![У МКСК прокоментували рішення Зеленського про санкції щодо викрадачів культурних цінностей](https://thumbor.my.ua/duDYkvqGv8IlD9Qt85uNfiJIPG4=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F63d427246e9b401e11a006485c7a5da5.jpg)
У МКСК прокоментували рішення Зеленського про санкції щодо викрадачів культурних цінностей
Про це у телеефірі заявив заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України із питань європейської інтеграції Андрій Наджос, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Дійсно, рішення Президента запровадити санкції проти викрадачів українських культурних цінностей… - це є частина нашої боротьби за збереження національної ідентичності. Мова іде десь про 55 фізичних осіб, які є відповідальними за знищення української культурної ідентичності шляхом проведення незаконних археологічних розкопок на території тимчасово окупованого Криму і вивезення культурних цінностей із території України», - сказав він.
Наджос зазначив, що важливо, що під ці санкції потрапили деякі російські високопосадовці, зокрема, перший заступник міністра культури РФ Сергій Обривалін, директори різних підсанкційних російських установ, а також особи, які надавали дозвіл на проведення незаконних археологічних розкопок.
Заступник міністра поінформував, що до цих санкційних списків було включено і три незаконно зареєстрованих на території Криму музеї: Федеральний державний бюджетний заклад культури «Державний історико-археологічний музей-заповідник «Херсонес Таврійський», Державна бюджетна установа Республіки Крим «Східно-Кримський історико-культурний музей-заповідник», Державна бюджетна установа Республіки Крим «Центральний музей Тавриди».
Відповідаючи на питання про те, які саме санкції були передбачені, Наджос пояснив, що йдеться, серед іншого, про позбавлення держнагород (оскільки серед підсанкційних осіб є ті люди, які колись мали українське громадянство), про блокування активів, запобігання вивезенню капіталів за межі України, заборону на укладання договорів тощо.
«Якщо ми говоримо про санкції щодо позбавлення держнагород, то вони є безстроковими. Інші санкції діють до 10 років. Ефект від них реально є важливим, і він буде (видний – ред.) у перспективі. Оскільки ми знаємо, що наші викрадені цінності держава-агресор дуже часто представляла на міжнародних виставках, на різних форумах і заходах… то після цього у неї такої можливості не буде», - заявив Наджос.
Відповідаючи на питання, про які саме незаконні розкопки йдеться, заступник глави МКСК як приклад навів незаконні розкопки на території Херсонесу Таврійського.
«Це пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. За даними нашого Інституту археології, діяльність на території пам’ятки, що проводиться окупаційним режимом, починаючи з 2014 року, на сьогодні вже призвела до знищення міста Херсонес на площі понад 80 тисяч квадратних метрів», - сказав він.
Відповідаючи на питання, про які масштаби російського культурного пограбування можна говорити загалом і скільки об’єктів росіянами було викрадено, заступник міністра зазначив, що точними даними про кількість цих викрадених об’єктів вони наразі не володіють.
«Але ми точно знаємо, що, на превеликий жаль, на ТОТ іде мова про близько 2 мільйонів різних музейних предметів. Ми знаємо, наприклад, що після деокупації 4 українських регіонів 6 музеїв, які розташовувалися на цих територіях, не дорахувалися близько 35 тис. музейних предметів», - заявив Наджос.
Як повідомляв Укрінформ, учора Президент ввів санкції РНБО проти викрадачів української культури.
Фото: МКСК
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)