ЄС витратив більше на російську нафту та газ, ніж на допомогу Україні – The Guardian
ЄС витратив більше на російську нафту та газ, ніж на допомогу Україні – The Guardian

ЄС витратив більше на російську нафту та газ, ніж на допомогу Україні – The Guardian

ЄС витратив більше на російську нафту та газ, ніж на допомогу Україні – The Guardian

Росія заробила майже трильйон євро на експорті палива, тоді як ЄС шукає способи посилити санкції.

Європейський Союз за рік втратив більше грошей на російську нафту та газ, ніж на фінансову допомогу Україні, пише The Guardian.

Згідно з оцінками Центру досліджень енергетики та чистого повітря (Crea), ЄС купив російської нафти та газу у 2024 році на 21,9 мільярда євро на третій рік війни, незважаючи на зусилля позбутися залежності континенту від російського палива.

За даними Кільського інституту світової економіки, ця сума на одну шосту перевищує 18,7 млрд євро, які ЄС виділив Україні на фінансову допомогу в 2024 році.

Дослідники зібрали дані про торгівлю, щоб оцінити вартість російського палива, яке було продано по всьому світу на третьому році вторгнення. За їхніми даними, у календарному 2024 році ЄС витратив на імпорт російського викопного палива на 39% більше, ніж виділив для України. Цифра допомоги не включає військові та гуманітарні внески.

Економіст Кільського інституту Крістоф Требеш, який не брав участі в аналізі, сказав, що існує разючий розрив між кількістю допомоги, яку донори мобілізували для України, порівняно з минулими війнами: європейські донори витрачають в середньому менше 0,1% ВВП на рік.

«Багато країн були більш щедрими в минулих конфліктах. Німеччина, наприклад, мобілізувала набагато більше допомоги, швидше для звільнення Кувейту в 1990/91 роках, ніж для України за аналогічний період часу», - зазначив він.

У звіті також зазначено, що Росія заробила 242 мільярди євро від світового експорту викопного палива за третій рік свого повномасштабного вторгнення в Україну, а доходи з початку війни «тепер наближаються до трильйонної цифри», оскільки країна адаптується до санкцій.

«Росія отримує до половини своїх податкових надходжень від нафтогазового сектору та намагається обійти санкції, перевозячи паливо на «тіньовому флоті» старих та незастрахованих танкерів. За словами Crea, невідомі кораблі відповідають за транспортування приблизно однієї третини доходів від експорту викопного палива», - пише видання.

У середу посли ЄС узгодили нові заходи проти тіньового флоту Росії в рамках 16-го раунду санкцій з початку війни.

Дослідники Crea підрахували, що російські доходи від викопного палива можуть впасти на 20% через посилення існуючих санкцій і заповнення прогалин. Заходи включають закриття «лазівки в нафтопереробці», через яку Європа може купувати російську нафту, перероблену в іншій країні, і обмеження потоків газу через трубопровід «Турецький потік».

У звіті також міститься заклик до придушення скрапленого природного газу. Європа скоротила імпорт російського газу по трубах з початку війни в Україні, але частково втамувала свій енергетичний голод за допомогою поставок суперохолодженого газу, в тому числі з Росії.

Ян-Ерік Фенріх, газовий аналітик компанії Rystad Energy, сказав, що роль СПГ в ЄС і Великобританії різко зросла з початку війни, підскочивши з довоєнного максимуму в 81,3 млн. тонн у 2019 році до 119 млн. тонн у 2022 році.

«Минулого року Росія зайняла місце другого експортера СПГ до Європи», - зазначив він.

Практично втративши європейські нафтовий і газовий ринки, РФ не тільки не втрачає надії, а й не полишає спроб повернутися зі своїми енергоносіями в Європу. І розробляє для цього гібридні стратегії. Про те, як “Росія маскується, щоб повернути свої нафту і газ в Європу. Як її зупинити”, розповідала команда Центру “Стратегія ХХІ” — Михайло ГончарОксана ІщукІгор Стукаленко та Андрій Чубик.

А про необхідність запровадження Україною санкцій на транзит нафти та газу російського походження читайте у статті “Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити”.

Джерело матеріала
loader