Державний секретар США Марко Рубіо та міністр закордонних справ України Андрій Сибіга у п'ятницю, 7 березня, провели телефонну розмову. Рубіо заявив, що американський президент Дональд Трамп сповнений рішучості завершити війну РФ проти України якнайшвидше, повідомляє Reuters.
“Держсекретар підкреслив, що президент Трамп сповнений рішучості закінчити війну якнайшвидше, і наголосив, що всі сторони повинні вжити заходів для забезпечення стійкого миру”, - йдеться в заяві Держдепартаменту за підсумками телефонної розмови.
Трамп неодноразово заявляв, що хоче покласти край війні РФ проти України, наголошуючи, що обидві сторони повинні сісти за стіл переговорів. При цьому, американський президент, після зустрічі в Овальному кабінеті з українським лідером Володимиром Зеленським, яка закінчилася суперечкою, посилив тиск на Київ: призупинив військову допомогу й обмін розвідданими з Україною, щоб спонукати її до переговорів про припинення вогню. Хоча європейські лідери об'єдналися на підтримку Зеленського після інциденту в Білому домі, їхній підхід до російсько-української війни й безпеки Європи залишається залежним від США.
У п'ятницю, 7 березня, Трамп сказав, що “серйозно розглядає можливість” запровадження широких санкцій, у тому числі в банківській сфері, й тарифів проти Росії, поки не буде досягнуто припинення вогню і мирної угоди з Україною. Однак, у той же день американський президент зробив і “примирливу” заяву щодо РФ, стверджуючи, що йому легше вести справи з Росією, хоч вона й бомбить Україну. Ще глава Білого дому визнав, що російський диктатор Владімір Путін користується паузою США в наданні допомоги Києву, як зазначив Трамп “будь-хто на його місці робив би те саме".
Тим часом The Hill повідомляло, що республіканці почали закликати Трампа відновити військову допомогу й обмін розвідданими з Україною, попереджаючи, що тривале блокування американської підтримки матиме серйозний негативний ефект.
Як писав у статті для ZN.UA Петро Герасименко, команда Трампа на першому етапі може вдаватися до різних не надто доброчесних прийомів і методів тиску на Україну, але якщо громадська думка у США вважатиме, що американський президент замість демонстрації сили прогнувся перед Путіним і виявився слабким лідером, це ризикує боляче вдарити по електоральних перспективах республіканців — пряники для диктаторів мають свою ціну. Детальніше про підсумки перших кроків Трампа на міжнародній арені читайте в матеріалі “Здогадайтесь, про кого це: батіг — для друзів, пряники — для ворогів”.
Подібну думку висловлював і оглядач WP Девід Ігнатіус, пояснюючи, що Трампу було легко використати тиск на Україну, щоб посадити Київ за стіл переговорів, однак тепер настав час кроків, спрямованих на Росію: якщо американський президент справді хоче досягти миру в Україні, то все найскладніше тільки починається.