Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10-12 лютого 2025 року – резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10-12 лютого 2025 року – резюме

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10-12 лютого 2025 року – резюме

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Повний огляд читайте тут.

Вступ

10—12 лютого ворог зосередив більшість своїх зусиль на Покровському напрямку. У телемарафоні цьому напрямку канали приділили сумарно мало уваги, ситуацію на фронті висвітлювали невідповідно до інтенсивності бойових дій на них. Перший канал Суспільного знову був системнішим за телемарафон у висвітленні фронтової тематики, приділяючи увагу різним напрямкам пропорційно інтенсивності боїв.

Внутрішньополітичні головні теми (рішення ВР щодо закупівлі російських реакторів для ХАЕС і мільйонних контрактів для 18—24-річних призовників) Перший канал Суспільного висвітлював ґрунтовно й збалансовано, а телемарафон подавав винятково «офіційну версію».

Повнішим був Перший канал Суспільного й у висвітленні основної зовнішньополітичної тематики цих днів.

У висвітленні наслідків найбільших атак ворога на цивільні об’єкти учасники телемарафону працювали по-різному, Перший канал Суспільного був оперативним і повним.

10—12 лютого в телемарафоні була надзвичайно велика кількість грубих порушень стандартів відокремлення фактів від думок і достовірності, грубо порушували й стандарт балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту достовірності.

10—16 лютого в гостьових студіях телемарафону, як і раніше, було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу», представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної й опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.

10—12 лютого у телемарафоні майже всі прояви політичного піару були на каналі «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

10—12 лютого, за інформацією Генштабу, найвищою інтенсивність боїв була на Покровському напрямку (до 47 бойових зіткнень протягом доби), з інших напрямків вищою була інтенсивність боїв на Курщині (до 27 боєзіткнень за добу), на Новопавлівському (до 17), Торецькому (до 13) і Лиманському (до 12) напрямках. На всіх інших кількість боєзіткнень була меншою за 10 на добу, а на деяких боєзіткнень майже не було.

У телемарафоні сукупно канали найбільше уваги приділяли Краматорському і Харківському напрямкам (на останньому протягом трьох цих діб було лише 4 боєзіткнення). Покровський напрямок був на третьому місці за увагою редакцій і лише зусиллями ICTV з СТБ та каналу «Рада». Ще учасники марафону сяк-так зверталися до подій на Курському і Торецькому напрямках. Новопавлівський і особливо Лиманський майже випали з поля зору.

Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли редакції ICTV з СТБ та каналу «Рада» (щоправда, на «Раді» це було переважно в гостьових студіях, а в новинах про фронт майже не згадували, що є своєрідною поганою «традицією» редакції). В гості учасники телемарафону найчастіше кликали військових-фронтовиків (13 гостьових студій) і речників різних підрозділів Сил оборони (11). Знову в ефірі марафону рідко зверталися по експертні оцінки (лише 6 студій, із них половина була в ефірах «Ради»). Натомість у звітні дні в телемарафоні було доволі багато репортажів з фронту — 9 сюжетів і одне пряме ввімкнення. Найбільше фронтових репортажів було в ефірах ICTV та СТБ (4) і «1+1» (3). В ефірах усіх інших учасників марафону в ці дні було по одному фронтовому репортажу.

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги приділили Покровському напрямку (про нього говорили з 8 гостями). Далі йшов Курський напрямок (5), усім іншим напрямкам приділили приблизно однакову увагу. Ситуацію на фронті найчастіше обговорювали з речниками різних підрозділів (7 гостьових студій) і експертами (6), рідше запрошували військових-фронтовиків (3 рази). Протягом звітних днів репортажів з фронту не робили, та й загалом у ці дні приділили фронту менше уваги, ніж зазвичай.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У внутрішньополітичній тематиці в ці дні домінували дві теми: ухвала Верховною Радою закону, який дозволяє «Енергоатому» закупити застарілі й некомплектні російські атомні реактори у Болгарії для добудови двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. І ініціатива президента Зеленського щодо мільйонних контрактів для мобілізації призовників 18—24 років. Обидві теми можна вважати дуже показовими щодо відмінностей в роботі єдиного телемарафону і суспільного мовника.

Обидві теми телемарафон висвітлював максимально однобічно, представляючи своїм глядачам винятково «офіційну версію» і обираючи лише тих спікерів, які однозначно підтримували рішення влади. В ефірах телеканалу «Рада» до того ж було ще й маніпулятивне використання соціології в темі енергоблоків для ХАЕС. І навпаки, в ефірах Першого каналу Суспільного обидві теми висвітлювалися максимально повно і всебічно. І максимально збалансовано, слово надавалося як прихильникам, так і опонентам цих рішень. Як учасникам подій, так і кваліфікованим експертам.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні дні основним «генератором зовнішньополітичних новин» був американський президент Дональд Трамп і його чиновники. Переважно це були заяви (такі як ідея доступу США до українських рідкісноземельних металів в обмін на допомогу, про перекладання основного тягаря допомоги Україні на Європу або ж про нереалістичність вступу України до НАТО і повернення до кордонів 2014 року), але були й дії (як, наприклад, запровадження Трампом 25-відсоткового мита на весь імпорт сталі й алюмінію). Основною подією цих днів було засідання у форматі «Рамштайн».

У телемарафоні канали дуже нерівномірно висвітлювали ці заяви й події, а експертиза цих заяв і подій у багатьох учасників марафону була доволі обмеженою. Перший канал Суспільного був набагато системнішим (наприклад, звернувши увагу на те, як мито на сталь і алюміній вплине на українську металургійну галузь), а у висвітленні «Рамштайну» й узагалі був максимально оперативним і повним.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

З численних ворожих атак по цивільних об’єктах у ці три дні виділялися такі: атака авіабомбою по Краматорську 10 лютого (через значну кількість поранених), ракетна атака по Полтавщині 11 лютого (чи не вперше була така масована атака саме на газову інфраструктуру) та масована атака балістикою по Києву.

Перші дві події значно докладніше й оперативніше висвітлював Перший канал Суспільного, не в останню чергу через роботу власних кореспондентів в областях. Учасники телемарафону обмежувалися короткими повідомленнями. Наслідки атаки по Києву телемарафон висвітлював нерівномірно: надзвичайно оперативно і докладно працювала редакція каналу «1+1», інші канали приділили події менше уваги. Експертиза ж щодо цих подій була однозначно більш глибокою і різнобічною в ефірах Першого каналу Суспільного.

Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • НАБУ перевіряє дії міністра оборони Умєрова щодо Агенції оборонних закупівель (10 лютого).
  • Transparency International: Україна втратила позиції в Індексі сприйняття корупції та посідає 105 місце (11 лютого).
  • РНБО проголосувала за санкції проти Порошенка. Порошенко назвав санкції «колосальним ударом по внутрішній єдності» (12 лютого).

Частина тем / подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Генерал Наєв у інтерв’ю «УП»: На Чонгарі було 1,5 тисячі мін, а щоб давати відсіч, мало би бути 200 тисяч (10 лютого).
  • Група нардепів звинувачує «Енергоатом» у розкраданні 430 млн грн, НАБУ відкрило справу (10 лютого).
  • Генерал Наєв отримав бойове розпорядження на Донбас (11 лютого).
  • Генерал Марченко: Влада бачить у військових можливих конкурентів і прибирає їх (11 лютого).
  • Порошенко каже, що його знову не пустили на Мюнхенську конференцію і вручили 15 повісток до ДБР (12 лютого).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 10—12 лютого

Тут згадано лише грубі порушення стандартів лише в матеріалах за основними темами.

Телемарафон:

В ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найчастіше порушували суто абстрактними псевдопосиланнями. Більшість порушень стандарту точності були невідповідностями картинки й тексту в БЗ, а ще — забагато було неправдивих титрів «наживо» на заздалегідь знятому відео. Порушень стандарту відокремлення фактів від думок традиційно було найбільше, а з грубих порушень найбільше було суто емоційних надмірних оцінок у новинах. Стандарт доступності подачі інформації найчастіше порушували, показуючи скриншоти текстів, які неможливо прочитати з екрана телевізора.

В ефірах каналів ICTV та СТБ найбільше порушень стандарту достовірності були суто абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності переважно грубо порушували невідповідним «перекриванням» текстів абиякими картинками з архіву. Традиційно найбільше було порушень стандарту відокремлення фактів від думок. Більшістю з них були суто емоційні оцінки журналістів у новинах.

В ефірах каналу «Інтер» стандарт достовірності найбільше порушували подаючи фактичну інформацію без будь-яких посилань на джерела. Стандарт відокремлення фактів від думок найчастіше грубо порушували емоційними оцінками у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Одного разу також порушили стандарт оперативності, подавши репортаж із дводобовим запізненням.

В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності найчастіше порушували суто абстрактними псевдопосиланнями на джерела фактичної інформації. Більшістю порушень стандарту відокремлення фактів від думок були журналістські оцінки в новинах і в новинних елементах гостьових студій. Стандарт повноти інформації найбільше порушували повною відсутністю інтершуму на відео в БЗ. У внутрішньополітичній тематиці грубо порушували стандарт балансу думок.

В ефірах каналу «Ми — Україна» більшістю порушень стандарту достовірності були факти, подані без будь-яких посилань на джерела. Стандарт точності порушували невідповідностями картинки й тексту. Більшістю порушень стандарту повноти інформації була повна відсутність відповідей на класичне запитання «де?» у розмовах із військовими про неназвані ведучими ділянки чи напрямки фронту. Також грубо порушували стандарт балансу думок у внутрішньополітичній тематиці. Стандарт доступності подачі інформації найбільше порушували показом скриншотів дрібних текстів, які неможливо прочитати з екрана телевізора.

Перший канал Суспільного

Стандарт достовірності грубо порушували незвично багато, найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактичної інформації та суто абстрактних псевдопосилань. Стандарт точності грубо порушували невідповідностями картинки й тексту. Багато було і порушень стандарту доступності подачі інформації, найбільше — в демонстраціях скриншотів дрібних текстів.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 10—16 лютого

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 32 рази (попереднього тижня було лише 15 «депутатських» студій). Як і завжди, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — отримали 23 запрошення або ж майже 72% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням формально позафракційного першого віцеспікера парламенту Олександра Корнієнка — 24 запрошення чи 75% «слуг» в ефірі. Крім «слуг» в ефірі телемарафону одного разу був представник «Батьківщини» (традиційно Михайло Цимбалюк), двічі — нардепи з групи «Довіра», одного разу — представниця групи «За майбутнє» й одна реально позафракційна (теж традиційно Оксана Савчук). Ці всі депутати були переважно в ефірах каналу «Рада», один представник «За майбутнє» — в ефірі «1+1». Інші учасники марафону запрошували лише представників владної фракції партії «Слуга народу», або ж формально позафракційного «слугу» Корнієнка. Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» у телемарафоні протягом цього тижня знову-таки не було.

Протягом тижня найпопулярнішим гостем-депутатом був представник «Слуги народу» Єгор Чернєв, що було виправдано активністю в ці дні міжнародної безпекової тематики, адже Чернєв є заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки, а ще — головою постійної делегації у ПА НАТО. Представницю «слуг» Євгенію Кравчук запрошували в телемарафон тричі. Всі інші нардепи побували в ефірі телемарафону по одному чи по два рази.

У гостьових студіях телемарафону продовжує розширюватися і зростати представництво Офісу президента. На звітному тижні представники Офісу (від його керівника до його радників) були в ефірі марафону 12 разів.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Народних депутатів протягом звітного тижня Суспільний мовник запрошував 25 разів (попереднього тижня депутатів запрошували 22 рази). Найчастіше в ефірі були представники владної фракції партії «Слуга народу» — 11 разів, що пояснюється дотриманням балансу в дискусійних студіях. По 6 разів гостювали на каналі представники «Європейської солідарності» й «Голосу», двічі в гостях були представники «Батьківщини».

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 10—12 лютого

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні було 11 проявів політичного піару. 10 із них були в ефірах «Ради», ще один — в ефірі «Ми — Україна». Найбільшим бенефіціаром позитивного піару був спікер парламенту Руслан Стефанчук (4 позитивні згадки). Фігурантом негативного піару одного разу була КМДА.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 10—12 лютого

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону та Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.

Як і завжди, ефіри «Інтера» й «Ради» вели токсичні ведучі цих каналів.

Скриншот відео: Факти ICTV/ютуб

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader