У Верховній Раді України до другого читанні повністю переписали та перейменували законопроєкт №11392 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності», аби внести в нього зміни, що дозволять ухвалити закон про дозвіл парламенту набудівництво енергоблоків №3 та №4 на Хмельницькій АЕС, яке вже рік просуває міністр енергетики Герман Галущенко, повідомив народний депутат Володимир В’ятрович.
«Стіни Верховної Ради бачили різне. Але такої афери, яку хочуть зараз провернути слуги народу, парламент жодного скликання ще не знав», - заяви він у понеділок
Він опублікував документ, згідно з яким ухвалений у серпні 2024 року у першому читанні законопроєкт №11392 під назвою «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності», метою якого було спрощення умов ведення господарської діяльності у частині приєднання замовників до електричних, газових, теплових мереж та мереж централізованого водопостачання, та зменшення витрат часу замовників на приєднання для отримання цих послуг, який комітет з питань енергетики на чолі з Андрієм Герусом повністю переписав та навіть змінив назву.
«Слідкуйте за руками. Проєкт до другого читання називається тепер "Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції". Весь текст ухваленого за основу законопроєкту 11392 комітет тупо викинув, а натомість вставив абсолютно новий текст на зовсім іншу тему, який по суті повторює скандальний законопроєкт про російські енергоблоки для ХАЕС», - вказав В’ятрович.
Він підкресли, що навіть головне юридичне управління Верховної Ради прямим текстом вказало на порушення Регламенту Верховної Ради України – «повністю змінено предмет законопроекту». За висновком управління «прийняття цього законопроекту як закону, внаслідок запровадження окремої привілейованої процедури для конкретних суб'єктів господарювання, носитиме дискримінаційний характер щодо інших суб'єктів господарювання, порушуватиме принцип рівності суб'єктів господарювання, встановлений статтею 13 Конституції України, а також не враховує конституційних основ правопорядку у сфері господарювання, визначених у статті 5 Господарського кодексу України».
Тепер депутати вимагатимуть, щоб законопроект, який планували винести на голосування уже 11 лютого, зняли із порядку денного.
Про добудову двох енергоблоків Хмельницької АЕС Міненерго та «Енергоатом» заговорили ще в січні 2024 року. За їхніми твердженнями, вони мають компенсувати втрачені через тимчасову окупацію потужності Запорізької АЕС.
Відповідно з літа 2024 року в парламенті кілька разів намагались включити до порядку денного законопроєкт про добудову Хмельницької АЕС, однак питання завжди переносили. В законопроєкті йшлось, що будівництво АЕС мають фінансувати європейські донори, однак в ЄС заявили, що про таке не йшлось і гроші на будівництво не даватимуть.
Водночас ще однією особливістю проєкту будівництва енергоблоків, яке триватиме щонайменше кілька років, є те, що на майбутні енергоблоки АЕС хочуть поставити російське обладнання, яке Україні планує продати Болгарія за вдвічі вищою ціною, аніж купила їх у 2015 році.
Водночас днями публічно скандальну добудову Хмельницької АЕС публічно підтримав президент Володимир Зеленський, який оголосив його «ключем до енергетичної незалежності України».
Ігор Маскалевич у статті «Атомних авантюристів не вгамувати» пояснював, чому уся історія із добудовою Хмельницької АЕС є мильною бульбашкою, на якій лише хочуть нагріти руки.