Експертка пояснила, чому українці отримують різні суми пенсій
Експертка пояснила, чому українці отримують різні суми пенсій

Експертка пояснила, чому українці отримують різні суми пенсій

Експертка пояснила, чому українці отримують різні суми пенсій

Громадяни з однаковим стажем роботи можуть отримувати різний розмір пенсійних виплат.

За інформацією Київської школи економіки, 79% українських громадян переконані, що в нашій країні пенсійні системи є несправедливими, зазначила заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко. Водночас провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій наголошує, що в пенсійній системі  України дуже складно розібратися, оскільки існує десяток різних підсистем розрахунків пенсій, йдеться у статті Віктора Конева"В одних пенсія п'ять тисяч, в інших — двадцять при інших рівних. Як це виправити".

Науковиця пояснює, що складність розрахунку пенсій полягає в тому, що крім закону  № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є окремий закон щодо виплат потерпілим у результаті аварії на Чорнобильській атомній електростанції, а також діють окремі закони по пенсіях за особливі заслуги, по виплатах військовим і ветеранам війни, а також суддям.

Експертка вказує, що станом на сьогодні в нашій країні є кілька розмірів мінімальної пенсії залежно від того, чи має пенсіонер повний чи неповний стаж; чи досяг він 70 років, 75 років, 80 років тощо.

"Тобто… ми не можемо говорити сьогодні чітко про рівень мінімальних пенсій і від чого вони залежать: доплати, надбавки, різні списки (№1, №2) тощо...Коли ми кажемо про фінансування Пенсійного фонду з державного бюджету, то маємо розуміти, що це вже не страхові пенсії, а соціальні виплати", - підкреслила вона.

У статті також зазначається, що середні розміри пенсій також дуже відрізняються залежно від того, за яким законом громадянин вийшов на пенсію. За загальним законом станом на 1 січня 2024 року середня пенсія становила майже 5 тисяч гривень, за списком №1— 9 тисяч гривень, пенсія ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС — понад 13 тисяч гривень, а середня сума утримання суддів-пенсіонерів — 134 тисячі гривень.

За словами Бетлій, люди, які вийшли на пенсію в різні роки, та мають однаковий страховий стаж, отримують дуже різні пенсії

"Наприклад, якщо людина вийшла на пенсію 2015 року, отримуватиме пенсію (умовно) 5 тисяч гривень, а якщо 2021-го з аналогічним страховим стажем, то отримає 9 тисяч гривень, і все через особливості нарахування", - пояснює автор статті. 

Кожного року в Україні зростає кількість стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком. Скільки необхідно накопичити стажу для виходу на пенсію в 2025 році, читайте за посиланням. 

Джерело матеріала
loader