Оптоволоконне керування дронами — не революційна інновація, а вдосконалене використання старих, перевірених технологій. Про це заявив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в інтерв’ю YouTube-каналу "Анна Максимчук".
"Це не щось нове. Усі радянські ПТУРи — протитанкові керовані ракети — працювали на дроті. Просто тоді це був мідний кабель, а тепер — оптоволокно. І замість ракети ми під'єднуємо його до дрона. Ідея залишилася та сама", — зазначив очільник військової розвідки.
Буданов підкреслив, що в ефективності такої системи немає нічого поганого, навіть якщо їй понад пів століття: "Старі рішення можуть чудово працювати, головне — правильно їх адаптувати. Якщо це ефективно — чому б і ні?"
Однак, за словами керівника ГУР, оптоволоконна система має свої обмеження. "Як і у радянських системах, є одна важлива проблема — якщо дрон з кабелем стикається з фізичною перешкодою, як-от дерева або повітряні лінії, — зв’язок обривається. Це робить такі дрони не надто ефективними в лісистій місцевості або міській забудові", — пояснив він.
Попри технічні виклики, Україна активно розвиває цей напрям. Як повідомив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, на фронті вже використовуються українські дрони з оптоволоконним зв’язком, здатні працювати на відстані до 20 км. За його словами, країна працює над масштабуванням цього рішення.
"Це одна з відповідей на ворожі засоби РЕБ. І ми вже бачимо її ефективність на полі бою", — зазначив Сирський.
Україна вкотре демонструє здатність адаптувати наявні ресурси до сучасної війни, де інженерна винахідливість та практичність мають вирішальне значення.