/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2Fa964472a226fa0329cc4e6b8f060822c.jpg)
"Вороженьки" чи "воріженьки": як правильно казати та чому саме так це слово звучить у гімні
Саме у пестливій формі вжито слово "вороги" у гімні України. А чому саме "ворІженьки" розповідає 24 Канал, посилаючись на блог Павла Мацьопи.
Як правильно сказати "ворОженьки" чи "ворІженьки"
Слово "вороженьки" – пестлива форма до слова "вороги".
Протягом кінця ХІХ-ХХ століть у різних словниках ми можемо зустріти два варіанти використання слова – "ворОженьки" і "ворІженьки". Це доводять "Правописний словник Голоскевича", Словник української мови, Великий тлумачний словник (ВТС) та Тлумачний словник української мови у 10 томах.
– "Дівка заміж піде (пісня); Не співає чорнобрива, Кляне свою долю, А тим часом вороженьки Чинять свою волю" (Тарас Шевченко).
Та найшвидше це слово спадає на думку у тексті Гімну України: "Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці". Але як правильно пишеться слово – "ворОженьки" чи "ворІженьки"?
В оригінальному вірші Павла Чубинського, надрукованого у 1863 році, який ліг в основу гімну, використано слово "вороги". Однак, щоб надати йому мелодійності, слово змінили на "ворІженьки". Слово вперше з'явилося в буклеті Дениса Січинського, коли він адаптував текст до виконання, тим самим зменшуючи агресивність тексту.
Текст гімну змінювався декілька разів: під час революційних періодів та відновлення української державності, що відображало політичні й соціальні зміни. І у публікаціях тексту гімну різного часу ми можемо зустріти варіанти слова і через "о", і через "і".
Остаточна версія була затверджена у 2003 році, яка змінила слово "ворОженьки" на "ворІженьки". Тому саме лише такий варіант є правильним.
Це пояснюється наступним правилом правопису: іменники з повноголоссям -оро-, коли "о" переходить в "і" в словах зі значенням зменшеності: борода – борідка – борідонька, борідочка; ворог (вороги) – воріженько (воріженьки); дорога – доріжка – доріженька, доріжечка; корова – корівка – корівонька.
Крім того, така заміна тексту гімну зробила його не лише більш мелодійним, але й підкреслила певну зневагу до ворогів та впевненість українців у своїй силі.
Вороженьки чи воріженьки: дивіться відео
Але важливо не плутати його зі словом "вороженька", бо це зменшувальна форма до слова "ворожка" – "А вороженька заxорувала, Мені правди не сказала" (Щедрівка).
Звертайте увагу на правила українського правопису, як, наприклад, при вживанні слів "останній" та "крайній"та говоріть правильно!
