Перший етап завзятих зусиль генерального директора Tesla Ілона Маска та президента США Дональда Трампа щодо скорочення витрат урядових агентств, схоже, продиктований радше ідеологічною атакою на федеральні установи, які давно ненавидять консерватори, ніж добросовісною спробою заощадити кошти платників податків, вважають республіканські експерти з бюджетних питань.
З моменту інавгурації Трампа 20 січня Маск відрядив членів свого Департаменту ефективності уряду (DOGE) для перевірки конфіденційної інформації про персонал і платежів в урядових комп'ютерних системах та очолив успішну кампанію з ліквідації двох агенцій: одного, яке надає допомогу нужденним по всьому світу, іншого – яке захищає американців від недобросовісних кредиторів.
Однак Дуглас Хольц-Ікін, колишній республіканський директор Бюджетного управління Конгресу, зазначає, що агенції, на які наразі спрямовані дії Маска і Трампа, складають лише незначну частину загального федерального бюджету, який, за прогнозами, у цьому фінансовому році сягне семи трильйонів доларів, пише Reuters.
"Вони не торкнуться агецій, робота яких їм подобається. Вони атакують ті, з якими не погоджуються", – пояснює Хольц-Ікін, який брав участь у попередніх переговорах щодо податків і витрат у Конгресі.
Трамп заявив, що "дуже пишається" своєю, як він каже, життєво важливою ініціативою з припинення зайвих витрат. Стоячи поруч із Маском у Овальному кабінеті, він у вівторок підписав указ, що розширює повноваження DOGE, та наказав урядовим установам співпрацювати з цим департаментом для скорочення персоналу та обмеження найму.
Відповідаючи журналістам на критику щодо того, що він отримав від президента безпрецедентні повноваження не будучи посадовцем, Маск заявив: "Федеральна бюрократія не може бути автономною. Вона повинна реагувати на потреби людей".
Він пообіцяв знайти 1 трильйон доларів заощаджень шляхом виявлення шахрайства та марнотратства в уряді.
На онлайн-трекері DOGE, який департамент запустив на початку своєї роботи 20 січня, демонструється, що він вже заощадив платникам податків 37,69 мільярда доларів, проте доказів того, як була отримана ця цифра, не надано.
З 15 агенцій, на які націлилася команда Маска, дев'ять були позначені як такі, що підлягають ліквідації або скороченню в рамках "Проекту 2025" – суперечливого 900-сторінкового плану, підготовленого консервативними аналітичними центрами для реорганізації уряду США. У цьому документі стверджується, що багато федеральних агентств були захоплені лівими елітами, які використовують кошти платників податків для просування ліберального порядку денного, що є "зброєю проти консервативних цінностей".
Після викликаного у суспільстві обурення цим проєктом під час виборчої кампанії, Трамп дистанціювався від нього, проте кілька авторів цього документа зараз працюють у його адміністрації.
Білл Гоагланд, колишній співробітник-республіканець і директор Сенатського бюджетного комітету, який обіймав посаду понад 20 років, заявив, що зусилля зі скорочення витрат спрямовані на догоду електоральній базі Трампа і є "легкою здобиччю з ідеологічних причин".
"Мета не стільки економія грошей, скільки боротьба з філософськими та ідеологічними відмінностями між консерваторами і тими агентствами, які вони атакують", – сказав Гоагланд.
КОНСЕРВАТИВНІ ЦІЛІ
У Вашингтоні мало хто заперечує необхідність скорочення витрат і підвищення ефективності роботи уряду США. Однак федеральні працівники та демократичні законодавці нарікають, що агресивний підхід Маска призвів до хаосу в житті тисяч держслужбовців.
Команда Маска взяла під контроль або відправила своїх співробітників до Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), яке займається прогнозуванням погоди і збором кліматичних даних; Міністерства освіти, що відповідає за заборону дискримінації у школах і коледжах; Бюро фінансового захисту споживачів (CFPB), що захищає споживачів від агресивних кредиторів; Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яке здійснює іноземну допомогу; та Федерального агентства з надзвичайних ситуацій (FEMA), що реагує на стихійні лиха.
Багато республіканців давно вважають ці агентства провідниками ліберальних ініціатив, що шкодять інтересам США. Загалом їхні бюджети становлять лише незначну частину федеральних витрат. Наприклад, у 2023 фінансовому році USAID розподілило близько 72 мільярдів доларів допомоги, що складає лише 1% загального федерального бюджету.
Про закриття Міністерства освіти консерватори говорять ще з часів президента-республіканця Рональда Рейгана у 1980-х роках, вважаючи, що уряд не має втручатися у діяльність шкіл та університетів.
Трамп та його союзники звинуватили відомство у впровадженні політики DEI, зокрема підтримці трансгендерних спортсменів у жіночих командах.
Коли минулого тижня співробітники DOGE увійшли до Бюро фінансового захисту споживачів, Маск написав у соцмережі X: "CFPB RIP". У понеділок персонал відомства відправили додому, а агенцію закрили.
ТВІТИ МАСКА
За даними Reuters, для атак на агенції, що стали цілями DOGE Маск також використовує соцмережу X.
За оцінками Рахункової палати уряду США, щороку через шахрайство та помилкові платежі уряд втрачає від 233 до 521 мільярда доларів.
Головне випробування для Маска і Трампа, за словами Хольц-Ікіна та Гоагланда, полягатиме у тому, чи торкнуться вони найбільших статей витрат уряду – соціального забезпечення, Medicare і Medicaid, які становлять майже половину федерального бюджету.
Трамп заявив, що ці програми не будуть скорочені. Проте останні дії DOGE, зокрема доступ до платіжних систем Medicare, можуть свідчити про зворотне.
Відмовляючись від традиційних стандартів етики, Трамп і Маск зберігають контроль над своїми приватними компаніями, які можуть отримувати вигоду від дій контрольованого ними уряду.
«Я ґрунтував свою передвиборну кампанію на тому факті, що уряд корумпований — і він корумпований. Я бачу тут багато відкатів», — сказав Трамп під час зустрічі з Маском цього тижня в Овальному кабінеті, не навівши жодного конкретного прикладу.
Як пише The New York Times, Трамп регулярно бездоказово звинувачує всіх, хто йому не подобається, у корупції та навіть злочинності. Він цитує теорії змови або маніпулятивні твердження, щоб заявляти про неправомірну поведінку навіть після того, як вони були розвінчані.
До прагнення побороти зловживання федеральними витратами його, схоже, значною мірою спонуканє власна війна із «глибинною державою» (Deep State), як він називає бюрократію. Трамп переконаний, що саме Deep State намагалася перешкодити його цілям під час першого терміну і створила для нього численні судові переслідування під час його чотирирічної перерви в Білому домі.