Адміністрація президента США Дональда Трампа розглядає можливість спонукати європейських союзників до закупівлі більшої кількості американського озброєння для України. Такий крок може зміцнити обороноздатність Києва напередодні можливих мирних переговорів із Москвою.
Про це повідомили Reuters двоє поінформованих джерел.
Якщо цей план схвалять, він може частково розвіяти занепокоєння українського керівництва щодо можливої зміни політики США стосовно допомоги Києву. Адже під час своєї виборчої кампанії Трамп заявляв про намір припинити підтримку України.
Американські чиновники, зокрема спецпредставник Трампа з питань України та Росії генерал-лейтенант у відставці Кіт Келлог, планують обговорити питання закупівлі зброї з європейськими союзниками на Мюнхенській конференції з безпеки цього тижня.
Сам Келлогг, коментуючи ситуацію, не підтвердив існування конкретного плану, але зазначив, що США зацікавлені в продажі своєї зброї, оскільки це сприяє економічному розвитку країни.
"Існує багато варіантів. Зараз все розглядається", - сказав Келлог, додавши, що поставки, раніше схвалені колишнім президентом Джо Байденом, все ще надходять в Україну.
Також адміністрація Трампа хоче повернути мільярди, витрачені Вашингтоном на війну в Україні. Там наполягають, що внесок Європи у допомогу Україні має бути більшим.
"Я думаю, що основний принцип тут полягає в тому, що європейці повинні взяти на себе відповідальність за цей конфлікт", ‒ сказав радник з національної безпеки США Майк Волтц в інтерв'ю NBC News у неділю.
Як зазначили у Reuters, наразі неясно, чи планують США просити європейські країни купувати американську зброю через комерційні контракти або безпосередньо з американського арсеналу. Деякі комерційні угоди можуть тривати роками.
Незважаючи на ці ініціативи, Білий дім Трампа може зіткнутися з опором у Конгресі, особливо з боку деяких республіканців, якщо вирішить офіційно просити додаткове фінансування для України.
Із початку повномасштабного вторгнення Росії адміністрація Байдена схвалила виділення Україні десятки мільярдів доларів допомоги у сфері безпеки. Однак українське керівництво, зокрема президент Володимир Зеленський, неодноразово наголошувало, що країні потрібні подальші гарантії безпеки перед початком будь-яких переговорів із Росією.
Раніше Трамп говорив, що Україна має забезпечити американським компаніям доступ до своїх рідкісноземельних металів в обмін на поставки зброї.
Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Марк Рютте минулого місяця заявив, що Європа готова фінансувати закупівлю американського озброєння для України, що може стати одним із шляхів продовження військової підтримки Києва без значних витрат з боку Вашингтона.