Сьогодні головні світові видання переповнені новинами про ввізні мита, які напередодні ввів президент США Дональд Трамп. Хоча багато хто з політиків та економістів вважає, що між окремими країнами та США будуть ще переговори щодо послаблення мит. Навіть трейдери на нафтовому ринку прогнозують значну волатильність цін у найближчій перспективі, оскільки тарифи можуть змінитися, бо країни намагатимуться домовитися про нижчі тарифи. В гіршому випадку - світ очікує рецесія, не омине це падіння і США. Однак можлива не просто рецесія, а економічна кризи.
Так, The Economist пише про те, що Трамп "звів навколо американської економіки захисну стіну, подібну до тієї, що існувала наприкінці 1800-х років". Навіть головна сьогоднішня стаття видання має назву - "Трамп повертає торговельну політику Америки в 19 століття".
Видання вважає, що для Трампа ці заходи є спробою остаточно покласти край довгій ері все більш вільної світової торгівлі. Така відкритість, на його думку, дозволила іншим країнам "обікрасти" Америку.
Короткостроковий біль - це ціна, яку пан Трамп готовий заплатити за реалізацію свого бачення Америки. Він вважає, що разом із відновленням виробничої потужності країни ці мита принесуть «трильйони і трильйони доларів» доходу уряду, що дозволить йому знизити податки і погасити державний борг. Однак видання вважає, що такі прогнози є дивовижними: тягар від великої, постійної тарифної стіни, яка захищає неконкурентоспроможні компанії, перекриє будь-які потенційні вигоди... "У реальності пана Трампа Америка - найбагатша і наймогутніша країна світу - насправді є жертвою, і настав час боротися", - підсумовує видання.
У свою чергу видання CNN зазначило, що на думку більшості економістів ризикована ставка Трампа на боротьбу з недобросовісною торговельною практикою може призвести до підвищення цін для американських споживачів і послабити економічне зростання.
Також CNN звернуло увагу на автомобільні тарифи - 25% мита на всі авто іноземного виробництва, які почали діяти від сьогоднішнього дня. На думку видання, вони можуть "підірвати критично важливу американську галузь і підвищити вартість десятків мільйонів автомобілів".
Видання наголошує, що багато товарів в США, ймовірно, подорожчають через тарифи. Але автомобільну галузь чекає справжнє потрясіння через "податок на імпортні автомобілі, який щойно набув чинності, та тарифи на автозапчастини, які незабаром мають бути запроваджені".
За останні півстоліття американська економіка еволюціонувала - сьогодні це економіка послуг, а не виробництва. Штати виробляють набагато менше автомобілів, ніж колись. Але автомобілі все ще залишаються ключовим стовпом американської економіки, відповідальним за економічне зростання та мільйони робочих місць. Однак нові правила похитнули давно усталену модель роботи та економіку галузі.
Автомобілі є другою за величиною покупкою для більшості домогосподарств, після житла. Минулого року американські споживачі придбали близько 13 мільйонів нових та 40 мільйонів вживаних автомобілів. Це означає, що майже 40% домогосподарств США придбали автомобіль у 2024 році. І ці мільйони американців незабаром зіткнуться з вищими цінами... Менша пропозиція означає вищі ціни, а тарифи означають, що, ймовірно, буде на мільйони менше нових автомобілів, доступних для продажу. Це вплине навіть на ціну вживаних автомобілів, навіть якщо тарифи не будуть прив'язані до їхньої вартості.
Висновки
Якщо тарифи Трампа залишаться чинними, а також якщо вони зіштовхнуться з відповідними заходами з боку ЄС, Китаю та інших партнерів, то це стане причиною нової світової економічної кризи.
В 2024 року США імпортували товарів на 3,3 трильйона доларів - це понад 25 тисяч доларів на сім'ю. Наразі в планах Трампа - американські імпортери повинні платити близько 1 трильйона доларів на рік. Скоріш за все, такого не буде. Багато товарів просто перестануть імпортуватися, що призведе до дефіциту і значного зростання цін.
Потім почнуться перепони на експорт з Штатів. Експорт товарів та послуг зі США різко впаде, що також позбавить світову економіку значних доходів, зруйнує ринки збуту. Чи буде нова економічна криза - час покаже.