкові справи до п'ятниці, 7 лютого.