Владімір Путін хоче домогтисявідставки президента України Володимира Зеленського, щоб підпорядкувати собі всю Україну, пише The Moscow Times із посиланням на джерела.
За словами двох чинних російських дипломатів та співрозмовника, близького до Кремля, через те, що наступ російської армії в Україні буксує, а влада в Києві демонструє неготовність до територіальних поступок, Москва зробила ставку на усунення Зеленського від влади. У Кремлі сподіваються замінити його на більш договороспроможного президента.
Джерела стверджують, що попри початок переговорів зі США, Кремль, не відмовився від максималістських цілнй у війні проти України. Програма максимум Путіна — це капітуляція Києва, зміна режиму, перезапуск української державності на російських умовах і перетворення країни в аналог повністю залежної від Москви сучасної Білорусі. Програма мінімум — встановлення контролю над чотирма окупованими регіонами України та обмеження політичної й військової самостійності Києва.
Співрозмовники видання кажуть, що у Кремлі усвідомлюють, що наразі недосяжним для них є навіть другий сценарій, адже окупувати ні Донецьку, ні Луганську, ні Херсонську, ні Запорізьку області армія РФ не може. Водночас, змусити Зеленського добровільно віддати їх в поточних умовах також неможливо.
Саме тому у Путіна обрали третій варіант — дискредитувати Зеленського та виставити його в очах Трампа недоговороспроможним.
«Зараз завдання добитися нестерпного тиску на Зеленського з боку Вашингтона і змусити Київ провести президентські вибори. Зеленський не піде на територіальні поступки. Маємо усунути проблему в корені», — розповів близький до Кремля чиновник.
За словами іншого джерела, одного з російських дипломатів, у Путіна особиста неприязнь до Зеленського.
«Він кинув Путіну виклик. Одне з наших завдань — домогтися, щоб він більше не очолював Україну. Тому ми методично просуваємо тезу про його нелегітимність і необхідність виборів», — пояснив дипломат.
У Кремлі розраховують, що Зеленський не зможе переобратися, а поки він залишається у влади, кажуть джерела, Путін не налаштований йти на жодні поступки в переговорах.
30 березня The Economist повідомив, що український лідер налаштований провести голосування цього літа і доручив своїй команді організувати вибори після повного припинення вогню, яке, на думку американців, може настати після 20 квітня.
У Офісі президента України заперечили цю інформацію і назвали матеріал видання фейком.
Згідно з результатами проведеного впродовж 28 лютого — 6 березня опитування Центру Разумкова, до ідеї проведення президентських чи парламентських виборів під час повномасштабної війни позитивно ставляться 22% українців, натомість 66% — висловлюють негативне ставлення.
Вибори в Україні — це не просто політичний процес, це справжній виклик. Держава повинна бути готовою до їхнього проведення, хоч би коли вони відбулися. Безпека, оновлення списків виборців, голосування військових і мільйонів переселенців — усе це питання, які доведеться вирішувати. Чи готова держава до організації виборів? Як забезпечити чесне волевиявлення в умовах, коли виборчі дільниці зруйновані, а мільйони українців розпорошені по світу? Чи можна проводити вибори в умовах припинення вогню, а не сталого миру? У статті "Що може піти не так: виклики для організації майбутніх виборів" аналітик ГО "ОПОРА" Костянтин Донченко аналізує ймовірні ризики та шляхи їхнього подолання.