Новий аналіз крові виявляє хворобу Альцгеймера з точністю 92%
Новий аналіз крові виявляє хворобу Альцгеймера з точністю 92%

Новий аналіз крові виявляє хворобу Альцгеймера з точністю 92%

Новий тест може допомогти визначити, які пацієнти найбільше виграють від нових препаратів проти хвороби Альцгеймера.

Новий аналіз крові дозволяє не лише діагностувати хворобу Альцгеймера, а й оцінити її стадію

Дослідники з Медичного факультету Вашингтонського університету в Сент-Луїсі та Лундського університету у Швеції розробили новий аналіз крові, який не лише допомагає підтвердити наявність хвороби Альцгеймера, а й дозволяє визначити, наскільки далеко зайшла патологія.

Існуючі аналізи крові на Альцгеймер вже використовуються для діагностики пацієнтів із когнітивними порушеннями. Однак вони не дають інформації про те, наскільки серйозними є ці симптоми або який рівень когнітивного погіршення спричинила хвороба. Це важливо, оскільки сучасні методи лікування найефективніші на ранніх стадіях. Надійний і доступний спосіб оцінки прогресування хвороби допоможе лікарям визначити, які пацієнти отримають найбільшу користь від терапії і наскільки інтенсивним має бути лікування.

Новий тест також допомагає з’ясувати, чи викликані симптоми пацієнта саме хворобою Альцгеймера, чи іншими неврологічними станами.

Визначення стадії хвороби за рівнем білка MTBR-tau243

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Medicine, показало, що рівень білка MTBR-tau243 у крові точно відображає кількість токсичних тау-агрегатів у мозку і корелює з тяжкістю хвороби Альцгеймера. Аналізуючи рівень MTBR-tau243 у крові людей із когнітивними порушеннями, дослідники змогли розрізнити ранню та пізню стадії хвороби Альцгеймера, а також відокремити ці групи від людей, чиї симптоми були викликані іншими захворюваннями.

«Цей аналіз крові чітко ідентифікує тау-сплетення при Альцгеймері, що є найкращим біомаркером для оцінки симптомів деменції», – пояснив доктор Рендал Дж. Бейтмен, один із керівників дослідження. «Зараз у клінічній практиці немає доступних методів оцінки тау-сплетень, тому цей тест може стати важливим інструментом для діагностики та вибору найкращого лікування для пацієнтів».

Як новий тест допомагає відстежувати прогресування хвороби?

Хвороба Альцгеймера починається з накопичення білка амілоїду у вигляді бляшок у мозку, а через кілька років утворюються тау-сплетення. Когнітивні симптоми з’являються приблизно тоді, коли тау-сплетення стають помітними, а з часом вони погіршуються. Наразі для визначення стадії хвороби використовуються позитронно-емісійна томографія (ПЕТ-сканування), яка дозволяє побачити амілоїдні бляшки та тау-сплетення. Проте ПЕТ-сканування є дорогим, потребує багато часу і доступне лише у великих дослідницьких центрах, що обмежує його широке застосування.

Читайте також -  Є просте рішення для захисту очей від екранів

Команда доктора Бейтмена працює над створенням більш доступних альтернатив ПЕТ-скануванню, розробивши два аналізи крові, які корелюють із рівнем амілоїду в мозку. Обидва тести вже використовуються лікарями для допоміжної діагностики, але до цього часу не існувало аналізу крові, який би оцінював рівень тау-сплетень.

Попередні дослідження показали, що рівень MTBR-tau243 у спинномозковій рідині добре відображає кількість тау-сплетень у мозку. У новій роботі дослідники перевірили, чи можна такий самий зв’язок простежити в крові. Оскільки отримати зразок крові значно простіше, ніж спинномозкову рідину (яка береться шляхом люмбальної пункції), це значно полегшує діагностику.

Висока точність тесту

Для перевірки ефективності тесту дослідники виміряли рівень MTBR-tau243 у крові та порівняли його з кількістю тау-сплетень у мозку за даними ПЕТ-сканування. Дослідження проводилося на двох групах учасників:

  • 108 добровольців із Центру дослідження хвороби Альцгеймера у Вашингтонському університеті;
  • 55 учасників зі шведського дослідницького проєкту BioFINDER-2.

Додатково результати були перевірені на незалежній групі з 739 осіб.

Дослідження показало, що рівень MTBR-tau243 у крові відображає кількість тау-сплетень у мозку з точністю 92%. Рівень цього білка залишався нормальним у людей без симптомів Альцгеймера, навіть якщо вони мали амілоїдні бляшки. Водночас у людей з когнітивними симптомами рівень MTBR-tau243 значно підвищувався, особливо на пізніх стадіях деменції, де він був у 200 разів вищим.

Вплив на лікування: персоналізована медицина при Альцгеймері

Сьогодні Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) схвалило два препарати, що уповільнюють прогресування хвороби Альцгеймера, обидва з яких діють на зниження рівня амілоїду. Однак розробляються нові ліки, які впливають на тау-білок або інші аспекти захворювання.

Наявність аналізу крові, який дозволяє точно визначити стадію хвороби, допоможе лікарям обирати найефективнішу терапію для кожного пацієнта.

«Ми стоїмо на порозі ери персоналізованої медицини для хвороби Альцгеймера», – каже доктор Канта Горіє. «На ранніх стадіях, коли тау-сплетень ще небагато, найкраще працюють антиамілоїдні препарати. Але на пізніх стадіях, коли спостерігається велике накопичення тау, можуть бути ефективнішими анти-тау-терапії або інші експериментальні методи. Завдяки тесту лікарі зможуть підбирати лікування відповідно до стадії хвороби кожного пацієнта».

Джерело матеріала
loader
loader