/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F9c6fe9e9eeff340761ede796a3e63eef.jpg)
В Україні створять велику мовну модель до кінця 2025 року
WINWIN AI Center of Excellence при Мінцифрі разом з бізнесом та AI-спільнотою починають створювати національну велику мовну модель (LLM). Вона стане основою для появи чатботів та AI-асистентів для держави й бізнесу, що покращить послуги для користувачів і підвищить ефективність організацій. Про це йдеться на сайті Мінцифри.
«Ми починаємо працювати над українською великою мовною моделлю. Це буде перша українськомовна модель національного масштабу, що допоможе пришвидшити інтеграцію штучного інтелекту в державний сектор, оборону та бізнес. Країни, які активно й стратегічно розвивають ШІ, уже мають національні LLM. Україна також рухається цим шляхом. Українськомовна модель базуватиметься на вже наявному open-source рішенні, а для її розробки не залучатимемо бюджетних коштів», — розповів віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
На базі мовної моделі держава зможе запускати AI-продукти в сервіси для громадян, а також створювати інструменти для оптимізації внутрішніх процесів. В Україні вже почали працювати над такими AI-продуктами, як:
-
Чатбот Наталка — консультує партнерів, що інтегрують Дію, обробляє первинні запити в чаті. Опрацював понад дві тисячі запитів і зменшив навантаження на менеджерів на 30%.
-
AI-асистент у Дії — допомагає громадянам швидко знаходити потрібні послуги залежно від життєвої ситуації.
-
AI-інструмент для аналізу нормативно-правових актів — спрощує здійснення цифрової експертизи нормативно-правових актів та допомагатиме формувати законодавство.
-
AI-інструмент для роботи з європейським законодавством — аналізує українське законодавство щодо відповідності європейським вимогам та перекладає документи.
-
AI-інструменти в Мрії — зможуть будувати індивідуальні освітні траєкторії для дітей на базі їхніх інтересів, потреб та мотивації.
-
HR-асистент з ШІ для Мінцифри — швидко формує структуровані описи вакансій відповідно до запиту.
-
AI-інструменти на Дія.Освіта — зможуть автоматично підбирати освітні серіали, симулятори й тести відповідно до інтересів, кар’єрних цілей та рівня знань, додатково пояснювати матеріали, формувати конспекти тощо.
Як повідомили у Мінцифри, українськомовна LLM стане основою для продуктів в оборонному секторі. Це допоможе військовим ефективно аналізувати дані та покращить ефективність роботи на полі бою. Завдяки українськомовній моделі бізнеси зможуть розробляти якісні AI-продукти для клієнтів та внутрішнього використання.
«Українськомовна LLM даватиме якісніші відповіді, ніж глобальні англомовні моделі, оскільки буде натренована на українських даних. Локальна LLM зможе краще розуміти діалекти, термінологію та контекст у країні, даючи якісніші відповіді як лінгвістично, так і стосовно фактів й ідеологічних запитань, які стосуються історії України, політичної ситуації та війни», — пояснили у Мінцифри.
У міністерстві кажуть, що використання українськомовної моделі коштуватиме у 2,5–3 рази дешевше для українських користувачів порівняно з англомовними аналогами. Її створення сприятиме появі нових AI-стартапів, залученню міжнародних інвестицій у країну та підвищуватиме ВВП завдяки розробці AI-рішень для різних секторів економіки. Водночас національна LLM дасть змогу зберігати та обробляти дані всередині країни.
Українськомовна модель буде створена на наявному open-source рішенні. Розробка відбуватиметься за підтримки бізнес-партнерів, без залучення державних коштів. Моделі планують запустити до грудня 2025 року.

