Три роки широкомасштабного російського вторгнення
Три роки широкомасштабного російського вторгнення

Три роки широкомасштабного російського вторгнення

Три роки тому, 24 лютого 2022 року, Росія почала найбільшу війну у Європі у 21-му столітті. Повномасштабне вторгнення стало черговим етапом агресії Росії проти України, яка розпочалася з анексії Криму у 2014 році. У 2022 році Москва відкрито оголосила про свої геноцидні наміри: знищення державності України і стирання національної ідентичності українців. Україна довела, що здатна не лише відбити раптовий напад, але й ефективно протистояти агресору у затяжній війні.

Росія намагалася інтернаціоналізувати війну, створивши вісь зла по вектору Москва-Пхеньян-Тегеран, але перемогти на полі бою не змогла. Як і три роки тому, Україна не прийме ультиматумів Кремля. Сьогодні єдина надія Москви – це проведення переговорів про завершення війни за спиною України.

Однак, позиція Києва залишається незмінною: Україна не прийме жодних угод, укладених без її участі. І керівництво України, і українське суспільство прагнуть миру, але не згодні на тимчасову «заморозку конфлікту» або мир, не підкріплений реальними гарантіями безпеки. Україна зупинила російську армію, яку у 2022 році вважали «другою у світі». Контрнаступи в Харківській та Херсонській областях у 2022 році стали стратегічним проривом. Виснаження російських сил у Бахмуті, Авдіївці, Куп’янську у 2023-2024 роках показало ефективність оборони ЗСУ.

Українські війська продовжують завдавати ударів по тилових об’єктах РФ, уражаючи бази, склади та штаби ворога. Українські атаки знищили частину Чорноморського флоту Росії, зробивши його небоєздатним. Повернення контролю над морськими маршрутами дозволило відновити експорт українського зерна. Москва більше не може домінувати в Чорному морі і це стратегічний успіх Києва. Україна продовжує бити по військових об’єктах у Криму, знищуючи склади, ППО та авіацію ворога.

Втрати росіян у Чорному морі означають, що Крим стає все більш уразливим. Українські партизани активно діють у Мелітополі, Бердянську, Луганську, Криму. За три роки війни Росія втратила 870 тисяч солдатів. Знищено 10 180 російських танків і 21 160 бойових броньованих машин, 23 630 одиниць артилерії, 1 300 систем залпового вогню, 1 100 систем протиповітряної оборони, 28 бойових кораблів і підводних човнів, 38 500 важких транспортних автомобілів. Темпи мобілізації в РФ свідчать, що армія виснажується. А от українська армія стає однією з найсильніших у світі, інтегруючись у НАТО. Росія не тільки веде війну проти української армії, вона знищує цивільне населення. Москва систематично депортує українських дітей до РФ. Загальна кількість незаконно вивезених дітей може сягати більше 150 тисяч.

Росія продовжує атакувати українські електростанції, залишаючи мільйони українців без світла і це воєнний злочин. У звільнених містах (Буча, Ізюм, Херсонщина) виявлено масові поховання катованих українців. Росія перетворила Бахмут, Мар'їнку, Часів Яр, Авдіївку та інші населені пункти на руїни. Це злочини, які мають отримати міжнародну правову оцінку. Попри надзвичайно складну ситуацію на фронті, Україна змогла зберегти та розширити міжнародну підтримку. Україна стала ключовою державою у забезпеченні європейської безпеки. Українське питання залишається центральним у світовій політиці. Україна отримала та ефективно застосовує натівську зброю у війні проти РФ.

Україна де-факто вже є частиною Альянсу, адже отримує військову допомогу, проходить підготовку за натівськими стандартами. Саміт НАТО у 2024 році підтвердив, що Україна буде членом Альянсу після закінчення війни. Розглядається питання створення міжнародного трибуналу щодо злочинів Росії. Понад 50 країн світу підтримують Україну фінансово, політично та військово.

Розширення формату «Рамштайн» дозволило налагодити постійне постачання зброї. Зернова ініціатива довела, що Київ піклується про глобальну продовольчу безпеку. Москва використовує затримки у західній підтримці, щоб нарощувати сили та змінювати баланс на полі бою. Втрата України означатиме, що наступними цілями стануть Польща, країни Балтії та Молдова. Росія вже готує гібридний наступ на європейські країни – диверсії, кібератаки, дестабілізацію урядів. Кожен день зволікання у підтримці України приносить нові жертви серед українців. Санкції мають посилюватися, а не слабшати. Досі працюють обхідні схеми через треті країни, зокрема Туреччину, ОАЕ та Казахстан. Потрібно закривати всі лазівки для РФ, щоб позбавити її ресурсів для ведення війни.

24 лютого 2025 року в Києві відбувся міжнародний саміт "Підтримуй Україну", присвячений третій річниці повномасштабного вторгнення Росії. У заході взяли участь делегації з майже 40 країн та міжнародних організацій. Особисто прибули голови урядів Норвегії, Іспанії, Естонії, президенти Литви, Фінляндії та Латвії, прем'єр-міністри Канади, Данії, Швеції, а також керівники Європейської ради та Європейської комісії. Під час свого виступу президент України заявив, що цей рік має стати початком встановлення реального та надійного миру.

Володимир Зеленський окреслив п’ять ключових кроків, які можуть цьому сприяти. Першим кроком стане участь України та Європи у переговорах. Другий крок – це відновлення довіри, зокрема через звільнення військовополонених. Третій крок – вступ України до НАТО. Президент зазначив, що Альянс є найефективнішим, найдешевшим і найнадійнішим способом гарантувати мир та безпеку в Європі. Четвертий крок - це гарантії безпеки від конкретних держав. Україна має 28 безпекових угод з партнерами, і це дуже чіткі зобов'язання, які роблять сильнішою Україну. П’ятим елементом було названо необхідність зберігати єдність.

На саміті прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер наголосив, що для досягнення стійкого миру в Україні необхідно посилювати тиск на Росію. Він підтвердив готовність британських військових долучитися до миротворчої місії та оголосив про нові санкції проти так званого російського "тіньового флоту. Україна отримає найбільший пакет військової допомоги в розмірі 5,6 мільярдів доларів.

Стармер підкреслив, що союзники України мають продовжувати економічний тиск на Кремль, щоб змусити Путіна не лише вести переговори, а й іти на поступки. Глава британського уряду наголосив, що його країна готова та прагне підтримати миротворчі зусилля, зокрема, шляхом розміщення військ разом з іншими європейськими партнерами за відповідних умов.

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про надання Україні 25 бойових машин LAV III, додаткових боєприпасів, спорядження, а також першої частини допомоги на суму 3,52 мільярда доларів США, отриманих із заморожених російських активів. Іспанський глава уряду Педро Санчес повідомив про надання пакету військової допомоги на суму 1 мільярд євро. Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерсон зазначив, що його країна надасть 100 мільйонів євро на системи протиповітряної оборони України. Уряд Данії оголосив про надання Україні 270 млн євро.

Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре оголосив про виділення в цьому році 3,5 мільярда євро на допомогу Україні. Прем'єр-міністерка Ісландії Кріструн Фростадоттір заявила, що уряд її країни прийняв рішення щодо подвоєння в цьому році оборонної підтримки України. Європейський Союз також посилює підтримку України. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що у березні ЄС виділить 3,5 мільярда євро допомоги та зміцнить співпрацю в енергетичному секторі. Вона наголосила, що війна в Україні – це не лише її внутрішня справа, а ключовий виклик для всієї Європи та світу.

Три роки повномасштабної війни довели, що Україна здатна відстоювати свій суверенітет і не погодиться стати заручницею будь-яких зовнішніх сил. Україна вже розбила міф про «непереможну» російську армію. Українці довели свою стійкість, проте без належної підтримки війна може стати затяжною, що вигідно тільки Росії. Швидка, потужна і безперервна допомога – це шлях до перемоги України та всього демократичного світу.

Теги за темою
Володимир Зеленський Володимир Путін Дональд Трамп
Джерело матеріала
loader